تور ارزان استرالیا: مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی ، استرالیایی کرونا و اثربخشی بیش از 60 درصدی آن

به گزارش فیس راز، محقق اصلی طرح مطالعاتی واکسن ایرانی-استرالیایی اسپایکوژن، آخرین اخبار از فرایند کارآزمایی بالینی این واکسن را تشریح کرد.

تور ارزان استرالیا: مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی ، استرالیایی کرونا و اثربخشی بیش از 60 درصدی آن

با تور ارزان استرالیا از بزرگترین کشور قاره اقیانوسیه دیدن کنید و شهرهای زیبای ملبورن و سیدنی استرالیا را ببینید.

دکتر پیغام طبرسی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره آخرین شرایط واکسن ایرانی- استرالیایی کرونا (اسپایکوژن)، گفت: تزریقات در فاز سوم کارآزمایی بالینی در 16 هزار و 800 داوطلب اجرا شده است و منتظر هستیم ببینیم بیماری به چه صورت می گردد و نتایج نهایی مطالعه چه خواهد شد.

وی اضافه کرد: گزارش میانی فاز سوم کارآزمایی بالینی به وزارت بهداشت ارائه شد که بر همان مبنا مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپایکوژن صادر شد.

او ادامه داد: فاز حیوانی و فاز اول کارآزمایی بالینی انسانی واکسن اسپایکوژن در استرالیا صورت گرفت و فاز دوم در ایران بر 400 نفر انجام شد که نتایج ایمنی زایی خوبی داشت و بالای 80 درصد فراوری آنتی بادی داشت. بعلاوه در محیط آزمایشگاهی هم تا 87 درصد ویروس آلفا یا کرونای انگلیسی را مهار نموده بود که بر همان مبنا مجوز فاز سوم کارآزمایی بالینی را گرفتیم.

طبرسی تاکید نمود: در فاز سوم 16 هزار و 800 نفر تحت مطالعه قرار گرفتند و بر اساس آنالیز بینابینی اجرا شده، متوجه شدیم آنهایی که دو هفته از تزریق دُز دومشان گذشته بود، بالای 60 درصد اثربخشی واکسن داشتند. بعلاوه تمام آنالیز ها بر گونه دلتای ویروس صورت گرفت که حاکی از اثرگذاری خوب واکسن بر این جهش ویروس است.

او ضمن اشاره به دریافت مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپایکوژن و با تاکید بر اینکه کارخانه فراوری این واکسن می تواند ماهیانه 3 میلیون دُز واکسن تحویل وزارت بهداشت دهد، ارائه اطلاعات بیشتر پیرامون مقدار و نحوه فراوری را وابسته به توضیحات رسمی کارخانه دانست.

وی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن اسپایکوژن می تواند به اسم دُز یادآور یا بوستر هم استفاده گردد یا خیر؟، گفت: تصور می کنیم بتوان از اسپایکوژن به اسم دُز یادآور استفاده کرد؛ زیرا در مطالعه وقتی به افرادی که پیش تر کرونا گرفته بودند، واکسن زدیم دُز آنتی بادی در بدن آنها افزایش یافت و این نشان می دهد که کارایی این واکسن به اسم دُز بوستر امکان پذیر است؛ ضمن آنکه این واکسن عوارض کمی دارد.

وی اضافه کرد: کسانی که در مطالعه کارآزمایی بالینی دارونما دریافت کردند هم پس از گذشت دو ماه از تزریق دُز دوم واکسن آخرین نفر، معین می شوند و فراخوان داده می شوند که یا همین واکسن و یا واکسن دیگری به آنها تزریق گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 مهر 1400 بروزرسانی: 25 مهر 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1922

به "تور ارزان استرالیا: مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی ، استرالیایی کرونا و اثربخشی بیش از 60 درصدی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان استرالیا: مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی ، استرالیایی کرونا و اثربخشی بیش از 60 درصدی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید