غذا های لذیذ در ناحیه دریای سیاه ترکیه

به گزارش فیس راز، غذا های متفاوت و لذیذی را می توان در میان اقوام و کشور های مختلف یافت که سبک طبخ و مزه ای خاص دارند. یکی از نواحی که غذا های خاص و معروفی دارد منطقه دریای سیاه واقع در ترکیه است.

غذا های لذیذ در ناحیه دریای سیاه ترکیه

بهترین تجربه سفر را با تور ترکیه قیمت در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویایی و بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیگر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

معرفی ناحیه دریای سیاه

ناحیه دریای سیاه که در بین ترک های استانبول به Karadeniz Bölgesi معروف است، یکی از 7 ناحیه در ترکیه محسوب می گردد که در بخش شمالی این کشور کشیده شده است.

ناحیه دریای سیاه از غرب به ناحیه مرمره، از شمال به دریای سیاه، از جنوب به ناحیه آناتولی مرکزی، جنوب شرقی به ناحیه آناتولی شرقی و از شمال شرق به گرجستان محدود می گردد.

جمعیت ناحیه دریای سیاه بر اساس سرشماری سال 2010 میلادی 8،439،213 نفر شمارش شده بود که 4،137،166 نفر در شهر و 4،301،747 نفر در روستا ها زندگی می نمایند.

غذاهای لذیذ ناحیه دریای سیاه

در این ناحیه زیبا غذا ها و خوراکی های لذیذی یافت می گردد که در ادامه به معرفی بعضی از آن ها می پردازیم؛

موهلاما (Muhlama)

همواره در زمان پخت یک غذا با ترکیب مخلفاتی مثل ذرت، کره و پنیر اتفاقات خوبی رخ می دهد. موهلاما که با نام های کویماک (kuymak) و یا ترابزون (Trabzon) هم شناخته می گردد، در اصل خوراکی است که با استفاده فراوان از کره معروف منطقه دریای سیاه و همینطور همراه با آرد ذرت تهیه می گردد تا حالت غلیظ و کش داری پیدا کند.

این پیش غذای خوشمزه و البته به شدت شکم سیر کن معمولاً با نان و یک قاشق سرو می گردد تا بتوانید رشته های غیر قابل کنترلی که با هر بار حمله به بشقاب از دهانتان سرازیر می گردد را جمع کنید.

هامسی (Hamsi)

هامسی (Hamsi) غذایی است که برای شام، ناهار و حتی صبحانه هم سرو می گردد. به مانند بیشتر تمدن های زندگی در کنار آب، بخشندگی دریای سیاه نقشی پر رنگ در آشپزخانه غذا های این منطقه دارد. این موضوع در خصوص کارایی فراوان ماهی آنچُوی هم صادق است.

می توانید این ماهی را کباب کنید که یک بشقاب ساده و سبک از آب در می آید و فقط با چند قطره لیمو قابل خوردن می گردد.

فندق

از هر کسی بپرسید به شما خواهد گفت که 70 الی 80 درصد از ذخایر فندق های جهان از کشور ترکیه تامین می گردد.

پس این احتمال وجود دارد که از نان تست آغشته به شکلات صبحانه نوتلا گرفته تا لیوان بلند کافه لاته فندقی که ظهر دیروز در حال نوش جان کردن از دستتان افتاد، به یکی از مزارع کشت و زرع فندق در نزدیکی دریای سیاه برسید.

تصور کنید طعم این فندق را به صورت تازه و از دستان یکی از کشاورزانی که به صورت خانوادگی مزرعه کشت فندقش را می گرداند، بگیرید و امتحان کنید.

بورِک (Börek)

بورِک (Börek) یک طعم دهنده سنتی است. البته بهتر است این جمله را به هیچ نام به مردمان لاز که گروهی از ساکنان منطقه دریای سیاه هستند، نگویید؛ چرا که ممکن است این محصولشان که دست بر قضا با سختی های بسیاری تهیه می گردد را به شما ندهند. به مانند باقلوا، لاز بورِیی هم با صد ها لایه ورقه ورقه شده از خمیر فیلوی خوابانده شده در شربت شیرین به دست می آید.

سپس مثل ساندویچ مابین دو لایه ضخیمی از کاستارد که آن هم از شیره شیرینی از لبنیات مزارع منطقه دریای سیاه بدست آمده، قرار داده می گردد.

عسل بلک هایو (Black Hive)

در سرتاسر جهان بیشتر عسل ها از زنبور هایی بدست می آیند که با استفاده از شربتی خاص تغذیه شده اند تا بهره وری بیشتری داشته باشند. عسل کاراکووان (Karakovan) یا به زبان دیگر همان بلک هایو، نه برای کمیت بلکه به هدف کیفیت ساخته می گردد.

نام این عسل از تنه درختان توخالی شده گرفته شده که نقش پناهگاه را برای کندوی عسل ایفا می نمایند و آن را از تیر رس نور و دخالت دست زنبوردار ها حفظ می نمایند.

این زنبور ها به حال طبیعی خودشان باقی می مانند. حالا باید در میان گونه های مختلف گل های موجود در دریای سیاه برای خودشان در پی غذا بگردند. تنوعی که در اثر چنین روندی در رژیم غذایی این زنبور ها به وجود می آید، منجر به ساخت مرکبی از عسل می گردد که فوق العاده دلچسب بوده و در هیچ کجای جهان نظیر آن پیدا نخواهد شد.

سیرون (Siron)

توصیف این غذای دوست داشتنی کار چندان ساده ای نیست؛ نه به دلیل طعم منحصر به فرد و یا شکل و شمایلی که دارد بلکه نام های پر تعدادی مثل زیرون (ziron)، سیلور (silor)، سیرِئون (sireron) و سیرین (sırın) که بر روی این غذا گذاشته شده، دلیل این موضوع است. عده ای این غذا را با مانتی (mantı) مقایسه می نمایند که از جهاتی شبیه به راویولی (ravioli) است؛ اما در واقعیت طعمش خیلی بیشتر شبیه به پودینگ های میوه ای است. در حالی که مانتی مثل دلمه به شکل کیسه بسته بندی می گردد، سیرون ها را لوله می نمایند، برش می دهند و سپس مارپیچ مانند مرتب می نمایند تا پخته گردد. همین است که نتیجه کار شباهت بسیاری به لازانیا پیدا می نماید. روی این غذا را با ماست و کره قهوه ای (کره ای که روی حرارت قرار می دهند تا آبش بخار شده و به رنگ طلایی درآید) و با فلفل تزیین می نمایند. به جرات می توان گفت که سیرون یکی از غذا های بی مقدار خوشمزه است.

پیده (Pide)

کافیست از پنج شهروند ترک بپرسید که کدام استان برترین تیم فوتبال و یا کدامیک برترین نان های سیمیت (simit) را دارد، شک نکنید که تک تکشان دم از محل زندگی خودشان می زنند و آن را به شما معرفی می نمایند.

اما اگر بپرسید که کجا می توان برترین پیده را پیدا کرد، مطمئن باشید که سر این یک مورد با شما بحث نخواهند کرد. خلاصه سر این مورد هیچکدام توان رقابت با منطقه دریای سیاه را نخواهند داشت.

پیده که رقیب سر سخت برای پیتزا است، در سرتاسر منطقه دریای سیاه با یک لایه رویی پر و پیمان از کره و تخم مرغ نیم پز آرسته می گردد و هر دو با هم تشکیل یک سس در حال شره کردن را می دهند.

این غذا را می توانید با نام کاپالی (kapalı) سفارش دهید و خواهید دید که قسمت بالایی پوسته را درست مانند پیتزا های کالزونه (calzone) جمع می نمایند.

نان ذرت

برای دو چندان شدن لذت میل کردن عسل هایی که در بالا برای شما معرفی کردیم، کافی است آن ها را بر روی برشی گرم و تازه از نان های ذرت که میسیر اِکمِک (mısır ekmek) نامیده می شوند، ریخته و نوش جان کنید.

نان زینت دهنده تمامی میز و سفره های کل کشور ترکیه است، اما نان روی میز در منطقه دریای سیاه یعنی تکه های ترد و تازه ای از نان های ذرت.

دو تکه از این نان های حاوی نشاسته، کامل ترین جفت برای در آغوش گرفتن کره محلی خواهند بود. چنین نانی در سرتاسر کشور ترکیه به کیفیت بالا و مزه بی نظیرش معروفیت بسیاری دارد.

گُوِچته کورو فاسولیه (Güveçte kuru fasulye)

بر خلاف روش پخت شهر های آسیایی، در کشور ترکیه این غذا را به شکل سوپ و همراه با مخلفاتی ساده مثل لوبیا سفید و آبگوشت گوجه فرنگی می پزند. نسخه دریای سیاه آن شامل یک ظرف خوراک پزی حاوی گوشت گاو و یک عالمه کره می گردد.

نتیجه یک خورشت دلچسب و آبدار از آب در می آید که به قدری غلیظ خواهد شد که فقط باید با تکه ای از نان آن را یکجا لقمه کرد. خلاصه اصلا جای تعجب ندارد که چرا تعداد زیادی از غذاخوری ها برای سرو این لوبیا های فروتن برپا شده اند.

کاله (Kale)

احتمالاً غذایی به نام یاپراک سارما (yaprak sarma) که برگ های پر شده انگور هستند را در جا های دیگری از کشور ترکیه امتحان نموده باشید، اما احتمالا از شنیدن این واقعیت که کاله در منطقه دریای سیاه یک غذای متفاوت پر از ادویه های معطر و خوش طعم است متعجب خواهید شد.

کاله اصلاً شباهتی به غذا هایی که در آمریکا به نام غذای سلامت سرو می شوند، ندارد و در خصوص قدمت آن باید گفت که سرآشپز های این منطقه از گذشته های خیلی خیلی دور به پختن آن مشغول بوده اند.

نکته جالب دیگر اینکه برگ های سبز رنگ و دلچسب این غذا در هوای خنک و مرطوب همین منطقه پرورش داده می شوند. خورشت کارالاهانا چورباسی (karalahana corbasi) گزینه مشابهی است که با لوبیا های سفید و کلی فلفل قرمز آماده می گردد.

چای

بعید است که در کوچه و پس کوچه های ترکیه قدم بزنید و مردم محلی را در حال چشیدن استکان های لاله ای شکل چای به رنگ کهربایی که در حال دود کردن است، نبینید.

خود چایکور (Çaykur) که بزرگ ترین فراوری نماینده چای در اینجاست، یک چایخانه به نام چای باهچِسی (çay bahçesi) را در اختیار دارد که به روی چشم اندازی از باغ چای قرار گرفته است. در اینجا نه تنها می توانید هر نوع چایی را از هر جا که خواستید امتحان کنید، بلکه می توانید چای سبز و دیگر اقلام متنوع گیاهی را هم به قیمت عمده خریداری نمایید.

منبع: گردشبان
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1848

به "غذا های لذیذ در ناحیه دریای سیاه ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذا های لذیذ در ناحیه دریای سیاه ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید