تاکسی پرنده در آسمان ایران ؛ پرواز از مهر ماه جاری

به گزارش فیس راز، در مهر ماه جاری تاکسی پرنده در آسمان ایران پرواز خواهد کرد و سرویس می دهد.

تاکسی پرنده در آسمان ایران ؛ پرواز از مهر ماه جاری

خبرنگاران - به نقل از ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مهر ماه امسال، نوعی تاکسی پرنده در ایران آغاز به خدمت رسانی می کند.

ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل ونقل پیشرفته، توسعه حمل ونقل هوشمند را یکی از اولویت های خود عنوان و اعلام کرده که اجرای طرح تاکسی هوایی در دست پیگیری این مرکز است.

در خبر منتشرشده در وب سایت ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل ونقل پیشرفته درمورد طرح تاکسی پرنده می خوانیم:

در ایستگاه تاکسی منتظرید.

تاکسی زرد وارد ایستگاه می گردد و جلوی پای شما می ایستد.

سوار می شوید و تاکسی تیک آف می کند، اوج می گیرد و به پرواز در می آید.

شما بدون ترافیک، بدون چراغ قرمز و بی معطلی در زمانی بسیار کوتاه در مقصد پیاده می شوید.

کمک به رونق اقتصادی با تاکسی پرنده

منوچهر منطقی، دبیر ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل ونقل هوشمند معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درمورد طرح تاکسی های پرنده اعلام می کند که این نوع وسایل نقیله فعلا قرار است در مناطق کم تردد مورد استفاده گیرد. بر این اساس، از ظرفیت تمام فرودگاه های کم تردد کشور استفاده می گردد.

منطقی گفته است، طرح تاکسی هوایی با هواپیماهای 4 تا 19 نفره آغاز به کار می کند و هواپیماهای موجود در این کلاس که در فرودگاه های کم تردد قرار دارند، می توانند با اجرای این طرح، خدمات رسانی بیشتری داشته باشند.

به گزارش ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل ونقل پیشرفته، اگر طرح تاکسی هوایی در استان ها و شهرهای کمتر برخوردار قابلیت اجرایی داشته باشد، رونق اقتصادی زیادی را برای آن ها به همراه خواهد داشت.

به گفته منوچهر منطقی، پیشینه اجرای این طرح به زمان قبل از انقلاب بازمی گردد که تا به امروز به دلایل مختلف به تعویق افتاد؛ حال با پیگیری ستاد وابسته به ریاست جمهوری و توان دانش بنیان ها درنهایت طرح مذکور به مرحله اجرا رسیده است.

فاز اول طرح مهرماه و فاز دوم، بهمن ماه اجرا می گردد.

البته منطقی می گوید اجرای طرح با کمبودهایی روبه رو است؛ ازجمله اینکه سوخت هواپیماهای مدنظر برای طرح تاکسی پرنده از دیگر کشورها تأمین می گردد درصورتی که توان تولید داخلی آن وجود دارد و با توسعه یافتن طرح، تولید داخلی سوخت هواپیماهای مناسب آن نیز اقتصادی خواهد بود.

از دیگر مواردی که به گفته منطقی سرعت پیشرفت طرح را بیشتر می کند، افزایش دسترسی های فرودگاهی در مسیرهای خاص و حذف تشریفات فرودگاه ها است.

تاکسی هوایی زیر مجموعه تاکسی اینترنتی

در دی ماه سال پیش، اسنپ خبر از بررسی زیرساخت های موردنیاز و پتانسیل های موجود در کشور برای فعال سازی تاکسی هوایی داده بود.

اسنپ در گزارش خود گفته بود: ما امروز در ایران، تعداد زیادی هواپیمای فوق سبک و خلبان آموزش دیده علاقه مند و فعال داریم که آماده پرواز هستند. همچنین تعداد زیادی فرودگاه کم ترافیک در شهرهای مختلف وجود دارد که می توان از این ظرفیت ها در راستای تسهیل سفرهای فوری و کوتاه مدت استفاده کرد. این هدف در مرحله اول با استفاده از هواگردهای سبک موجود در کشور قابل تحقق است و در صورت موفقیت می تواند با تزریق سرمایه و توسعه ناوگان گسترش پیدا کند.

باید دید که آیا ستاد وابسته به ریاست جمهوری با اسنپ نیز برنامه هایی برای اجرایی کردن طرح تاکسی هوایی دارد یا خیر.

ستاد توسعه فناوری های حوزه فضایی و حمل ونقل پیشرفته، اجرای طرح تاکسی هوایی را اتفاقی رویایی برای ساکنان شهرهای بزرگ مطرح نمود.

این ستاد در همین رابطه نوشت: طی مسافتی طولانی در کمترین زمان ممکن و بدون ذره ای ترافیک و معطلی. یک اتفاق رویایی برای ساکنان شهرهای بزرگ.

تاکسی هوایی فرودگاه امام خمینی (ره)

اواخر سال گذشته اخباری مبنی بر کلید خوردن پروژه تاکسی هوایی درفرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) منتشر شد.

در این راستا با اختصاص زمینی به مساحت 60 هزار متر مربع به شرکت هواپیمایی پویا در محوطه فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره)کار احداث و راه اندازی تاکسی هوایی برای اولین بار در ایران توسط شرکت هواپیمایی پویا کلید خورد.

با این وجود زمانی برای آغاز به کار این نوع از تاکسی اعلام نشد.

و همچنان خبری از این پروژه در دست نیست.

منبع: زومیت

منبع: بیت ران
انتشار: 15 بهمن 1399 بروزرسانی: 15 بهمن 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1512

به "تاکسی پرنده در آسمان ایران ؛ پرواز از مهر ماه جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکسی پرنده در آسمان ایران ؛ پرواز از مهر ماه جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید