غیبت بحث برانگیز مالک علی بابا

به گزارش فیس راز، غیبت 2 ماهه جک ما از انظار عمومی شائبه احتمال دستگیری و یا حصر خانگی او به دستور دولت کمونیستی چین را قوت بخشیده است.

غیبت بحث برانگیز مالک علی بابا

غیبت 2 ماهه جک ما میلیاردر چینی و بنیانگذار شرکت علی بابا از انظار عمومی منجر به برآورد های رسانه ای درباره احتمال برخورد دولت چین با او شده است.

به گزارش خبرنگاران جک ما مالک شرکت علی بابا از 2 ماه پیش تا به امروز در انظار عمومی ظاهر نشده است و این مساله شائبه احتمال دستگیری و یا حصر خانگی او به دستور دولت کمونیستی چین را قوت بخشیده است.

جک ما 2 ماه پیش و در اواخر ماه اکتبر (24 اکتبر 2020) در یک کنفرانس مربوط به مسایل اقتصادی و بانکی در شانگهای از مقررات اقتصادی و بانکی چین انتقاد کرد و پس از آن دیگر در انظار عمومی ظاهر نشده است.

حضور جک ما به عنوان داور (نفردوم از سمت چپ تصویر) در برنامه استعدایابی کارآفرینان آفریقایی/عکس: بنیاد جک ما

او در آن کنفرانس مقررات اقتصادی و بانکی کشورش را منسوخ و قدیمی و مانعی برای نوآوری توصیف نموده بود.

جک ما 1 هفته پس از این اظهارات برای ادای توضیحات به جلسه ای با بانک مرکزی چین احضار شده است.

همچنین 2 هفته پس از این سخنان دولت چین عرضه اولیه 35 میلیارد دلاری یکی از شرکت های تابعه گروه علی بابا در بورس هنگ کنگ و شانگهای را درست یک روز پیش از عرضه، لغو کرد.

روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا مدعی شده شی جین پنگ رییس جمهوری چین شاخصا دستور لغو عرضه اولیه را داده است. این عظیم ترین عرضه اولیه سهام در دنیا محسوب می شد.

همچنین خبرگزاری رسمی چین نیز پس از اظهارات جک ما در یک کنفرانس اقتصادی و بانکی، در مطلبی به طور تلویحی به جک ما حمله کرد و تاکید نمود همه افرادی مثل او باید تابع سیاست های دولت باشند.

پس از غیبت ما در عرصه عمومی، برنامه فینال یک مسابقه تلویزیونی انتخاب کارآفرینان در آفریقا که جک ما از داوران و تهیه نمایندگان اصلی آن است، بدون حضور او برگزار گردید و تصویر جک ما از وب سایت این برنامه حذف شد.

در این برنامه تلویزیونی با تامین اقتصادی جک ما به کارآفرینان جوان آفریقایی شانس به دست آوردن 1.5 میلیون دلار سرمایه برای توسعه کسب و کارشان داده می گردد.

یک سخنگوی شرکت علی بابا دلیل عدم حضور جک ما در برنامه فینال این مسابقه استعدادیابی را تداخل برنامه های او اعلام نموده است؛ بهانه ای که رسانه ها و افکار عمومی را قانع ننموده است.

رسانه های غربی طی روزهای گذشته برآورد هایی درباره شکرآب شدن رابطه جک ما با دولت کمونیستی چین داشته اند.

همچنین رسانه های چینی در اواخر ماه دسامبر خبر دادند نمایندگان کنگره ملی خلق چین (مجلس) می خواهند از گروه علی بابا، به اتهام ایجاد انحصار و نقض قوانین آنتی تراست، تحقیق و تفحص نمایند.

جک ما که صاحب عظیم ترین شرکت تجارت الکترونیک چین (شرکت علی بابا موسوم به آمازون چین) است با داران بودن بیش از 65 میلیارد دلار ثروت، ثروتمندترین فرد در چین است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 21 بهمن 1399 بروزرسانی: 21 بهمن 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1520

به "غیبت بحث برانگیز مالک علی بابا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیبت بحث برانگیز مالک علی بابا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید