افطار در قدیمی ترین مسجد پکن با طعم مشاهیر ایرانی

به گزارش فیس راز، مسجد نیوجیه قدیمی ترین مسجد پکن است که در آن مزار دو تن از مشاهیر ایرانی به نام های قزوینی و بخارایی قرار گرفته است، مشاهیری که هر روز قبل از افطار یکی از محورهای سخنرانی امام جماعت مسجد هستند.

افطار در قدیمی ترین مسجد پکن با طعم مشاهیر ایرانی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش ایرنا، مسلمانان چین به ماه مبارک رمضان به عنوان مهمترین ماه برای برگزاری مراسم عبادی و دینی نگاه می نمایند و برای این ماه در مساجد برنامه ریزی های خاصی تدارک دیده شده است.

در کنار هزاران مسجدی که برای ماه رمضان برای روزه داران برنامه های مفصلی تدارک دیده اند باید نگاه ویژه ای به مسجد نیوجیه؛ باشکوه ترین و تاریخی ترین مسجد چین که در سال 996 میلادی در پکن احداث شده است داشت.

این مسجد یکی از نمادهای مهم وحدت در چین محسوب می گردد و برای مسلمانان سراسر کشور محلی مقدس به حساب می آید و در مراسم مختلف همواره پذیرای مسلمانان است و در ایام رمضان از روزه داران پذیرایی می نماید و در عید سعید فطر نماز باشکوهی در آن برپا می گردد.

بر اساس سنت های دیرینه، مسلمانان در ماه رمضان در این مسجد گرد هم می آیند و قبل از اذان مغرب هندوانه، خرما و کشمکش و بعضی از مواد غذایی محلی روی میزها قرار داده می گردد .

در این میان روحانی و امام جماعت مسجد برای مردم دقایقی سخنرانی می نماید و آداب و رسوم ماه رمضان را برای آنها تشریح می نماید و به دنبال آن با برگزاری اذان روزه داران با مواد غذایی یاد شده افطار می نمایند.

به دنبال این مراسم کوتاه و پس از افطار مقدماتی، روزه داران نماز را بجا می آورند و به دنبال آن به حیاط پشتی مسجد می روند تا ضیافت شام را برگزار نمایند و در آنجا به صورت مفصل از آنها پذیرایی می گردد.

مسجد نیوجیه سالیان متمادی است که مقبره دو اندیشمند، محقق و مبلغ اسلامی را با نام های احمد برطانی بخارایی و عمادالدین قزوینی در خود جای داده است این دو قبر به این مسجد شکوه بیشتری بخشیده است امامان جماعت این مسجد در سخنرانی های خود همواره یاد و خاطره این دو دانشمند ایرانی را گرامی می دارند.

نوشته سنگ های قدیمی روی مقبره این دو تن، به دلیل گذر زمان ناخوانا شده اند و نمی توان نوشته های روی آن را که احتمالا به زبان عربی است، متوجه شد ولی در کنار این مقبره ها تابلویی نصب شده که اطلاعات آن نشان می دهد، این دو عالم دینی که امام جماعت مسجد نیوجیه بوده اند در سال 1270 به این مسجد آمده اند یکی در سال 1280 و دیگری در سال 1283 دار فانی را وداع گفته اند.

در واقع امامان و روحانیان در جریان سخنرانی های خود همواره از این افراد با نیکی یاد می نمایند و با این مضمون که به ساخت مسجد از لحاظ معنوی و مادی یاری نموده اند.

برای مردم مسلمان در سراسر چین رمضان مبارک ترین ماه سال به حساب می آید و مسلمانان این کشور ضمن برگزاری عبادات و فعالیت های مذهبی خود، از مسجد به عنوان اصلی ترین کانون این فعالیت ها و گردهمایی ها بهره می گیرند.

با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان حال و هوای خاصی در زندگی مسلمانان چین مشاهده می گردد و آنان چه قبل از آغاز این ماه و چه در طول ماه مبارک رمضان، آیین های خاصی برای خود دارند.

در سراسر مناطق چین از پکن گرفته تا مناطق دور دست از جمله استان های شمالی، شمال غربی و نواحی جنوبی، مسلمانان در این ماه نماز خود را در کنار دیگر فعالیت های مذهبی در مساجد برگزار می نمایند.

بر اساس آمارهای رسمی اعلام شده، حدود 20 میلیون نفر از جمعیت یک میلیارد و 400 میلیون نفری چین مسلمان هستند که در نقاط مختلف این کشور پهناور پراکنده هستند. بر اساس آمارهای غیر رسمی، تعداد مسلمانان کشور چین تا 50 میلیون نیز اعلام شده است.

یکی از رسم های مسلمانان چین در این ماه پرفضیلت حضور در مساجد و دادن نذورات و به جای آوردن نماز در این اماکن مقدس است.

70 درصد مسلمانان چین در مناطق خودمختار سین کیانگ، گان سو و نینگ شیا در غرب کشور زندگی می نمایند و 30 درصد بقیه در دیگر استان ها و شهرهای کشور ساکن هستند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 563

به "افطار در قدیمی ترین مسجد پکن با طعم مشاهیر ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افطار در قدیمی ترین مسجد پکن با طعم مشاهیر ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید