در بازار گوشت قرمز و مرغ واقعا چه خبر است؟

به گزارش فیس راز، قرار است از امروز گوشت گوسفند و گوساله گرم وارداتی در میادین اصلی شهرداری تهران عرضه گردد. این محموله وارداتی به منظور کنترل بازار گوشت قرمز که زمستان داغی را تجربه نموده وارد می گردد تا کمی جلوی بالارفتن قیمت گوشت قرمز فراوری داخل را بگیرد و البته بتواند از فراوری شایعات هم جلوگیری کند.

در بازار گوشت قرمز و مرغ واقعا چه خبر است؟

به گزارش روزنامه هفت صبح، در چند روز گذشته افزایش قیمت گوشت قرمز خبر اصلی بیشتر کانال های خبری است، اسکرین شات هایی از قیمت های عجیب و غریب گوشت قرمز دست به دست می گردد که مثلا قیمت یک کیلو ران گوسفندی به 700هزار تومان رسیده و گوشت لخم خورشتی گوسفند را کیلویی 450 هزار تومان می فروشند.

اما وقتی به قصابی محلتان مراجعه می کنید قیمت های روی تابلو چیز دیگری است. واقعیت این است که قیمت گوشت قرمز چه گوسفند و چه گوساله افزایش داشته، اما خدا راشکر فعلا به 700 هزار تومان نرسیده است. به همین علت یک چرخی در بازار گوشت و البته مرغ که همواره افراد زیادی پیگیر قیمت آن هستند، زده ایم تا قیمت واقعی گوشت گوسفند و گوساله دستمان بیاید، یعنی گوشتی که در بازار تره بار و قصابی ها می فروشند و مردم معمولی بیشتر از این فروشگاه ها خرید می نمایند.

اگر اتفاقی نیفتد و گوشت گوسفند و گوساله خارجی در میادین توزیع شوند، می توانید هر کیلوگرم گوشت گوساله را 215 هزار تومان، هر کیلوگرم گوشت مخلوط را 192 هزار تومان و گوشت چرخ نموده را کیلویی 170 هزار تومان بخرید. قیمت هر شقه گوشت گوسفندی در میادین اصلی شهر تهران نیز 220 هزار تومان خواهد بود.

قیمت مرغ و مخلفاتش

اگر در اردبیل زندگی می کنید مرغ را مقرون به صرفهتر از بقیه شهر های دیگر خریداری می کنید، چون در حال حاضر قیمت مرغ کشتار روز در بازار میوه و تره بار این شهر بین 44 تا 47 هزار تومان است. به غیر از اردبیل که مردمش می توانند نزدیک 20هزار تومان مرغ را کمتر از نرخ مصوب آن خریداری نمایند، قیمت مرغ گرم در بیشتر شهر های ایران بین 47 تا 60 هزار تومان است.

قیمت مرغ گرم، در تهران نیز در مقرون به صرفهترین قیمت حدود 48 هزار تومان و بیشترین قیمت آن نیز حدود 53 هزارتومان است یعنی 10 هزار تومان کمتر از قیمت مصوبی که دولت برای فروش مرغ مشخص نموده است. اما مرغ مخلفات دیگری هم دارد که برای خودشان کلی هوادار دارند و قسمتی از سبد خانوار را همین مخلفات پوشش می دهند مثل دل، جگر و سنگدان.

دل: اگر دل پز خوبی باشید قطعا قدر این قسمت از وجود مرغ را می دانید. دل مرغ در بازار میوه و تره بار و خرده فروشی ها بین 25 تا 32 هزار تومان است. البته در پروتئین فروشی ها هم پیدا می گردد که به علت بسته بندی ممکن است کمی قیمتش بالاتر برود یعنی برای هر کیلوگرم حدود 35 هزار تومان.

جگر: برخی ها می گویند جگر مرغ نخورید ضرر دارد و …، اما کسانی که جگر خور هستند از این نوعش نمی گذرند. جگر مرغ معمولا جزو خوراکی های مقرون به صرفه قیمت است و می توان با یک بسته آن برای یک خانواده چهار نفره یک شام خوشمزه درست کرد. قیمت یک کیلو جگر مرغ بین 12 تا 14 هزار تومان است.

سنگدان: برخی ها سنگدان را چرخ می نمایند و با گوشت چرخ نموده گوسفندی و گوساله مخلوط می نمایند تا خرجشان کمتر گردد، برخی ها هم سنگدان را در سوپ می ریزند و برخی ها هم سرخ می نمایند و می خورند به هر حال این تو دلی مرغ نیز هواداران زیادی دارد. سنگدان مرغ نیز با قیمت 28 تا 32 هزار تومان برای هر کیلوگرم به فروش می رسد.

قطعه ای ها: سراغ مرغ های قطعه قطعه شده و تمیز و مرتب را باید از پروتئین فروشی ها و سوپرمارکت های بزرگ بگیرید، چون بازار و فروشگاه های خرده فروشی فقط مرغ درسته عرضه می نمایند. مرغ قطعه ای به صورت فیله، سینه، ساق، مغز ران و بازو و بال فروخته می گردد. قیمت هر کیلو فیله مرغ در حال حاضر بین 128 تا 145 هزار تومان است. هر کیلو ساق ران مرغ بین 98تا 100 هزار تومان قیمت دارد و هر کیلو مغز ران نیز بین 90 تا 100 هزار تومان فروخته می گردد.

قیمت هر کیلو سینه مرغ نیز از 90 تا 110 هزار تومان است و یک کیلو بال مرغ نیز 100 هزار تومان قیمت دارد. هر کیلو ران مرغ نیز در این فروشگاه ها حدود 90 هزار تومان است، اما برخی از خرده فروشی ها ران مرغ را با قیمت 55 هزار تومان و کمتر نیز می فروشند. قیمت یک کیلو بازوی مرغ نیز بین 70 تا 75 هزار تومان است.

گوشت قرمز را چند بخریم؟

لطفا به این نکته توجه کنید که قیمت گوشت قرمز چه گوساله و چه گوسفند در میادین میوه و تره بار مقرون به صرفهتر از قصابی هاست. یعنی در این فروشگاه ها معمولا 10 تا 15 هزار تومان مقرون به صرفهتر فروخته می گردد. اما قیمت گوشت قرمز در بازار میوه و تره بار و البته قصابی ها از پروتئین فروشی ها و سوپرمارکت های بزرگ نیز خیلی کمتر است، چون در آن فروشگاه ها گوشت را با ادا و اطوار می فروشند و قطعه قطعه می نمایند و استخوان هایش را در می آورند و چربی هایش را تمیز می نمایند و تحویل مشتری می دهند، پس اگر تفاوت قیمت گوشت قرمز کشتار روز که در میادین و قصابی ها عرضه می گردد و گوشتی که در پروتئین فروشی ها به فروش می رسد، یک عدد عجیبی بود، شوکه نشوید و به توضیحاتی که اول همین پاراگراف دادیم رجوع کنید.

قیمت های پایین میانگین قیمت گوشت در قصابی ها و سوپرگوشت های تهران است.

گوشت گوساله چند؟

قیمت هر کیلو ران گوساله از 237 هزار تومان آغاز می گردد ودر برخی از فروشگاه ها با قیمت 258 هزار تومان به سرانجام می رسد. قیمت هر کیلو سردست گوساله نیز از 235 هزار تومان تا 345هزار تومان است. قیمت قلوه گاه گوساله نیز که بیشتر برای چرخ کردن خریداری می گردد بین 265 تا تا 280 هزار تومان است.

قیمت گوشت خورشی بدون استخوان نیز در برخی از قصابی ها و سوپر گوشتی ها از 300 تا 355 هزار تومان است. فیله گوساله، اما از آن گوشت های گران قیمت است که قیمت آن از 500 تا 550 هزار تومان قیمت دارد.

این جور گوشت ها که قیمت بالاتری دارند بسته بندی نیم کیلویی هم دارند که برای یک یا دو وعده یا پخت یک غذای خاص به صرفه تر است. مثلا یک کیلو ماهیچه گوساله با قیمت 340 هزارتومان فروخته می گردد، اما بسته بندی نیم کیلویی هم دارد که با قیمت 165 هزار تومان می توانید بخرید.

گوشت چرخ نموده گوساله نیم کیلویی هم هست که بین 170 تا 175 هزار تومان قیمت دارد. گوشت چرخ نموده یک کیلویی گوساله را نیز می توانید با قیمت بین 330 تا 340 هزار تومان بخرید. قیمت گوشت چرخ نموده مخلوط گوسفندی و گوساله نیز بین 333 تا 337 هزار تومان برای هر یک کیلو است.

گوشت گوسفند را چند بخریم؟

هر کیلو ماهیچه گوسفندی بین 390 تا 400 هزار تومان قیمت دارد، اما اگر بسته بندی سبک تر بخواهید می توانید یک بسته 450 گرمی آن را با قیمت 156 تا 160 هزار تومان بخرید. هر کیلو راسته استخوان دار گوسفندی نیز با قیمت 290 تا 355 هزار تومان فروخته می گردد. قیمت هر کیلو گردن گوسفندی با استخوان نیز حدود 345 تا 350 هزار تومان است. یک بسته 700 گرمی گردن گوسفندی نیز با قیمت 295 هزار تومان به فروش می رسد.

گوشت خورشی بدون استخوان که به درد قرمه سبزی و خورش قیمه مامان پز می خورد نیز با قیمت 495 هزار تومان برای هر کیلو و 244 هزار تومان برای نیم کیلو فروخته می گردد. قلوه گاه گوسفند نیز که بیشتر برای پخت آبگوشت بزباش خریداری می گردد نیز حدود 207 تا 220 هزار تومان قیمت دارد.

هر کیلو سردست گوسفندی نیز با قیمت 330 تا 400 هزار تومان به فروش می رسد. ران گوسفندی را هم که می دانید یک ران را می گذارند روی ترازو و وزن می نمایند که بین دو و نیم تا سه کیلوگرم بیشتر وزن ندارد قیمت یک ران گوسفندی با این وزن بین 920 تا 970 هزار تومان است.

اگر اهل خریدن گوشت شقه ای هستید قیمت هر شقه کامل 5 تا 5 کیلو و 500 گرمی نیز حدود یک میلیون و 700 تا یک میلیون و 780 هزار تومان است. هر کیلو گوشت چرخ نموده گوسفندی نیز با قیمت 410 تا 430 هزار تومان به فروش می رسد، نیم کیلویی هم دارد که قیمت آن 213 تا 220 تومان است. تازه دنبه گوسفند هم قیمت بالایی دارد که برای هر کیلوی آن باید بین 195 تا 200 هزار تومان بپردازید.

مخلفات و تو دلی های گوسفند

گوسفند فقط گوشت لذیذ ندارد، دل و جگو و قلوه و کله و پاچه اش هم در بازار هواداران سینه چاک زیادی دارد که ما در این مطلب قیمت آن ها را نیز آنالیز نموده ایم.

دل و جگر و قلوه: همانطور که می دانید دل و جگر را به صورت دستی می فروشند، اما برخی از پروتئینی ها هم هستند که این تو دلی ها را به صورت جداگانه می فروشند قیمت یک دست دل و جگر و قلوه بین 430 تا 455 هزارتومان است. یک بسته 500 گرمی از دل و جگر و قلوه نیز با قیمت 220 تا 235 هزار تومان فروخته می گردد.

یک بسته 800 گرمی از دل و جگر و قلوه گوسفندی نیز بین 350 تا 355 هزار تومان قیمت دارد. این دل و جگر گوسفندی را به صورت جدا و کیلویی هم می فروشند که قیمت هر کیلو جگر از 440 تا 460 هزار تومان و هر کیلو دل نیز از 480 تا 500 هزار تومان است. گوسفند جگر سفید هم دارد که خیلی هوادار ندارد به همین علت با قیمت بین 30 تا 50 هزار تومان فروخته می گردد، از مخلوط جگر سفید با جگر سیاه خوراک جغور بغور درست می نمایند، البته اصفهانی ها از جگر سفید چرخ شده برای پخت بریان خوشمزه ترین غذا و البته چرب ترین غذای جهان نیز استفاده می نمایند.

کله پاچه: سر و دست و پای گوسفند نیز هواداران زیادی دارد. البته کله و پاچه در چند هفته گذشته افزایش قیمت نیز داشته است. در حال حاضر یک دست کامل کله و پاچه گوسفندی با قیمت 284 تا 305 هزار تومان فروخته می گردد. نیم دست کله پاچه نیز از 199 تا 210 هزار تومان قیمت دارد.

اگر می خواهید پاچه گوسفند را جداگانه بخرید برای هر کیلو پاچه باید بین 160 تا 170 هزار تومان هزینه کنید. هر یک عدد پاچه بین 30 تا 35 هزار تومان قیمت دارد. قیمت یک بسته 3 عددی زبان گوسفندی نیز بین 193 تا 222 هزار تومان است. مغز گوسفند، اما کمی مقرون به صرفهتر است، چون گوسفند ها کمتر فکر می نمایند و کمتر از آن استفاده می نمایند قیمت یک بسته دو عددی مغز گوسفند 104 تا 110 و سه عددی آن نیز از 140 تا 155 هزار تومان است. اگر قیمت پاچه گوساله را هم می خواهید بدانید هر کیلوی آن بین 70 تا 75 هزار تومان قیمت دارد.

سیراب و شیردان: اصلا نمی توان سیراب و شیردان را نادیده گرفت، چون این بخش از تو دلی گوسفند نیز خیلی هوادار دارد. یک دست سیراب و شیردان گوسفندی از 70 تا 75 هزار تومان قیمت دارد. سیراب و شیردان گوساله نیز در بازار فروخته می گردد که قیمت آن بین 55 تا 60هزار تومان است.

منبع: فرارو
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2300

به "در بازار گوشت قرمز و مرغ واقعا چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بازار گوشت قرمز و مرغ واقعا چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید