کشف یک غار شگفت انگیز و تاریخی در لرستان

به گزارش فیس راز، امیر منصوری کونانی پژوهشگر و باستان شناس لرستانی گفت: پیدایش یک غار شگفت انگیز تاریخی همراه با نقوش برجسته انسانی و حیوانی در رأس یکی از ارتفاعات بخش کونانیِ شهرستان کوهدشت از کشفیات مهم دنیای باستان شناسیِ استان لرستان است که می تواند دریچه روشنی را به روی زمین شناسان، باستان شناسان و سایر پژوهشگران باز کند.

کشف یک غار شگفت انگیز و تاریخی در لرستان

او اضافه کرد: این غار تاریخی با دهانه گلابی شکل که دارای تالارها، دهلیز ها و مخزن های بلند و طویل و مناظر طبیعی همچون استالاگمیت ها و استالاگتیت ها (چکیده سنگ ها) و قندیل های متعددی است، در طول تاریخ شاهد حضور گروه های مختلف انسانی نیز بوده است. از لحاظ مطالعات زمین شناسی این غار می تواند به خوبی راستا حرکت تأمین آب چشمه سیاب را نشان بدهد و به عبارتی دیگر راستا اصلی تأمین آب چشمه سیاب از سمت سیمره است. بنابر گفته زمین شناس استان لرستان؛ این غار در اثر واکنش شیمیایی دی اکسید کربن آب باران در طی چند میلیون سال پیش ایجاد شده است و حضور فسیل های اکینودرم در کف غار که نشانه محیط رسوب گذاری آهکی نیمه عمیق است مربوط به دوره الیگومیوسن است.

این پژوهشگر ادامه داد: از جمله آثار و شواهد جنبه های زندگی انسان در این غار می توان به بقایای استخوانی، ابزار های سنگی، قطعات سفال های مضطرب دوران مفرغ و دوران تاریخی و وجود نقوش برجسته و کنده شده در صخره کوهستان دهانه غار اشاره نمود که از لحاظ مطالعات باستان شناسی در خور نگرش هستند.

او اضافه کرد: نخستین کسی که به حضور این غار با ویژگی های منحصر به فردش اشاره نموده؛ فتحعلیشاه قاجار است که در سفر سال 1245 ه. ق به لرستان و پس از ملاقات با عظیمان منطقه طرحان، از این غار شگفت انگیز دیدن نموده و توضیحاتی درباره آن نوشته است.

منصوری گفت: عظیم بودن و حضور انسان در یک عرصه طولانی در غار از جمله شگفتی های این غار است که می تواند به عنوان یک جاذبه گردشگری نیز شناخته گردد.

باشگاه خبرنگاران

منبع: گردشبان
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 16 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1271

به "کشف یک غار شگفت انگیز و تاریخی در لرستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک غار شگفت انگیز و تاریخی در لرستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید