60 درصد واحد های روستایی در صف مقاوم سازی! ، پرونده بازسازی واحد های آسیب پذیر به کجا رسید؟

به گزارش فیس راز، بسیاری از واحدهای مسکن روستایی به دلیل آنکه مقاوم سازی نشدند همیشه پای ثابت تخریب در بلای طبیعی هستند.

60 درصد واحد های روستایی در صف مقاوم سازی! ، پرونده بازسازی واحد های آسیب پذیر به کجا رسید؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگار، به عنوان یکی از آسیب پذیر ترین کشورها در برابر حوداث طبیعی از جمله سیل و زلزله در طول سال های گذشته بوده است به طوری که براساس گزارش سال 2000 برنامه عمران ملل متحد UNDP ایران یکی از سانحه خیزترین کشورهای دنیا محسوب می گردد و حوادثی از جمله سیل، زلزله ،طوفان، رانش زمین باعث شده در طی سال های گذشته بسیاری از واحدهای مسکونی از جمله واحدهای مسکن روستایی دچار خسارت های 100 درصدی شوند.

از نظر زلزله خیزی کشور ایران تقریباً در مقاطع 5 تا 7 سال یک بار شاهد وقوع زلزله با بزرگی 6 تا 7 درجه در مقیاس ریشتر و گاهی بیشتر است و براساس مطالعات زمین شناختی حدود 97 درصد از شهر ها و روستا های کشور ما در معرض خطرات ناشی از وقوع زلزله هستند.

لازم به ذکر است در 21 آبان سال 96 زمین لرزه 7.3 ریشتری در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت. این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 932 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 103 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.

البته در زلزله 6.4 ریشتری یکشنبه چهارم آذر 97 هم 771 نفر مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمار ها اضافه شد.

مناطق زلزله زده شهری استان کرمانشاه در مجموع 12هزار و 500 واحد تخریبی زلزله آبان سال96 وجود دارد که از این تعداد 6 هزار و 500 واحدمسکونی آن مربوط به سرپل ذهاب است.

همچنین در ابتدای سال جاری هم بسیاری از شهر های ایران به ویژه روستا ها درگیر سیل بودند که این خود زمینه ساز تخریب و از بین رفتن بسیاری از واحد های مسکونی در روستا ها به ویژه واحد های که در حاشیه رودخانه ها ساخته شده بودند شد.

در اثر وقوع سیل در استان کرمانشاه در مجموع 2 هزار و 185 واحد مسکونی در استان آسیب دید که از این میزان 153 واحد شهری و بقیه روستایی بودند و از 153 واحد مسکونی شهری، 73 واحد در بستر رودخانه قرار داشتند

بسیاری از واحد های مسکونی بر اثر سیل به صورت 100 درصد دچار خسارت شده بودند که آمار ها نشان می دهد ساخت بخش عمده ای از 66 هزار واحد مسکونی که 8 هزار و 453 واحد از آن ها در شهر و 58 هزار واحد از آن ها در روستا بودند؛ شروع شده است.

بسیاری از استان ها ساخت 36 هزار و 46 واحد مسکونی را شروع شده که 20 هزار واحد از آن ها در مرحله اسکلت و سقف زنی قرار دارند. 54 هزار واحد مسکونی روستایی و 11 هزار واحد مسکونی شهری در مناطق سیل زده دچار خسارت های صد در صد شده اند که پرونده نوسازی و بازسازی آن ها تا سرانجام سال جاری بسته می گردد.

آق قلا در استان گلستان از جمله مناطقی بود که بیشترین خسارت را به خود دید و به زیر آب رفت. اما با کوشش های بی وقفه نیرو های امدادی و جهادی عده بی شماری از هم وطنان سیل زده به زندگی خود بازگشتند و بعضی که خانه و کاشانه خود را از دست داده بودند در اردوگاه ها و کمپ های موقتی سیل زدگان ساکن شدند، بعضی هم با یاری مردم و خیرین، همچنان در حال ساخت و ساز و یا بازسازی منازل خود هستند.

به گفته بسیاری از کارشناسان افزایش قیمت تمام شده ساخت مسکن برای بسیاری از ساکنان روستا ها به صرفه نیست و آورده خود این افراد هم نمی تواند پاسخگو باشد این موضوع باعث شد که با پیگیری های خود بنیاد مسکن تسهیلات مقاوم سازی از 25 میلیون تومان به 40 میلیون تومان افزایش یابد.

2 سال تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی تصویب نشد

سهرابی مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن در گفت وگو با خبرنگار، با بیان اینکه بر اساس طرح مقاوم سازی واحد های مسکن روستایی از سال 1384 بنیاد مسکن طرح مقاوم سازی واحد های مسکن روستایی را در دستور کار خود قرار داد و سالیانه مقاوم سازی 200 هزار واحد مسکونی را در قالب بهسازی شروع کرد.

مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن با بیان اینکه تا کنون 1 میلیون و 710 هزار واحد در روستا ها مقاوم سازی شده است، گفت: همچنین یک میلیون و 900 هزار واحد مسکن روستایی عقد قرارداد شده تا با دریافت تسهیلات نوسازی واحد های خود را شروع نمایند.

او با بیان اینکه در کنار بهسازی و نوسازی واحد های مسکونی ما شاهد وقوع حوادث ناگواری از جمله سیل و زلزله در سال های گذشته بودیم، گفت: از سال 1384 شاهد چند حادثه در شهر های مختلف از جمله آذربایجان و کرمانشاه و سیل در استان های گلستان و لرستانی بودیم که بنیاد مسکن 350 هزار واحد مسکونی را در روستا همزمان با مقاوم سازی برنامه های خود بازسازی کرد.

سهرابی شرح داد: 2 میلیون و 100 هزار واحد مسکونی در مجموع از سال 1384 در روستا ها مقاوم سازی و بازسازی شده است.

مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن با اشاره به اینکه 180 هزار واحد مسکونی پیش از سال 84 توسط بنیاد مسمکن مقاوم سازی شده است، گفت: بنیاد مسکن طرح مقاوم سازی واحد های روستایی را از سال 84 شروع کرد، اما پیش از آن هم چندین هزار واحد مکسونی را مقاوم سازی کرد که در مجموع می توان گفت تعداد واحد های مقاوم سازی شده با احتساب واحد های پیش سال 84، 2 میلیون و 300 هزار واحد را مقاوم سازی کرد.

او توضیح داد: خوشبختانه بسیاری از واحد های مسکن روستایی که توسط بنیاد مسکن و همچنین خود مردم مقاوم سازی شده بودند در برابر حادثه ها هیچ آسیبی ندیدند که این خود می تواند زمینه ساز تشویق روستاییان برای نوسازی و مقاوم سازی واحد های خود باشد.

43 درصد از واحد های مسکن روستایی کشور مقاوم سازی شدند

سهرابی با اشاره به اینکه طبق سر شماری اجرا شده در سال 1395، بالغ بر 5 میلیون و 370 هزار واحد مسکونی در روستا ها وجود داشته که بنیاد مسکن 43 درصد از این واحد ها را مقاوم سازی نموده است.

مدیر کل مسکن روستایی بنیاد مسکن اعلام کرد: سالانه باید 200 هزار واحد مسکونی را در روستا ها مقاوم سازی کنیم، اما متاسفانه در سال 92 که اواخر دولت دهم بود و همچنین در سال 94 تسهیلات نوسازی و مقاوم سازی واحد های مسکن روستایی تصویب نشد که بسیاری از مسئولان دولتی دلیل آن را وجود شرایط اقتصادی نا مناسب در کشور اعلام نموده اند.

او با اشاره به اینکه از اواخر سال جاری تسهیلات مقاوم سازی واحد های مسکن روستایی از 25 میلیون تومان به 40 میلیون تومان افزایش یافته است، گفت: برای یک واحد مسکن روستایی 40 میلیون تومان تسهیلات با نرخ سود 5 درصد و بازپرداخت 15 ساله تعلق می گیرد که این خود می تواند زمینه ساز تشویق روستاییان برای نوسازی واحد های مسکن خود باشد.

سهرابی با بیان اینکه آمار ها و ارزیابی ها نشان داد که واحد هایی که مقاوم سازی و نوسازی می شوند در برابر حوادث بسیار مقاوم هستند، گفت: متاسفانه در سال های شروعین اجرای این طرح بسیاری از روستاییان تمایل نداشتند که واحد های خود را مقاوم سازی نمایند، اما به دلیل وقوع حوادث اتفاق افتاده در طی سال های گذشته بسیاری از روستاییان در این طرح شرکت نموده، اما امیدواریم استقبال روستاییان با توجه به گسل خیز بودن کشور ایران بیشتر گردد.

ایران به عنوان یک کشور مقاوم سازی مسکن در آن لازم است

همچنین علی بیت الهی رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار، با بیان اینکه آنالیز های انجام شده از مناطق زلزله خیز در طی سال های گذشته نشان می دهد که واحد هایی که مقاوم سازی شده به ویژه در مناطق روستایی در برابر زلزله کمترین خسارت را دیده اند.

رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه متاسفانه در بسیاری از واحد های مسکن شهری ضوابط و مقررات نظام مهندسی رعایت نمی گردد، گفت: در بسیاری از واحد های مسکونی شاهد این موضوع بودیم که بتن ها فاصله چند متری با ستون خانه ها داشتند و یک شکاف بسیار بزرگ در واحد های مسکونی ایجاد شده بود که این باعث رعب و وحشت مردم شد.

او یاد آور شد: درصورتی که ساکنان واحد های مسکونی در روستا ها اقدام به نوسازی واحد های خود نمایند میزان خسارت ها از جمله جانی و اقتصادی بسیار کاهش می یابد.

بیت الهی با بیان اینکه اگر زلزله ای که در آذربایجان شرقی اتفاق افتاده در نزدیکی کلانشهر تبریز رخ می داد میزان خسارت ها چندین برابر می شد.

رئیس مرکز زلزله نگاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه ایران یک کشور زلزله خیز است باید بسیاری از مناطق به ویژه در روستا ها واحد های خود را مقاوم سازی نمایند.

او با بیان اینکه در زلزله چند روز گذشته متاسفانه بسیاری از واحد های مسکونی به صورت کاهگلی و چوبی بودند که این خود باعث شد که میزان تخریب واحد ها بسیار افزایش یابد.

کمبود نقدینگی معضل اصلی برای نوسازی واحد های مسکن روستایی

در ادامه فرشید پور حاجت دبیر انجمن انبوه سازان کشور در گفت و گو با خبرنگار، با اشاره به اینکه شرایط ساخت واحد های روستایی بسیار متفاوت تر از شرایط ساخت و ساز در درون شهر ها است، گفت: منابع دولت برای نوسازی و مقاوم سازی واحد های مسکن روستای کافی نیست و همین موضوع باعث شده که نتوانند به هدف مورد احتیاج خود دست یابند.

او کمبود نقدینگی در دولت ر ایکی از عامل های اصلی برای روند کند مقاوم سازی در واحد های مسکن روستایی دانست و گفت: بنیاد مسکن در طول سال های گذشته اقدامات بسیار گسترده ای برای مقاوم سازی و نوسازی واحد های مسکن روستایی نموده است، اما متاسفانه به دلیل منابع اقتصادی که به این حوزه تزریق نمی گردد از برنامه ها عقب مانده است.

دبیر انجمن انبوه سازان کشور با اشاره به اینکه در اجرای مقاوم سازی واحد های مسکن روستایی بسیاری از دستگاه های به ویژه کمیته امداد، بنیاد مستضعفان و وزارت راه و شهرسازی دخیل هستند گفت: همکاری این دستگاه ها خود می تواند روند نو سازی و مقاوم سازی را در این بخش افزایش دهد.

پور حاجت اظهار کرد: مقاوم سازی و نوسازی واحد های مسکن روستایی خود می تواند نقش موثری در کاهش آسیب پذیری واحد ها داشته باشد.

نوسازی واحد های مسکن روستایی یکی از مهم ترین اولویت های دولت است چراکه طبق آمار ها و ارزیابی های انجام شده بیشتریت خسارتی که در حوادث طبیعی وارد می گردد مربوط به واحد های مسکن روستایی مقاوم سازی نشده است که این خود می تواند زمینه ساز افزایش تلفات جانی و اقتصادی برای مردم مناطق گردد؛ بنابراین خود مردم با توجه به افزایش وقوع حوداث طبیعی باید برای مقاوم سازی و نوسازی واحد های خود گام برداند.

انتهای پیغام /

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 530

به "60 درصد واحد های روستایی در صف مقاوم سازی! ، پرونده بازسازی واحد های آسیب پذیر به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "60 درصد واحد های روستایی در صف مقاوم سازی! ، پرونده بازسازی واحد های آسیب پذیر به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید