مردم کوزوو برای عضویت در سازمان ملل به بایدن امید بسته اند

به گزارش فیس راز، بسیاریاز مردم کوزوو امیدوارند دولت بایدن، که به احتمال زیاد رویکردی چندجانبه و دیپلماتیک با هدف اصلاح روابط واشنگتن با متحدان کلیدی ناتوی آن پیش خواهد گرفت، به طور فعالانه به کوشش کوزوو برای عضویت در سازمان ملل یاری کند.

مردم کوزوو برای عضویت در سازمان ملل به بایدن امید بسته اند

به نقل از رویترز، جو بایدن در میان جمعیت حدودا 2 میلیون نفری کوزوو، به دلیل حمایتش از بمباران مواضع نیروهای صرب توسط ناتو در سال 1999 میلادی (که با هدف توقف کشتار و اخراج آلبانیایی ها انجام شد) از احترام زیادی برخوردار است.

این حمایتها درنهایت باعث شد که کوزوو بتواند در سال 2008 میلادی اعلام استقلال کند؛ استقلالی که از سوی صربستان به رسمیت شناخته نشد.

ترستینا، از دامداران اهل کوزوو می گوید: برای مردم آلبانی اول خدا و بعد آمریکا. این زبان حالِ بسیاری از مردم این کشور است که واشنگتن را همچنان عظیمترین حامی اقتصادی و سیاسی خود می دانند.

وی احساسات مشابه در سراسر کشوری را که واشنگتن عظیم ترین حامی اقتصادی و سیاسی آن است، بازتاب می دهد.

با این وجود، بعضی تحلیل گران هشدار می دهند این ممکن است انتظار زیادی باشد زیرا روسیه و چین، متحدان سنتی صربستان هم از عضویت کوزوو در سازمان ملل جلوگیری می نمایند.

اما مردم امیدوارند دولت جو بایدن، که سعی دارد از مسیرهای دیپلماتیک و گفتگوهای چندجانبه روابط مخدوش واشنگتن با متحدان کلیدی ناتو در اروپا را بهبود بخشد، فعالانه در راه عضویت کوزوو در سازمان ملل متحد نیز قدم بردارد.

آگن مالکی، تحلیلگر سیاسی می گوید: همه چیز بستگی به این دارد که ایالات متحده با توجه به سایر بحرانهایی که با آنها روبروست، میخواهد چقدر برای حمایت از کوزوو سرمایه گذاری سیاسی کند.

جو بایدن آخرین بار در سال 2016 میلادی هنگامی که معاون رئیس جمهور بود از کوزوو دیدن کرد تا در مراسم رونمایی از یادبود پسرش بو بایدن که پس از خاتمه جنگ 1998-1999 میلادی در این کشور در زمینه آموزش دادستان ها و قضات محلی فعالیت نموده بود، شرکت کند.

بو بایدن که به شغل وکالت و سپس دادستانی کل در ایالت دلاور مشغول بود و در گارد ملی دلاور نیز به درجه سرگردی رسیده بود، در سال 2015 میلادی در پی ابتلا به سرطان مغز درگذشت.

بنای یادبود او در مقابل پایگاه نظامی ایالات متحده در بوندستیل کوزوو ساخته شده است؛ جایی که محل زندگی حدود 700 سرباز آمریکایی است که به حفظ صلح شنماینده در کوزوو یاری می نمایند.

در کوزوو نامگذاری خیابان ها به نام مقامات آمریکایی یک سنت است. در پریشتینا، پایتخت نیز عظیمترین بلوار شهر بیل کلینتون نام دارد که به جاده ای به نام جانشین وی جورج دبلیو بوش منتهی می گردد.

پیش از این حتی صحبت از نامگذاری دریاچه ای به نام ترامپ بود. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1501

به "مردم کوزوو برای عضویت در سازمان ملل به بایدن امید بسته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم کوزوو برای عضویت در سازمان ملل به بایدن امید بسته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید