یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

به گزارش فیس راز، به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سارا مدنی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح الکترودهای نوین بر پایه گرافن جهت به کارگیری در فرایند یون زدایی خازنی گفت: هدف از اجرای این پروژه، آنالیز و کاربرد اکسید گرافن سایز بزرگ برای ذخیره سازی انرژی و بعلاوه نمک زدایی از آبهای لب شور بوده است.

یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن

وی با بیان اینکه حیطه ذخیره سازی انرژی موضوعی است که در کشور ما مغفول مانده است، گفت: تحقیق در قسمت کاربرد ابرخازنی نتایج قابل توجهی را از خود نشان داد و چگالی ظرفیت بدست آمده از آن برای یک سیستم ابرخازنی دو الکترودی و تماما کربنی در قیاس با پژوهش های مشابه در کل جهان عدد بسیار قابل توجه و منحصر به فردی بود.

وی با بیان اینکه در ابرخازن ساخته شده از هیچ اضافه کردنی یا اتصال دهنده ای استفاده نشد، گفت: در دسترس بودن مواد مورد استفاده در الکترولیت این سیستم ها، از نقاط قوت این تحقیق است.

مدنی اضافه کرد: در قسمت یون زدایی از آب نیز این ماده در تلفیق با موادی مانند نانولوله های کربنی و کربن فعال، نتایج قابل قبولی داد. این نتایح نشان داد که بکارگیری چنین روشی می تواند پتانسیل خوبی برای تجاری سازی این سیستم ها با استفاده از اکسید گرافن سایز بزرگ را فراهم کند.

وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: دوستدار محیط زیست، سهولت دسترسی به عمده مواد و امکانات در داخل کشور، مالی و به صرفه بودن پروژه از مزیت های طرح به شمار می رود.

به گفته این محقق، یون زدایی خازنی در صورت تجاری سازی از آب های لب شور یا زیرزمینی یا در بازیافت آبهای کشاورزی می تواند مورد استفاده قرار گیرد. از سیستم های ابرخازنی نیز به عنوان مثال میتوان برای بازیابی انرژی برای وسایل نقلیه برقی و آسانسورها (قطارها و ترن ها مترو ...) بهره برد.

به گزارش خبرنگاران، اساتید راهنمای این پروژه دکترکاووس فلامکی و دکترسید حامد ابوطالبی به ترتیب اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مرکز پژوهش های دانش های بنیادین بوده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 25 آبان 1400 بروزرسانی: 25 آبان 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1959

به "یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یون زدایی آبهای لب شور با الکترودهای نوین بر پایه گرافن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید