خانه ایرانیان لاهه میزبان هنر نقاشی خط و نگارگری ایرانیان مقیم هلند

به گزارش فیس راز، چندین اثر چشم نواز از نقاشیخط و نگارگری های چند هنرمند ایرانی مقیم هلند از 26 تیرماه امسال در محل خانه ایرانیان هلند به نمایش درآمده است.

خانه ایرانیان لاهه میزبان هنر نقاشی خط و نگارگری ایرانیان مقیم هلند

در سفر با تور هلند از کشور گلهای لاله دیدن کنید.

به گزارش فیس راز، نمایشگاه قلمستان خیال (Drawing Dream) که در بردارنده آثار خوشنویسی، نقاشی خط و نگارگری چند هنرمند ایرانی است، جلوه هایی با شکوه از وحی الهی، اشعاری از شاعران کهن و معاصر ایران زمین و جلوه هایی از فرهنگ و تمدن ایران زمین و مشترکات هنری دو کشور ایران و هلند را در قاب هایی زیبا و متنوع از رنگ و فرم و احساس، به بینندگان ایرانی و هلندی تقدیم می نماید.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه که با استقبال گرم و حضور تعداد قابل توجهی از سفرا، دیپلمات ها و مقامات سازمان های بین المللی مقیم هلند، شخصیت های هلندی و جمعی از ایرانیان مقیم هلند برگزار گردید، علیرضا کاظمی ابدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در لاهه طی سخنانی ضمن خوش آمدگویی به میهمانان و تجلیل از ظرفیت های آشکار و نهفته هنر و فرهنگ ایرانی تاکید نمود: هدف از برگزاری این نمایشگاه، علاوه بر تاکید بر وجوه مشترک فرهنگی ایران و هلند، نمایش دهنده جنبه های منحصر به فرد فرهنگ و هنر ایرانی به جامعه هلند بوده و برای رسیدن به این هدف، خانه ایرانیان لاهه در دور جدید فعالیت های خود از توانمندی های فرهنگی و هنری ایرانیان مقیم بهره برده و از این رو در این نمایشگاه شاهد آثار سه ایرانی هستیم که در حال حاضر در هلند زندگی می نمایند.

علیرضا کاظمی ابدی در ادامه به معرفی بعضی ویژگی های آثار سه هنرمند ایرانی شرکت نماینده: خانم ها مهناز عابدینی، آذر صفری و آقای سید کمال میرخلف پرداخت.

در ادامه این مراسم همچنین محمد کریم اشراق جهرمی محقق زبان و ادبیات فارسی دانشگاه لیدن هلند در مورد تاریخچه هنر خوشنویسی در اسلام و ایران و پیوند آن با شعر و نگارگری و دیگر هنرهای ایرانی سخن گفت و در ادامه خانم آذر صفری خوشنویس شرکت نماینده نیز با ارائه پرده نگاری (پاورپویتنی) در زمینه تحول خوشنویسی و نقاشیخط از دوران گذشته تا معاصر و وجوه مختلف کاربردی آن در زندگی فرهنگی اجتماعی، سخنانی ایراد کرد.

در انتها این مراسم همچنین آقایان اجدادی و شهابی دو نوازنده از ایرانیان مقیم قطعه ای از موسیقی سنتی را برای حاضران اجرا کردند.

در حاشیه نمایشگاه قلمستان خیال که تا دوشنبه 31تیرماه (به غیر از روز یکشنبه 30 تیرماه) پذیرای علاقمندان به فرهنگ و هنر ایرانی است به منظور آشنا کردن مخاطبان ایرانی و هلندی با هنر خوشنویسی و نگارگری ایرانی ، دو کارگاه آموزشی و نمایشی خوشنویسی و نگارگری برگزار بوده و خواهد بود.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 370

به "خانه ایرانیان لاهه میزبان هنر نقاشی خط و نگارگری ایرانیان مقیم هلند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه ایرانیان لاهه میزبان هنر نقاشی خط و نگارگری ایرانیان مقیم هلند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید