معرفی سوغات متنوع و خوشمزه تبریز

به گزارش فیس راز، تبریز شهری است که مردان غیوری را در دل خود پرورش داده است و قهرمانان این خطه همیشه مایه سربلندی آب و خاک مان بوده اند.

معرفی سوغات متنوع و خوشمزه تبریز

تبریز کلان شهری در شمال غربی ایران است که ازنظر اقتصادی و صنعتی اهمیت فراوانی دارد. بسیاری از کارخانه های مهم تولید مواد غذایی در تبریز و اطراف آن واقع شده اند و از مهم ترین شهرهای گردشگری ایران است که هم از جاذبه های گردشگری فراوان و هم از سوغات و صنایع دستی مشهوری برخوردار است .

تبریز در دوره حکومت اتابکان، خوارزمشاهیان، ایلخانان، چوپانیان، جلایران، قراقویونلوها، آق قویونولوها و صفویان پایتخت بوده است. اوج اهمیت و قدرت تبریز مربوط به دوره ایلخانان مغول است. اگر بخواهیم از قدرت و اهمیت این شهر در تاریخ باستانی و معاصر ایران بگوییم، باید چندین جلد کتاب را بررسی کنیم، همه این موارد نشان می دهد که تبریز چه درگذشته و چه امروز، اهمیت زیادی دارد و بدون شک منطقه ای که این چنین مهم بوده، از فرهنگ و هنر غنی هم برخوردار است.

در این مطلب به سراغ سوغاتی ها و صنایع دستی زیبای تبریز رفته ایم. با ما همراه باشید تا سوغاتی های تبریز را بهتر بشناسید:

سوغاتی های خوراکی

سوغاتی های خوراکی تبریز متنوع است و برای هر سلیقه ای در تبریز چیزی پیدا می گردد. اگر قصد دارید برای دوستان و نزدیکان از تبریز سوغاتی ببرید، خوراکی ها و شیرینی های سنتی خوشمزه را از قلم نیاندازید. سوغاتی های خوشمزه و معروف تبریز عبارت اند از آجیل، باقلوا، قرابیه، نوقا، راحت الحلقوم، لبنیات و پنیر. از دیگر سوغاتی های تبریز که در این شهر هم به فروش می رسد باید به اریس، لوز، شکلات تسبیحی، حلوا گردویی و عسل طبیعی اشاره کرد.

آجیل

آجیل های تبریز شهرتی جهانی دارند، همیشه محموله های آجیل از تبریز به خارج ایران صادر می گردد و تجارت آجیل در این منطقه یکی از تجارت های پررونق است. صادرات آجیل تبریز از عصر قاجار آغاز شد و آجیل یکی از خوراکی های ثابت در خانه آذری ها است. آجیل چهارمغز تبریز، شامل بادام، بادام هندی، پسته و بادام کاغذی، از اعلاترین آجیل های این شهر است. بیشتر اجزای آجیل ها مانند بادام و فندق و ... در استان آذربایجان کشت می شوند، به جز پسته که بومی این خطه نیست و بهترین نوعش از دیگر استان ها تهیه می گردد.

باقلوا

باقلوا نوعی شیرینی سنتی و مخصوص کشورهای آسیای میانه است که وارد کشور ما هم شده است. تبریز یکی از معروف ترین شهرها در زمینه تولید باقلوا به سبک ترکیه است. در تهیه باقلوا از آرد، شکر، تخم مرغ، هل استفاده می گردد و این شیرینی ظاهری مربعی شکل یا لوزی شکل دارد.

قرابیه

قرابیه کلوچه سنتی تبریز و سوغات محبوب این ناحیه است که قیمت آن هم ارزان نیست. مواد اصلی در تهیه قرابیه عبارت اند از آرد، شکر، وانیل و تخم مرغ و سایر موارد اضافی.

نوقا

نوقا از دیگر شیرینی های سنتی تبریز است که درواقع متعلق به اروپای جنوبی و خاورمیانه بوده و در ایران هم طرفداران زیادی پیداکرده است. نوقا نوعی شیرینی از خانواده گز بوده و از سفیده تخم مرغ، شکر، گردو و وانیل تشکیل شده است.

شکلات تسبیحی

یکی دیگر از سوغاتی های خوراکی و خوشمزه تبریز، شکلات تسبیحی است. این شیرینی به دلیل طعم مطلوب و بی نظیرش، طرفداران زیادی از گردشگران را به خود جذب کرده است. این شکلات که به هم متصل درست می گردد، در دورنگ سفید و قهوه ای به عمل می آید. مواد تشکیل دهنده این سوغاتی خوشمزه از شیر، شکر، گلوکز، شیر خشک، بکینگ پودر، وانیل، کره و در صورت دلخواه نوع قهوه ای پودر کاکائو است. به دلیل شکل ظاهری آن را به نام شکلات تسبیحی می خوانند.

لبنیات

لبنیات، مهم ترین محصول تبریز و استان آذربایجان شرقی است. پنیر لیقوان که بر سر سفره های صبحانه بسیاری از ما ایرانی ها پایه ثابت است، محصولی بی نظیر از تبریز است.

صنایع دستی

از سوغاتی های خوشمزه تبریز که بگذریم، به سراغ صنایع دستی آن می رویم. تبریز یکی از شهرهای ایرانی است که زیباترین فرش ها را دارد و این شهر در جدیدترین دسته بندی به عنوان شهر جهانی فرش ایران شناخته شده است. چرم تبریز هم که دیگر نیازی به معرفی ندارد و همه ما از کیفیت و زیبایی آن آگاهیم.

از دیگر سوغاتی های محبوب تبریز باید به گلیم بافی، سفالگری، محصولات سرامیکی، سوزن دوزی، طراحی سنتی و نگارگری، تابلوهای سنگ، زیورآلات و نقره سازی اشاره کرد. با ما همراه باشید تا صنایع دستی تبریز را بهتر بشناسید.

فرش و قالی

عکاس: Ali Johar

قالی بافی یکی از صنایع دستی مهم استان آذربایجان شرقی است که قدمت آن به دوره سلجوقی و ایلخانی برمی گردد. این هنر در عصر صفوی و تیموری اوج گرفت تا به امروز که تبریز را به عنوان شهر جهانی فرش در مجامع بین المللی می شناسیم. در عصر صفوی طرح هایی مثل گل و بوته، سجاده ای، لچک و ترنج در فرش ها استفاده می شد. نقش گل شاه عباسی یکی از زیباترین نقوش فرش است که در عصر صفوی رواج پیدا کرد و تا امروز هم در بسیاری از فرش ها استفاده می گردد.

ایده جدیدی که بافرش های تبریز ادغام شده است هنری به نام چرم فرش است که شهرت بسیاری پیدا کرده است. این فرش ها که ادغام فرش و چرم و ورنی است، به عنوان زیرانداز تزئینی و فرش و ... استفاده می گردد و با دکوراسیون خانه های امروزی هماهنگی دارد.

ورنی بافی

ورنی بافی یکی از صنایع دستی زیبای تبریز است که شاید کمتر کسی با آن آشنایی داشته باشد. ورنی بیشتر توسط عشایر آذربایجان بافته می گردد. ورنی بافی درواقع نوعی فرش بافی بدون پرز است که درواقع می توانیم آن را معادل گلیم یکرو بدانیم. ورنی بافی در زبان آذری، سوماک خوانده می گردد. این زیرانداز به روش پود چینی (گذاشتن پود اصلی از تار و پیچاندن نخ به دور نخ های تار) بافته می گردد. استادان قالی بافی قدمت این هنر را به چند صدسال پیش تخمین زده اند، اما به طور دقیق نمی توان تاریخ و دوران مشخصی را برای این هنر پیدا کرد. این زیرانداز زیبا در مناطق اهر و ارسباران، توسط زنان عشایر آن منطقه بافته می گردد و به همین دلیل شهرت آن به عنوان ورنی بافی عشایر است.

چرم تبریز

چرم تبریز، آوازی جهانی دارد و بسیاری از تولیدکنندگان چرم در تبریز با شرکت های خارجی کار می کنند و محصولات صادراتی تولید می کنند.

گلیم بافی

گلیم بافی یکی از قدیمی ترین هنرهای دستی در ناحیه تبریز و آذربایجان شرقی است. گلیم در دسته صنایع زیرانداز محسوب می گردد و برای تهیه آن از پشم گوسفند، موی بز و ابریشم استفاده می گردد. گلیم شاهسون، معروف ترین گلیم تبریزی است که در آن از نگاره های بزرگ و برجسته با نوارهای باریک استفاده می گردد.

سفال و سرامیک

شاید برای شما هم جالب باشد که تبریز یکی از شهرهای فعال درزمینه تولید سفال و سرامیک است. تولید سفال سفید در تبریز رواج دارد. سفال های تبریز از نوعی خاک مرغوب تهیه می شوند و سفال می تواند سوغاتی بسیار خوب از تبریز برای نزدیکان باشد.

قلم زنی

قلم زنی، هنر کنده کاری و نقش اندازی بر روی ظروف فلزی ازجمله مس، طلا، نقره و برنج است. قدمت این هنر به سکاها و سیت ها می رسد. قلم زنی در ایران بر پایه دو سبک است: سبک تبریزی و سبک اصفهانی. در سبک تبریز ما شاهد حرکت و فشار مچ دست هستیم و در سبک اصفهانی نقوش با استفاده از چکش کاری به وجود می آیند. به همین سبب قلم زنی به سبک تبریز دارای عمق و برجستگی های کمتری است، قلم زنی تبریز دارای سطحی صاف، کم عمق و ظریف است.

ظروف فلزی قلم زنی شده، یکی از نفیس ترین سوغاتی های تبریز است.

منبت کاری

استادکارهای زیادی در زمینه منبت در تبریز فعالیت دارند و تبریز را می توان به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای فعال در زمینه منبت کاری شناخت. در بسیاری از بناهای تاریخی تبریز از منبت کاری استفاده شده است، این هنر، بسیار پرزحمت و ظریف است و آثار هنری آن بسیار زیبا است.

سفر به تبریز می تواند فرصت بسیار خوبی برای بازدید از بهترین و زیبا ترین بناهای تاریخی و فرهنگی و همچنین تهیه سوغات و صنایع دستی این شهر زیبا و تمییز باشد.

منبع: گردشبان
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1716

به "معرفی سوغات متنوع و خوشمزه تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی سوغات متنوع و خوشمزه تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید