سفر نروید؛ هفته اول فروردین اوج اپیدمی کرونا در ایران است

به گزارش فیس راز، پیش بینی این است که تا آخر هفته اول فروردین این اتفاق بیفتد. اما اگر رعایت نشود و با شیوه فعلی راستا را ادامه بدهیم و کنترل و خودکنترلی و ایزوله کردن ها بهبود پیدا نکند امکان دارد این بیماری حتی تا آخر اردیبهشت و بیشتر از آن هم ادامه پیدا کند.

سفر نروید؛ هفته اول فروردین اوج اپیدمی کرونا در ایران است

لذت بخشترین تجربه سفر را با آژانس دور زمین تجربه کنید. برای یافتن تورهای لحظه آخری، برنامه سفرهای مقرون به صرفه و دریافت راهنمایی از مسافران قدیمی با ما همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران رئیس سازمان نظام پزشکی در یک بیان شفاف در خصوص شرایط کرونا در ایران گفت: بیماری کرونا ویروس جدید هنوز به نقطه اوج ابتلا به بیماری نرسیده و اگر مردم رعایت ننمایند با شرایط خطرناکی روبرو خواهیم شد.

سازمان نظام پزشکی محمدرضا ظفرقندی اضافه نمود: برای همه اعضای جامعه پزشکی سلامتی و سربلندی آرزو دارم. واقعیت این است که سال 98 روزهای سختی هم برای مردم و هم برای جامعه پزشکی داشت. در ابتدای سال با ماجرای سیل روبرو شدیم و نهایتاً در سرانجام سال هم با بحران جدی بیماری کووید 19 و ویروس کرونا درگیر شدیم.

ایرنا که این خبر را منشتر نموده در ادامه آورد است، وی اظهارداشت: طبیعتاً این نوروز با نوروزهای دیگر که در ایران همواره برقرار بوده، تفاوت خواهد داشت. بدیهی است که به دلیل آسیب و حزن و اندوهی که از بیماری و سوگواری برای مردم و جامعه پزشکی پیش آمده، جشن و شادمانی هرساله را نخواهیم داشت. این نوروز برای قطع زنجیره بیماری به دید و بازدید بزرگترها و بستگان نخواهیم رفت. علیرغم اینکه قطعا از دوری پدر و مادر و بستگان ناراحت هستیم، اما برای سلامتی آنها و جامعه این دید و بازدیدها را انجام نخواهیم داد. همچنین برای این که بیماری انتقال پیدا نکند به سفر هم نخواهیم رفت. امیدوارم با رعایت این اصول ما در زودترین زمان ممکن بتوانیم بر این بیماری غلبه کنیم و سال 99 را همراه با سلامتی مردم داشته باشیم.

تا به امروز 17 هزار و 361 نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و هزار و 135 نفر به علت ابتلا به این ویروس فوت نموده و 5 هزار و 710 نفر نیز بهبود یافته اند.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: اینکه در چه مرحله ای از این بیماری و اپیدمیولوژی این بیماری هستیم بحث مهم و علمی و براساس مبانی کارشناسی است. اما نکته مهم این است که خطر این بیماری کاملا جدی است.

ظفرقندی ادامه داد: مردم و مسئولان باید با نگاه جدی و واقعی به ابعاد این موضوع توجه نمایند. برخی مسئولان اعلام کردند که به نقطه اوج این بیماری رسیده ایم ولی این گفته صحیح نیست. مطالعات همکاران ما در خصوص اپیدمیولوژی نشان می دهد ما هنوز در شیب صعودی قرار داریم و همه چیز به رفتار مسئولین و مردم بستگی دارد.

وی اضافه نمود: اینکه چه موقع به پیک بیماری برسیم، براساس فرمول های اپیدمیولوژی اگر بتوانیم میزان ایزوله کردن و در خانه ماندن را حدود 15 تا 20 درصد افزایش بدهیم خیلی سریع تر می توانیم از مرحله پیک عبور کنیم.

رئیس سازمان نظام پزشکی گفت: پیش بینی این است که تا آخر هفته اول فروردین این اتفاق بیفتد. اما اگر رعایت نگردد و با شیوه فعلی جهت را ادامه بدهیم و کنترل و خودکنترلی و ایزوله کردن ها بهبود پیدا نکند امکان دارد این بیماری حتی تا آخر اردیبهشت و بیشتر از آن هم ادامه پیدا کند.

  • کرونا هر ساعت 43 ایرانی را مبتلا می نماید؛ 3 نفر را هم می کُشد | آمار کرونا در ایران نگران نماینده است
  • اگر مردم در خانه نمانند با تلفات غیرقابل شمارش روبرو می شویم
  • هشدار وزارت بهداشت؛ دو هفته عید را فرصت داریم

وی گفت: نظرسنجی ها نشان می دهند حدود 50 تا 55درصد مردم به اهمیت و جدی بودن این بیماری توجه نموده اند. این نظرسنجی البته در شهر تهران اجرا شده است. اما هنوز عده ای از مردم احساس می نمایند از خطر این بیماری مصون هستند و مبتلا نمی شوند. امیدوارم با افزایش حدود 20درصدی در خانه بمانیم بتوانیم در اواخر هفته اول فروردین از پیک بیماری عبور کنیم. معنای این حرف خیلی مهم است. چون در این صورت اولا شرایط اقتصادی ما به حالت عادی برمی گردد، دوم اینکه مردم از آسیب بیشتر مصون می مانند و هم چنین جامعه فداکار پزشکی می تواند از آسیبی که در این روزها روبرو است و هرروز این جامعه جان بر کف جانشان را بر عهد و پیمان خود قرار داده و تقدیم راه خدمت به سلامت مردم می نمایند، کمتر آسیب ببیند.

طفرقندی اضافه نمود: آمار ابتلای به بیماری کووید 19 قطعاً بیشتر از آماری است که توسط همکاران ما در وزارت بهداشت ارائه می گردد. این امر بدیهی است؛ چون آماری که توسط وزارت بهداشت ارائه می گردد بر اساس پروتکل های WHO و بر اساس آمار ثبت بیماران دارای آزمایش مثبت است. همکاران ما مکرر تاکید دارند که این آمار ابتلای قطعی بر اساس ثبت و آزمایش هایی است که توسط آزمایشگاه های معتبر اعلام شده است.

وی گفت: همچنین آمار مرگ و میر هم بر اساس ثبت قطعی و مسجل است. اما می دانیم بسیاری از بیماران به دلیل علائم کلینیکی بستری می شوند و بسیاری هم بر اساس یافته های سی تی اسکن ریه بستری می شوند یا خود را در خانه قرنطینه می نمایند و عده دیگری هم مورد آزمایش قرار نمی گیرند. بنابراین این واقعیت وجود دارد که آمار قطعی بیشتر از آمار است. خواهش می کنم همه توجه نمایند که این یک اپیدمی واقعی است و میزان توجه و کنترل و پیشگیری باید واقعی انجام گردد.

ظفرقندی درباره نقش تحریم ها در اپیدمی کرونا گفت: من قبلاً هم اعلام کردم و با مسئولین WHO مثل آقای تد روس و مسئولین سازمان ملل و دبیرکل آن آقای گوترش هم مکاتبه کردیم که در همه جنگ ها و مسائل و بحران ها باید حوزه پزشکی و سلامت از تحریم در امان باشد و این اصل حقوق بشری پذیرفته شده بین المللی است. ولی متاسفانه با تحریم های یکجانبه و ظالمانه امریکا یک جنایت بشری اتفاق می افتد. در ایران به دلیل عوارض تحریم، علی رغم این که اعلام می نمایند دارو و تجهیزات پزشکی مشمول تحریم نیست، اما در عمل به دلیل عدم امکان تبادلات اقتصادی و کانال های اقتصادی و عدم امکان واردکردن داروها و تجهیزات پزشکی چه قبل از بحران کرونا و امروز هم با شدت بیشتر، با تحریم روبرو هستیم و آسیب پذیرتر هم شده ایم. طبیعی است که وقتی داروهای این بیماری و امکانات مورجهانز تشخیصی مثل سی تی اسکن و ونتیلاتور و تجهیزاتی که در آزمایشگاه و ICU ضروری است، فراهم نگردد، این تحریم به جان و سلامت مردم آسیب رسان خواهدبود.

وی ابراز امیدواری کرد که همه سازمان های مدنی و حقوق بشری مثل سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی(WHO) به این مساله ورود پیدا نمایند و در جهت برطرف این تحریم های ظالمانه حرکتی جدی و موثر انجام بدهند. پاندمی کرونا براساس اعلام WHO وجود دارد، یعنی این بیماری در کل جهان همه گیر است و هیچ مرزی نمی تواند این بیماری را کنترل کند. وقتی تحریم ها باعث افزایش بیماری در کشوری گردد، قطعاً برهمه جهان اثرگذار خواهد بود و این جنایتی حقوق بشری است. در واقع با تحریم ایران و مسائلی که نظام سلامت ایران با آن روبرو است کل جهان بیشتر آسیب پذیرتر خواهد شد.

ظفرقندی اضافه نمود: سازمان نظام پزشکی یک سازمان منفک از جامعه پزشکی نیست. طبیعی است که همه افرادی که در جامعه پزشکی مشغول خدمت و ایثارگری هستند، جزئی از سازمان نظام پزشکی هستند. من هم این را وظیفه خودم می دانم که از همه جان برکفان این حوزه تقدیر کنم که قطعاً خدماتشان در این روزها برگ زرینی بر تاریخ پزشکی ایران و تاریخ خدمت و ایثارگری اضافه خواهدکرد. از سوی دیگر امروز سازمان نظام پزشکی در تصمیم گیری های کلان در این حوزه حضور دارد.

وی توضیح داد که علاوه براین یکی از کارهای ما استمداد از انجمن های علوم پزشکی برای تدوین پروتکل ها و راهکارهای علمی از روز اول که این بیماری در چین آغاز شد، است. ضمن اینکه بحث آموزش عمومی و آموزش جامعه پزشکی را سرلوحه کارهای خودمان قرار دادیم. این بیماری یک بیماری نوپدید بود و بسیاری از همکاران ما با ابعاد آن و نحوه مقابله با آن آشنا نبودند، کمااینکه این بیماری از خودش رفتارهای متفاوتی نشان می دهد. ما افرادی را می بینیم از همکاران جامعه پزشکی که به این بیماری مبتلا شدند و فقط با درمان ساده کنترل شدند و بهبود پیدا کردند. اما همکاران دیگری هم در این روزها با دیسترس تنفسی و گرفتاری های ریوی روبرو شدند و متاسفانه شماری از این عزیزان را از دست دادیم. طبیعی است برای روبروه با این بیماری باید علم پزشکی ما به روز گردد که سازمان نظام پزشکی نقش اول خود را در حوزه اطلاعات پزشکی و مشاوره های پزشکی اعلام نموده است.

ظفرقندی ادامه داد: در حوزه آموزش عمومی و مردم هم ما وارد شدیم و با اطلاع رسانی به مردم سعی کردیم جلوی بیماری را بگیریم. همچنین امیدواریم با هماهنگی و همت جامعه پزشکی در روزهای تعطیل پیش رو مانند گذشته خدمات پزشکی ادامه پیدا کند و علی رغم این که کادر درمان بسیار خسته شده اند یا بسیاری از آنها بیمار شده اند اما با سازماندهی خوب که در سازمان نظام پزشکی دنبال می کنیم فرایند خدمت رسانی ادامه پیدا کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 992

به "سفر نروید؛ هفته اول فروردین اوج اپیدمی کرونا در ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر نروید؛ هفته اول فروردین اوج اپیدمی کرونا در ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید