واکنش آمریکا به حضور ناو ایرانی در اقیانوس اطلس

به گزارش فیس راز، ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالیکه مدعی آزادی ناوبری مبتنی بر قوانین بین المللی شد، گفت در صورت نقض این قوانین آماده پاسخ هستیم.

واکنش آمریکا به حضور ناو ایرانی در اقیانوس اطلس

ند پرایس در نشست خبری روز پنج شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره ناو ایرانی که در اقیانوس اطلس حرکت می نماید، این ادعا را بیان کرد.

وی اضافه نمود: ما گزارش های مطبوعاتی را در خصوص این حرکت دیده ایم. آنچه که من از اینجا می گویم این است که ما آماده استفاده از اختیارات اجرایی خود از جمله تحریم علیه هر بازیگری هستیم که امکان ارائه مداوم سلاح توسط ایران به شرکا و نیابتی هایش را فراهم می نماید.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: این نگرانی است که ما به طور گسترده در خصوص ایران صحبت نموده ایم، حتی وقتی با متحدان و شرکای خود در 1 + 5 کار می کنیم تا بکوشیم برنامه هسته ای ایران را دوباره در یک جعبه قرار دهیم.

پرایس اضافه نمود: در صورت کوشش برای انتقال هرگونه سلاح به شرکای خشن و نیابتی، ما فشارهای خود را ادامه خواهیم داد.

وی مدعی شد: اگر این کوششی برای انتقال سلاح یا نقض تعهدات بین المللی آن باشد، ما آماده پاسخ خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اینکه آیا دولت بایدن با این حضور ایران مسئله ای ندارد، گفت: ما به نظم بین المللی مبتنی بر قوانین اعتقاد داریم. آزادی ناوبری چیزی است که ما برای خود و شرکای بین المللی از آن حمایت می کنیم.

پرایس اضافه نمود: اما اگر ایران بخواهد انتقال اسلحه یا سایر مواد غیرقانونی را تحت تأثیر قرار دهد، آماده خواهیم بود که ایران را مسئول بدانیم و ما قبل از آنکه اتفاق بیفتد، آماده ایم آنچه را که می توانیم برای از بین بردن چنین فعالیتی انجام دهیم، به کار گیریم.

وی ادامه داد: نمی خواهم درباره اینکه مقصد این کشتی ممکن است کجا باشد، قصد آنها چه می تواند باشد، ایران چه چیزی در نظر دارد یا ندارد، صحبت کنم. اما اصل گسترده تر این است که آزادی ناوبری یک اصلی است که ما برای آن دفاع می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه نمود: این عنصری از نظم مبتنی بر قوانین است. این یک نظم بین المللی مبتنی بر قانون است که به آن باور داریم، دفاع می کنیم و ارتقا می دهیم نه تنها برای اینکه آن برای ما مترتب است بلکه برای بقیه دنیا هم صدق می نماید.

23311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 تیر 1400 بروزرسانی: 10 تیر 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1778

به "واکنش آمریکا به حضور ناو ایرانی در اقیانوس اطلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش آمریکا به حضور ناو ایرانی در اقیانوس اطلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید