کار عجیبی که تلویزیون با والیبال ایران می نماید

به گزارش فیس راز، تیم ملی والیبال ایران در شرایطی چند هفته قبل با تیمی جوان در رقابت های لیگ ملت های والیبال دنیا درخشید که همچنان یک مشکل قدیمی این تیم و فدراسیون مورد نظر را آزار می دهد. موضوع مذکور ارتباطی با مسائل فنی و ورزشی ندارد بلکه به بدعهدی تلویزیون در پرداختن حق پخش بازی ها برمی گردد. داستانی که حالا دوباره باعث شده صدای مسئولان فدراسیون والیبال ایران و در رأس آن محمدرضا داورزنی، رئیس این فدراسیون بلند گردد.

کار عجیبی که تلویزیون با والیبال ایران می نماید

رئیس فدراسیون والیبال روز گذشته در مجمع عمومی و سالانه فدراسیون از رفتار عجیبی که تلویزیون نموده پرده برداشت و گفت: کشور های عضو فدراسیون جهانی والیبال باید برای پخش تلویزیونی مسابقات به فدراسیون جهانی مبلغی را پرداخت نمایند. در گذشته برای بحث پخش لیگ جهانی دوستان صداوسیما 350 هزار دلار پرداخت می کردند. بعد از مدتی فدراسیون جهانی به ما گفت پول واریز نکنید، چون منشأ پول ایران است و بلوکه می گردد. ما از حساب شما پول را برداشت می کنیم. حساب ما همان پرداخت هایی است که از برد و باخت هایمان در لیگ جهانی منظور می کردند. در مقطعی طلب ما از فدراسیون جهانی حدود 600 هزار دلار بود. به صداوسیما گفتیم پرداخت نکنید و این را به ما بدهید. فدراسیون جهانی هم از حساب ما برداشت می نماید. فدراسیون جهانی ما را بدهکار می کرد و اگر پول نداشتیم حساب ما را منفی محسوب می کرد. مثلا زمانی که مسابقات قهرمانی جهان 2018 پخش شد صداوسیما بدون اینکه امتیاز پخش را بخرد از جایی برداشته و پخش نموده و فدراسیون جهانی 150 هزار دلار از ما طلبکار شد. در مجموع این چند سال چیزی نزدیک به یک میلیون دلار به فدراسیون جهانی این گونه بدهکار هستیم.

اظهارات داورزنی یکی دو مورد بحث برانگیز در دل دارد؛ اول اینکه تلویزیون که خیالش راحت شده نباید پولی به حساب فدراسیون جهانی بپردازد، از دادن پول مذکور به فدراسیون والیبال هم طفره رفته و از آن عجیب تر اینکه طبق ادعای محمدرضا داورزنی، بازی ها را بدون اینکه حق پخش را بخرند از منبعی نه چندان قانونی روی آنتن برده اند. جمیع این اتفاقات باعث شده حالا کار سخت تر از قبل گردد، چون فدراسیون جهانی پول پاداش هایی را که قرار است به فدراسیون والیبال برسد، به عنوان حق پخش تلویزیونی برمی دارد. از آنجا که پول پاداش ها ته کشیده حالا همان طورکه فدراسیون ادعا نموده آن ها یک میلیون دلار هم بدهی دارند! نکته عجیب تر داستان اینکه تلویزیون در گذشته ای نه چندان دور مسئله ای برای پرداخت حق پخش 350 هزار دلاری نداشته، ولی ظاهرا از زمانی که قرار شده این پول به حساب فدراسیون والیبال بنشیند، پرداخت آن را قطع نموده است.

گرفتن میزبانی از ایران به علت اقدام تلویزیون

مسئله ای که تلویزیون برای والیبال ایران درست نموده چندان تازه نیست؛ این مشکل قریب به یک دهه است که به معضلی جدی تبدیل شده و ایران به علت عدم پرداخت حق پخش تلویزیونی، میزبانی در لیگ ملت ها را از دست داده است. برای اولین بار این موضوع 9 آذر 1392 رسانه ای شد. آن موقع خبر رسید که اگر تلویزیون ایران بدهی 250 هزار دلاری اش را بابت حق پخش بازی های لیگ جهانی را نپردازد، ممکن است ایران را از رقابت ها کنار بگذارند. در آن موقع عنوان شد پورمحمدی مدیر وقت شبکه 3 با بستن قراردادی در آلمان متعهد به پرداخت هزینه حق پخش شد، ولی بعد از رفتن او از تلویزیون صداوسیما حاضر به تسویه بدهی نمی شد. داورزنی که آن روز ها هم عهده دار ریاست فدراسیون والیبال بود از اقدام تلویزیون گلایه کرد و گفت: فرصتی استثنائی که برای ورزش ایران به وجود آمده است، اما اگر صداوسیما همکاری نکند والیبال را تهدید می نماید. اگر صداوسیما بدهی 250 هزار دلاری اش را بدهد ایران می تواند در لیگ جهانی 2014 جزء 8 تیم اول جهان باشد، اما اگر تسویه نکند به احتمال زیاد تیم ما کنار گذاشته می گردد. نهایت لطف آن ها هم ماندن در لیگ جهانی است، اما تیم در گروه B بازی می نماید. حالا در همه جای جهان تلویزیون به فدراسیون های والیبال خود پول هم می دهد، اما ما پول نمی خواهیم، تنها می گوییم بدهی شان را به فدراسیون جهانی بدهند تا تیم ما از لیگ جهانی حذف نگردد. این مسائل در حالی پیش آمده که برای صداوسیما 250 هزار دلار اصلا رقمی نیست. در حالی که تلویزیون با تبلیغات و آگهی می تواند آن را جبران کند، چرا باید به خاطر مسائل کوچک کشور ما زیر سؤال برود؟.

شهریور 97 هم پخش نشدن مسابقه والیبال تیم ملی در رقابت های قهرمانی جهان انتقاد ها را متوجه تلویزیون کرد. آن برهه و در شرایطی که 88 کشور حق پخش مسابقات والیبال قهرمانی جهان را خریده بودند، ایران در ابتدا از این امر سر باز زد تا بازی ایران و کوبا برخلاف وعده قبلی پخش نگردد. برای آن بازی به خصوص مجری و گزارشگر برنامه حدود 30 دقیقه با هم حرف زدند و سپس با این بهانه که سیگنال دریافت نشده، با بینندگان خداحافظی کردند، ولی بعدا تعیین شد به علت نپرداختن حق پخش، بازی تیم ملی روی آنتن نرفت. خرداد 1398 هم مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش وقت، از بدعهدی تلویزیون

در قبال والیبال گلایه کرد. او بدهی این سازمان به فدراسیون را رقمی نزدیک به 900 هزار دلار توصیف کرد. فدراسیون والیبال طلبی حدود 900 هزار دلاری از صداوسیما دارد که طبق پیگیری های اجرا شده قرار است با ارز نیمایی به فدراسیون پرداخت گردد. علاوه بر این، 100 هزار دلار نیز از مسابقات ژاپن طلبکار هستیم. خواهش من این است که سازمان بدهی را به صورت ارز به آن ها پرداخت کند.

چنین اتفاقی رخ نداد، چون دی 1400 بود که عنوان شد بدعهدی تلویزیون باعث شد ایران شانس میزبانی رقابت های لیگ ملت های والیبال را از دست بدهد. ماجرا هم که شبیه به همین اتفاق امروز است؛ در آن برهه عنوان شد به علت بدهی 700 هزار دلاری فدراسیون والیبال به طرف جهانی، شانسی برای میزبانی وجود ندارد، ولی وحید مرادی، مشاور عالی وقت رئیس فدراسیون والیبال، تقصیر را متوجه تلویزیون کرد و به شرق گفت: این بدهی 700 هزار دلاری که درمورد آن صحبت می نمایند، ربطی به فدراسیون والیبال ندارد. این بدهی مربوط به صداوسیماست که به علت تحریم های اقتصادی نتوانسته آن را تا به الان پرداخت کند. برای همین فدراسیون جهانی والیبال، 700 هزار دلار منفی را برای ما ثبت نموده است. با توجه به این شرایط از آنجا که صداوسیما نمی تواند تراکنش اقتصادی در بخش بین المللی داشته باشد، باید این 700 هزار دلار را به فدراسیون والیبال بدهد و ما بعد از آن به FIVB بگوییم که این مبلغ را از حساب اقتصادی مان کسر کند. فدراسیون والیبال نه تنها به FIVB بدهکار نیست؛ بلکه 200 هزار دلار هم از صداوسیما طلب دارد.

نپرداختن حق پخش تلویزیونی فقط برای والیبال دردسر درست ننموده، چون مرداد 1400 بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا هم مطرح نمود به علت بدهی تلویزیون ایران نمی تواند میزبانی به تهران بدهد. آن موضوع سروصدای زیادی به پا کرد تا اینکه فدراسیون فوتبال مجبور شد واکنش نشان دهد.

فدراسیون فوتبال چند روز بعد از آن اتفاق مهم، اظهار داشت تمام موانع برای میزبانی بازی های تیم ملی در استادیوم آزادی برداشته شده و تنها مسئله به جای مانده حق پخش تلویزیونی است که یک سمت مهم آن صداوسیما خواهد بود. حق پخش تلویزیونی این مرحله از مسابقات انتخابی جام جهانی در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا واقع شده است که البته به اسپانسر واگذار شده است، حال دو مسئله در این بین وجود دارد که یکی بدهی صداوسیما بابت حق پخش تلویزیونی است و مسئله دیگر حق پخش مسابقات پیش ِرو.

کنفدراسیون فوتبال آسیا از ابتدای سال 2021 اسپانسر خود را تغییر داده است، اما بدهی قدیمی صداوسیما به اسپانسر قبلی محل اختلاف است. صداوسیما می گوید بدهی اش کمتر از مبلغ ادعایی این شرکت اسپانسری است که ابتدا این اختلاف باید حل گردد. در صورت حل این مسئله صداوسیما باید حق پخش مسابقات پیش ِروی AFC را که تیم ملی در آن حضور دارد، خریداری کند تا یک مسئله مهم در واگذاری میزبانی حل گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2206

به "کار عجیبی که تلویزیون با والیبال ایران می نماید" امتیاز دهید

1 کاربر به "کار عجیبی که تلویزیون با والیبال ایران می نماید" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کار عجیبی که تلویزیون با والیبال ایران می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید