ثبت 35 زمین لرزه بالای 2.5 ریشتر طی کمتر از 2 ماه در خوی

به گزارش فیس راز، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی گفت: در یک ماه گذشته 35 زلزله بالای 2.5 و بیشتر در منطقه خوی رخ داده که بزرگترین آن ها زلزله 25 اسفندماه است و نشان از لرزه خیزی منطقه دارد. همچنین با توجه به لرزش های متعدد طی ماه های گذشته در منطقه، شاهد تخریب های گسترده ای بودیم.

ثبت 35 زمین لرزه بالای 2.5 ریشتر طی کمتر از 2 ماه در خوی

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، علی بیت اللهی رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی جزئیاتی از زلزله امروز (4 فروردین 1402) که در ساعت 6:46 صبح در خوی رخ داد را تشریح کرد و گفت: بنا بر اطلاعات مرکز زلزله نگاری دانشگاه تهران زلزله امروز صبح در جنوب غربی و 18 کیلومتری شهر خوی و در شمال شرقی سلماس به فاصله 24 کیلومتری با بزرگی 5.6 ثبت شد که با توجه به رخداد های زلزله در این منطقه در ماه های گذشته زلزله بزرگی به شمار می رود.

رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: این زلزله نسبت به رخداد های چند ماه گذشته این زمین لرزه به سمت جنوب غرب مکان یابی شده است و بررسی ها نشان می دهد رومرکز این زلزله ارتباطی با گسل سلماس که مسبب زلزله بزرگ در این منطقه شده است و همچنین ارتباطی با گسل شمال تبریز ندارد. زیرا این دو گسل بزرگ و لرزه زا به ترتیب 32 تا 45 کیلومتر با زلزله امروز خوی فاصله دارد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اینکه رخداد زلزله در منطقه کم تراکم جمعیتی بین دو شهر سلماس و خوی واقع است، توضیح داد: بر اساس گزارش های دریافت شده تخریب ها مختصر و مصدومیت چند نفر اعلام شده است. تخریب ها در حد ترک خوردگی ساختمان هاست که نیازمند بررسی های بیشتر است.

بیت اللهی توضیح داد: به نظر می رسد که امتداد گسل سیه بیشه خوی مسبب احتمالی این زلزله است.

وی در خصوص رخداد های زلزله در این منطقه و لرزه خیزی آن اعلام کرد: در یک ماه گذشته 35 زلزله بالای 2.5 و بیشتر در منطقه رخ داده است که بزرگترین آن ها زلزله 25 اسفندماه خوی است و نشان از لرزه خیزی منطقه دارد. همچنین با توجه به لرزش های متعدد در طی ماه های گذشته در منطقه که بخشی از آن ها بالای 5 بوده است شاهد تخریب های گسترده ای بودیم.

بیت اللهی از وقوع پس لرزه ای بعد از رخداد زلزله خبر داد و گفت: به نظر می رسد در ادامه روند رخداد زلزله دی و اسفندماه خوی که منجر به خسارت فراوانی شد این رخداد ها در جهت کاهش تنش های تکتونیکی باشد و با رخداد زلزله ها بتدریج این تنش در داخل زمین در حال رها شدن است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 فروردین 1402 بروزرسانی: 4 فروردین 1402 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2320

به "ثبت 35 زمین لرزه بالای 2.5 ریشتر طی کمتر از 2 ماه در خوی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت 35 زمین لرزه بالای 2.5 ریشتر طی کمتر از 2 ماه در خوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید