منتظر داغ ترین تابستان ایران در نیم قرن اخیر باشید

به گزارش فیس راز، داغ ترین تابستان پیش روی همه استان های کشور است. خشکسالی در ایران از سال 74 شروع شد. اما سال 1400 رکورددار کم بارش ترین سال آبی در 50 سال اخیر است. الگو های هواشناسی نشان می دهد هوا نیز گرم تر می گردد و ایران نخستین تابستان داغ در نیم قرن اخیر را تجربه خواهد نمود. میانگین افزایش دمای بلندمدت ایران تا نیمه دهه 90، سالانه 0.4 درجه بود که سال جاری این عدد به یک درجه طبق پیش بینی ها می رسد.

منتظر داغ ترین تابستان ایران در نیم قرن اخیر باشید

روزنامه همشهری در ادامه نوشت: صادق ضیائیان، مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی شرایط گرمای پیش روی کشور تا خاتمه تابستان را این گونه تشریح کرد: میانگین دمای هوا در فاصله خرداد تا شهریور در جنوب و جنوب شرق کشور و استان های ساحلی خزر نرمال می ماند، ولی سایر مناطق که بخش بزرگی را تشکیل می دهند، به طور میانگین یک درجه گرم تر از میانگین 50 ساله خواهند بود.

آن گونه که این مدیر سازمان هواشناسی اعلام نموده است با توجه به کاهش چشمگیر بارش ها در پاییز و زمستان 99 که ابتدای سال آبی هستند، شرایط سد ها نیز مناسب نیست. هر سال ذخایر برفی مناسب در ارتفاعات زاگرس و البرز وجود داشت که امسال شرایط این ذخایر به هیچ وجه مناسب نیست.

به گفته او از آنجا که طی سال آبی-زراعی افزایش دما اتفاق افتاده است، پیش بینی می گردد، آورد رودخانه های زاگرس و البرز هم مناسب نباشد و کمبود آب تا خاتمه شهریور ادامه دارد. مساحت یخچال های طبیعی کشور نیز کاهش محسوس یافته است و در این شرایط اگر آب هم پشت سد ها نباشد، فراوری نیروی برقابی نیز امکان پذیر نخواهد بود. بدین ترتیب تامین برق هم تا خاتمه تابستان به شدت مشکل است.

افزایش دما و کمبود منابع آب شرایط هشدارآمیز برای ماه های گرم در امسال ایجاد می نماید و صادق ضیاییان در خصوص تابستان 1400 این گونه هشدار می دهد: از ابتدای اردیبهشت ماه هشدار کمبود منابع آب در بسیاری از استان های کشور اعلام شد. این معضل فقط مختص به استان های خشک نظیر سیستان و بلوچستان نیست، بلکه در 2 سوی زاگرس و البرز نیز این شرایط تثبیت می گردد؛ بنابراین هم مردم باید در مصرف آب صرفه جویی نمایند و دولت نیز باید تمهیداتی برای محدودکردن کشاورزی آب بر بیندیشد.

تنش آبی در تابستان 1400

بر اساس اطلاعات دریافتی از پژوهشکده اقلیم شناسی ایران با توجه به شرایط بارش ها و به بهره برداری رسیدن تعداد زیادی از طرح های آبرسانی طی ماه های اخیر، تعداد شهر های دارای تنش آبی کشور به بیش از 200 شهر رسیده است.

پیش بینی پژوهشکده اقلیم شناسی کشور آن است که 12 کلانشهر اراک، اصفهان، بندرعباس، تهران، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد نیز تابستان امسال با بحران تأمین آب روبرو می شوند. در این شرایط، اگرچه سال آبی در کشور از مهر 99 تا شهریور 1400 ادامه دارد، اما پیش بینی های فصلی نشان می دهد فروردین ماه امسال، خاتمه سال آبی برای بعضی استان ها مانند هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان بوده و تا خاتمه سال آبی 1400 دیگر بارش قابل توجهی در این استان ها اتفاق نمی افتد.

آنالیز گزارش های پژوهشکده اقلیم شناسی کشور معین کرد، بارش نزولات جوی در سال آبی جاری تا ابتدای خردادماه جاری، 41درصد نسبت به دوره مشابه بلندمدت و 53 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. هیچ یک از استان های کشور نیز طی این دوره، بارش بیش از نرمال دریافت ننموده اند. در سال آبی 1400-1399، بیشترین کم بارشی به ترتیب در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان و کرمان با 86-، 82- و 65- درصد رخ داد. بدین ترتیب در 4ماه آینده، از همین حالا یعنی خرداد تا شهریور ماه امسال، بارش ها در استان های واقع در 2 سوی البرز مرکزی و شمال غرب در حد نرمال و سایر مناطق به استثنای بخش محدودی در جنوب شرق کشور قابل توجه نیست.

مدل های اقلیمی پژوهشکده اقلیم شناسی کشور درباره بارش نزولات جوی در دوره خرداد تا شهریور 1400 نشان می دهد طی این مدت، بارش در استان های ساحلی خزر و شمال غرب کشور نرمال تا اندکی کمتر از آن و در دیگر مناطق کشور مطابق فصل در محدوده صفر میلی متر باشد. مقدار بارش موسمی تابستانه در مناطق جنوب و جنوب شرق نیز به بیش از نرمال گرایش دارد.

پیش بینی تا 1404

پیش بینی چندسالانه سازمان جهانی هواشناسی (A2D) معین می نماید که تا سال 1404 میانگین بارش کشور با احتمال 75 درصد کمتر از نرمال و میانگین دما بین 0.5 تا 0.75 درجه بیشتر از میانگین بلندمدت باشد. با توجه به شرایط پیش بینی شده برای 5 سال آینده، اتخاذ سیاست های ملی برای سازگاری با کم بارشی و کاهش پیامد های خشکسالی گریزناپذیر است و برنامه توسعه هفتم باید بر مبنای محدودیت های خشکسالی و تغییر اقلیم تدوین گردد.

استان های درگیر

نقشه پیش بینی بی هنجاری دمای پژوهشکده اقلیم شناسی کشور از شرایط 4 ماه آینده نشان می دهد، بیشترین افزایش دما در منطقه کویری استان های یزد و کرمان، سیستان وبلوچستان، فارس، خراسان شمالی، آذربایجان غربی و کردستان رخ می دهد. بخش قابل توجهی از استان های مرکزی، غربی و شرقی نیز با افزایش دمای کمتر روبرو خواهند شد. همچنین نقشه پیش بینی بی هنجاری بارش 4 ماه آینده نیز معین می نماید همه استان های البرزی و زاگرسی با کاهش چشمگیر بارش تا خاتمه تابستان 1400 روبرو باشند که در این میان، سهم استان مازندران بیشتر از همه نقاط کشور خواهد بود.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1756

به "منتظر داغ ترین تابستان ایران در نیم قرن اخیر باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منتظر داغ ترین تابستان ایران در نیم قرن اخیر باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید