چرخش نامحسوس روابط اروپا از آمریکا به چین

به گزارش فیس راز، ایرنا نوشت: سی ان ان در گزارشی به روابط چین و اتحادیه اروپا پرداخته و تقویت چنین روابطی را برای یاری به دو طرف در مقابله با نقش آمریکا در تخریب ثبات جهانی ضروری دانسته است.

چرخش نامحسوس روابط اروپا از آمریکا به چین

با ما سفر کنید و با تور دور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

سی ان ان نوشت: سال جاری اتحادیه اروپا با معمایی در روابط با چین روبرو بود. در شروع سال دو طرف امیدوار بودند به پیشرفت روابط مالی و استراتژیک خود در اجلاس تاریخی شهر لایپزیک آلمان یاری نمایند. همه گیری بیماری کووید-19 این مفهوم را دارد که به جای فرش قرمز در آلمان، دیگر اعضای اتحادیه اروپا و مقامات ارشد بروکسل و شی جین پینگ رئیس جمهوری چین مجبور خواهند شد نشست خود را با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و روسای کمیسیون اروپا و شورای اروپا به وسیله ویدئو کنفرانس برگزار نمایند.

بیشتر ناظران روابط اتحادیه اروپا و چین درباره این موضوع اتفاق نظر دارند که شیوع ویروس کرونا در سال 2020میلادی بر روی روابط دو طرف تاثیر داشته است. یک منبع مطلع در اتحادیه اروپا گفت: روابط دو کشور فقط تحت تاثیر نحوه مدیریت ویروس از سوی چین در شروع شیوع آن نیست بلکه بیشتر سیاستمداران ارشد اروپایی نگران نقش چین به عنوان کنشگر ژئوپلتیکی هستند.

این عده از سیاستمداران مدعی هستند که چین با استفاده از این حقیقت که ویروس توجهات را به خود جلب نموده است اقداماتش در هنگ کنگ، سرکوب ایغورها و تحرکاتش در سطح بین المللی را تشدید نموده است.

نگرانی درباره رفتارهای چین و این که تا چه اندازه می تواند شریک قابل اعتمادی برای اروپا باشد فقط به بروکسل محدود نمی گردد و به گفته کارشناسان، چین نیز نگرانی مشابهی در توسعه همکاری واقعی با اروپا دارد.

روزنامه چاینا دیلی ماه گذشته همزمان با ملاقات وزیر امور خارجه چین از اروپا نوشت: چین و اتحادیه اروپا باید با همکاری یکدیگر اجازه ندهند ماپک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا ثبات جهانی را نابود کند.

مواضع جنگ طلبانه پمپئو علیه چین باعث شده رسانه های چینی دل خوشی از وزیر امورخارجه آمریکا نداشته باشند.

پکن به همکاری با اتحادیه اروپا برای جلوگیری از اقدامات تهاجمی فزاینده آمریکا احتیاج دارد. یک تحلیلگر مسائل اروپا در چین در روزنامه گلوبال تایمز که ارتباط نزدیکی با ارتش چین دارد نوشت چین و اروپا به یکدیگر احتیاج دارند.

وی اضافه کرد: دو طرف به حمایت دوجانبه برای حفظ حاکمیت جهانی و ادغام منطقه ای احتیاج دارند. جامعه بین المللی بارها از دیدن تکه تکه شدن حاکمیت جهانی و ادغام منطقه ای شوکه شده اند. نیروی مخرب ضد جهانی شدن و پوپولیسم رادیکال در غرب عامل چنین اتفاقی بوده است.

در سندی که اتحادیه اروپا در سال 2019 درباره چین منتشر کرد این کشور را شریک راهبردی و رقیب نظام مند توصیف کرد. این سند نشان می داد که اگر اتحادیه اروپا به دنبال روابطی عمیق و رسمی با چین است باید مراقب واقعیت های ضد و نقیض در روابط دو طرف باشد. رفتارهای چین در سال 2020 صندلی این کشور به عنوان رقیب نظام مند را تقویت نموده و در عین حال این باور را نزد اروپایی ها تقویت نموده که روابط استراتژیک با این کشور لازم است.

منافع بروکسل در روابط با چین تنها مالی نیست. سرمایه گذاری مستقیم خارجی و دسترسی به بازار موضوع جذابی برای بسیاری از اقتصادهای متزلزل اروپایی است اما روابط قوی با چین همچنین به این اتحادیه برای ایفای نقش مهم ژئوپلتیک خود در حوزه دیپلماسی و تغییرات آب و هوایی یاری می نماید.

مقامات اتحادیه اروپا بر این باورند که بدون سیاست های تشویقی نمی توانند چین را در میز مذاکره بنشانند. آنها در عین حال بتاکید دارند که اهرم مالی اتحادیه اروپا به آن یاری می نماید درباره مسائل دیگری از جمله مسائل حقوق بشر در سطح بالاترین مقامات با چین به مذاکره بپردازند.

منتقدان روابط چین و اتحادیه اروپا می گویند اختلافات سیاسی در بین اعضای این اتحادیه، جاه طلبی های ژئوپلتیکی و شنمایندگی مالی این اتحادیه باعث می گردد که در مذاکره با چین ضعیف عمل کند.

روابط چند دهه ای اروپا با چین همیشه پیچیده بوده است. اتحادیه اروپا به این درک رسیده که با توجه به خصومت فزاینده آمریکا با چین می تواند با ایجاد روابط راهبردی از نفوذ بیشتر چین جلوگیری کند. اگر اتحادیه اروپا نتواند راهی را برای توازن روابط بین آمریکا و چین برقرار کند به سختی می تواند در برابر خواسته های شریک آتلانتیک خود در عرصه جهانی مقاومت کند. در غیر این صورت این اتحادیه زیر بار فشار دو ابرقدرت له خواهد شد.

311311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 4 آبان 1399 بروزرسانی: 4 آبان 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1307

به "چرخش نامحسوس روابط اروپا از آمریکا به چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرخش نامحسوس روابط اروپا از آمریکا به چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید