هشدار! چاقی در ایام خانه نشینی نوروز در کمین است

به گزارش فیس راز، متخصصان تغذیه می گویند در نوروز سال جاری به دلیل شرایط ویژه اپیدمی کرونا و خانه نشینی، باید تغذیه خود را طوری مدیریت کنیم که پس از این دوران، دچار چاقی و بیماری های ناشی از پرخوری و کم تحرکی نشویم.

هشدار! چاقی در ایام خانه نشینی نوروز در کمین است

جهت دریافت خدمات طراحی حیاط ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش فیس راز به نقل از ایرنا، کارشناسان می گویند: حالا که به دلیل اپیدمی کرونا مجبور به خانه نشینی در ایام نوروز هستیم و فعالیت بدنی ما در این مدت کاهش پیدا می نماید، باید مراقب باشیم تا در این دوران، دچار چاقی یا اضافه وزن به دلیل پرخوری و کم تحرکی نشویم.

برلیانت بزرگمهر مشاور رئیس انجمن تغذیه ایران و مشاور تغذیه و رژیم درمانی می گوید: در چنین شرایطی که باید دوره ای، زندگی کم تحرک را تجربه کنیم، بهتر است در سبک تغذیه و زندگی تغییراتی ایجاد کنیم. نکته اصلی این است که در زمان خانه نشینی باید انرژی دریافتی خود را کاهش دهیم. به این معنی که مصرف شیرینی، غذاهای پرچرب و سرخ نموده را به شدت محدود کنیم، چرا که برای قلب و عروق ایجاد مشکل می نماید و ممکن است باعث سکته و چاقی گردد.

به گفته بزرگمهر، اصولاً همه افراد در چنین شرایطی باید در خوردن مواد شیرین احتیاط نمایند، به ویژه اینکه درباره بیماری کرونا گفته می گردد شیرینی از جمله خوراکی هایی است که ریسک بیماری را بالا می برد. بهتر است به جای شیرینی، میوه مصرف گردد.

وی معتقد است: در این مدت بهتر است از غذاهای بخارپز یا آب پز استفاده گردد. همچنین از سبزیجات پخته و خام استفاده کنیم. به ویژه خوردن سالاد و سبزیجات قبل از غذا حجم زیادی از معده را اشغال می نماید.

نسرین امیدوار متخصص تغذیه و رژیم درمانی هم با بزرگمهر موافق است و می گوید: در چنین شرایطی نیازمند این هستیم که شیوه زندگی خود را با فضای بسته تنظیم کنیم و این طبیعتاً نیاز دارد که هم روی مواد غذایی مصرفی خود دقت کنیم و هم سعی کنیم تا آنجا که امکان دارد فعالیت بدنی انجام دهیم.

امیدوار اضافه می نماید: مواد غذایی به ویژه هله هوله هایی که باعث می گردد مقدار زیادی نمک، چربی و قند مصرف کنیم، مثل انواع چیپس یا مقدار زیاد آجیل و شیرینی جات باید محدود شده و سعی گردد در مصرف غذای روزانه میوه و سبزیجات به میزان لازم گنجانده گردد. مصرف آب کافی هم مورد توجه قرار گیرد و در کنار آن، مصرف نوشیدنی هایی که قند اضافی دارند، مثل مصرف انواع کولاها، نوشابه ها و ماءالشعیر محدود گردد.

امیدوار همچنین می گوید: در کنار رعایت رژیم غذایی مناسب باید در برنامه روزانه خود فعالیت های بدنی بگنجانیم. این فعالیت می تواند در منزل به مدت حداقل نیم ساعت تا 45 دقیقه به صورت انفرادی یا خانوادگی انجام گردد. حتی می گردد تا آنجا که ممکن است در پشت بام یا حیاط خانه این کار را انجام داد تا از هوای بهاری استفاده کرد.

به گفته وی، در کنار ورزش، بازی های نشاط آور خانگی و جمعی خانوادگی توصیه می گردد که هم برای سلامت روان و روحیه افراد و خانواده مناسب است و هم باعث تحرک بدنی می گردد.

امیدوار معتقد است: همه اینها مسائل کوچکی است که باید به آنها توجه کنیم و فکر می کنم بهتر است حتی مردم تجربیات پیروز خود را در این ارتباط با هم به اشتراک بگذارند. خیلی ها ایده هایی به ذهنشان می رسد یا به طور اتفاقی به تجربیاتی می رسند که می تواند برای بقیه هم مفید باشد.

  • مشارکت بچه ها در تهیه غذا

امیدوار در رابطه با بچه ها و اینکه چطور می توان تغذیه آنها را مدیریت کرد، می افزاید: پیشنهاد من این است به جای اینکه با یک خوراکی مضر، کودک خود را در این دوران خانه نشینی ساکت کنیم، کوشش کنیم بچه ها را در آماده سازی و تهیه غذا مشارکت دهیم. این مدت حتی زمان خوبی است که پشت پنجره خانه ها یا در بالکن کاشت یک سری از بذرها در گلدان کوچک را با مشارکت بچه ها انجام دهیم. این توصیه ای است که حتی برای ارتقای سواد تغذیه ای مردم جهان نیز ارائه شده است و می گوید که بچه ها از کودکی در تهیه غذا و آماده سازی آن مثلاً در تهیه سالادها که ساده است، مشارکت نمایند. بنابر این من فکر می کنم در ارتباط با غذا، مشارکت دادن بچه ها در تهیه غذا اتفاق خوبی باشد که علاوه بر سرگرم شدن می تواند باعث آموزش مسائل جدید به آنها باشد.

البته امیدوار در سرانجام می افزاید: امیدوارم که از این فرصت خانه نشینی برای خواندن کتاب، استفاده از سایت های آموزشی و حتی شنیدن کتاب های صوتی استفاده کنیم. در این مدت حتی دوره های آنلاینی از جمله در حوزه سلامت و تغذیه وجود دارد که در سایر زمان ها فرصت نداریم در آن شرکت کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 875

به "هشدار! چاقی در ایام خانه نشینی نوروز در کمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار! چاقی در ایام خانه نشینی نوروز در کمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید