رژیم سوئدی؛ میان بری سخت اما کوتاه برای لاغر شدن

به گزارش فیس راز، پیروی از عادات غذایی، دکوراسی، ترفندهای توسعه فردی و به طور کلی سبک زندگی مربوط به حوزه اسکاندیناوی روز به روز طرفداران بیشتر در سراسر جهان پیدا می کند. طراحی داخلی داخلی دانمارکی با دیوار های سفید و دوراسیون دنج یکی از سبک های دکوراسیون مینیمال و لوکس پرطرفدار تبدیل شده است. سبک لباس نوردیک توجه طراحان مد را به خود جلب کرده و سبک آشپزی اسکاندیناویایی هم در بین افرادی که اضافه وزن دارند بسیار محبوب است. رژیم سوئدی هم یکی از همین روتین های تغذیه ای این محدوده است که بسیار پرطرفدار و البته پر از بحث است.

رژیم سوئدی؛ میان بری سخت اما کوتاه برای لاغر شدن

همیشه رژیم غذایی سوئدی به عنوان یک رژیم غذایی سالم و مناسب برای کاهش وزن معرفی شده است. اما آیا رعایت این روتین غذایی واقعا می تواند باعث کاهش وزن شود و سلامت شما را حفظ کند؟ در این مطلب از خبرنگاران مگ قرار است پیرامون همین موضوع صحبت کنیم.

رژیم سوئدی چیست؟

پاسخ به این سوال کمی پیچیده است و نمی توان آن را در یک یا دو جمله خلاصه کرد. برنامه های غذایی که با نام های سوئدی و اسکاندیناوی استفاده می شوند بسیار متفاوت هستند. رژیم نوردیک یک برنامه پایدار شبیه رژیم غذایی مدیترانه ای است. یعنی در آن تمام گروه های غذایی وجود دارد و بر استفاده از میوه ها، سبزیجات و غذاهای دریایی و محلی تمرکز دارد.

محدودیت های رژیم نوردیک شامل ممنوعیت مصرف گوشت قرمز و عدم استفاده از چربی های ناسالم، قندهای اضافه شده به غذا، نوشیدنی های شیرین، گوشت های فرآوری شده و فست فود است.این رژیم در واقع یک سبک زندگی است که به طور موثری می تواند سلامت عمومی بدن را بهبود بخشیده، وزن را ثابت نگه دارد. در این رژیم تمرکز بر مصرف پروتئین های خوب و دریافت میزان مناسبی از فیبر به صورت روزانه است که هر دو نقشی اساسی در کاهش وزن دارند.

اما رژیم سوئدی، که با نام رژیم شوک سوئدی هم شناخته می شود، داستانی کاملا متفاوت دارد و به شما وعده کاهش وزن 3 تا 9 کیلوگرم فقط در طول 2 هفته را می دهد! محدودیت های این رژیم بیشتر از رژیم نوردیک است و اینطور که مشخص شده، قرار است متابولیسم بدن را به شدت افزایش می دهد به شکلی که تا 2 سال آینده افزایش وزن نخواهید داشت.

رژیم سوئدی بر خلاف نوردیک یک برنامه کوتاه مدت است که به طور خاص برای کاهش وزن طراحی شده است. کارشناسان تغذیه به شدت توصیه کرده اند که بعد از پایان هفته دوم رژیم را قطع کنید و تا 3 ماه بعد اصلا به سراغ آن نروید. بعد از گذشت 3 ماه از آخرین روز رژیم، مجددا مجاز به تکرار آن خواهید بود.

قوانین رژیم سوئدی

همانطور که گفتیم این رژیم قوانین جدی و سختی دارد که باید حتما رعایت شوند. در این بخش قوانین کلی، غذاهای مجاز و غذاهای غیرمجاز در رژیم سوئدی کامل را می خوانید.

قوانین کلی:

 • چای، قهوه و نوشابه بدون قند و شکر بنوشید.
 • روزانه 2 لیتر آب بنوشید.
 • رژیم غذایی را بیشتر از 13 روز ادامه ندهید و قبل از گذشتن از روز ششم، آن را قطع نکنید.
 • بین هر دوره رعایت رژیم، باید حداقل 3 ماه فاصله باشد.
 • وعده ناهار و شام در یک روز قابل جابه جا شدن با هم هستند.

غذاهای مجاز:

 • شامل گوشت، مرغ، بوقلمون، ماهی، صدف
 • تخم مرغ
 • سبزیجاتی که روی خاک رشد می کنند مثل کلم، گل کلم، قارچ، خیار، پیاز، فلفل، گوجه فرنگی، کلم بروکلی، کلم بروکسل، مارچوبه، کدو تنبل، بادمجان، اسفناج، کاهو، زیتون و آووکادو.
 • محصولات لبنی طبیعی مثل ماست، کره، خامه، پنیر خامه ای و پنیرهای پرچرب.
 • آجیل خشک مثل گردو، بادام، تخمه آفتابگردان، تخمه کدو، آجیل مخلوط، بادام هندی (به میزان مجاز) و فندق.
 • آب، قهوه و چای بدون شکر و شیرین کننده
 • روغن های گیاهی
 • بعضی از غلات مثل جو و چاودار

غذاهای غیرمجاز:

 • نوشابه، آبمیوه های شیرین و دلستر
 • شیر بدون چربی و معمولی به این دلیل که می تواند حاوی مقادیر زیادی لاکتوز (قند شیر) باشد.
 • روغن های تصفیه شده و مارگارین.
 • دسرهایی مثل کیک، آبنبات، شکلات، بستنی، گرانولا، شیرین کننده های مصنوعی و محصولات لبنی با قند بالا.
 • موسلی، نان، ماکارونی، برنج، سیب زمینی به هر شکل، فرنی، حبوبات و عدس به دلیل وجود میزان بالایی از کربوهیدرات.

برنامه غذایی رژیم سوئدی اصلی

اگر تصمیم تان برای رعایت رژیم سوئدی جدی است، می توانید از برنامه رژیم سوئدی 13 روزه که در این بخش می خوانید پیروی کنید و حتما تجربه رژیم سوئدی خود را برای ما در بخش کامنت ها بنویسید. بهتر است در این رژیم وعده شام را عصر و نزدیک به غروب بخورید.

صبحانهناهارشام
روز اولیک فنجان قهوه بدون شکریک گوجه فرنگی، نصف پیمانه اسفناج آب پز و 2 عدد تخم مرغ200 گرم استیک، سالاد همراه با روغن زیتون و آبلیمو
روز دومیک فنجان قهوه بدون شکر100 گرم ماست و 1 تکه سالامیتا 200 گرم استیک و یک عدد میوه
روز سومیک فنجان قهوه بدون شکریک گوجه فرنگی، نصف پیمانه اسفناج آب پز و یک عدد میوهیک تکه سالامی، سالاد و 2 عدد تخم مرغ آب پز
روز چهارمیک فنجان قهوه بدون شکر و یک تکه نان تستیک تخم مرغ آب پز، یک هویج و 30 گرم پنیر بدون چربییک کاسه ماست و نصف لیوان آب پرتقال
روز پنجمآب هویج با لیمو200 گرم ماهی خوابانده شده در لیمو به صورت بخارپز شدهتا 200 گرم استیک و سالاد بروکلی
روز ششمیک فنجان قهوه بدون شکر2 تخم مرغ آب پز و یک هویج200 گرم مرغ بدون پوست آب پز شده و سالاد
روز هفتمیک فنجان چای بدون قند200 گرم گوشت کبابی و یک عدد میوهمصرف غذا در این وعده ممنوع است
روز هشتمیک فنجان قهوه بدون شکریک گوجه فرنگی، نصف پیمانه کوچک اسفناج آب پز و 2 تخم مرغ آب پزحداکثر 200 گرم استیک، روغن زیتون، سالاد و لیمو
روز نهمیک فنجان قهوه بدون شکر100 گرم ماست و یک تکه سالامیتا 200 گرم استیک، سالاد و یک عدد میوه
روز دهمیک فنجان قهوه بدون شکر و یک تکه نان تستیک عدد میوه، یک گوجه فرنگی و یک فنجان اسفناج آب پزیک تکه سالامی، سالاد و 2 تخم مرغ آب پز
روز یازدهمیک فنجان قهوه بدون شکر و یک تکه نان تستیک عدد تخم مرغ آب پز، یک هویج و 30 گرم پنیر بدون چربینصف لیوان آب پرتقال و یک کاسه ماست
روز دوازدهمآب هویج200 گرم ماهی خوابانده شده در لیمو به صورت بخار پز شدهتا 200 گرم استیک و سالاد بروکلی
روز سیزدهمیک فنجان قهوه بدون شکر و 2 تخم مرغ آب پز2 تخم مرغ آب پز و یک هویج رنده شده200 گرم مرغ بدون پوست آب پز شده و سالاد

مرور کلی

همانطور که خواندید رژیم لاغری سوئدی قوانین سفت وسختی دارد، اما با تکیه بر همین قوانین است که می تواند وزن شما را به سرعت کاهش دهد. البته پیشنهاد می کنیم قبل از شروع رژیم حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. این موضوع باید با حساسیت بیشتری در افراد بالای 35 سال و افراد مبتلا به بیماری های خاص و مزمن بررسی شود. رژیم های محدود و کم کالری که در زمان کمی وزن شما را کم می کنند، می توانند شما را با خطر کمبودهای تغذیه ای و مسائل جدی سلامتی درگیر کنند. پس حتما قبل از شروع هر رژیم غذایی با متخصص تغذیه مشورت کنید.

این مطلب صرفا جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: betterme

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 تیر 1402 بروزرسانی: 25 تیر 1402 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2366

به "رژیم سوئدی؛ میان بری سخت اما کوتاه برای لاغر شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم سوئدی؛ میان بری سخت اما کوتاه برای لاغر شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید