از واکسن تا سی تی اسکن؛ آنچه بیماران کرونا باید بدانند

به گزارش فیس راز، یک فوق تخصص ریه با بیان اینکه ابتلای مجدد میان بیماران بهبودیافته کرونا به کرات مشاهده شده است، گفت: ایمنی فرد مبتلا به کرونا به مقدار آنتی بادی و شدت بیماری بستگی دارد؛ ممکن است مقدار آنتی بادی در افرادی که به نوع شدیدتر کرونا مبتلا شده اند بیشتر باشد که ایمنی طولانی تری خواهند داشت.

از واکسن تا سی تی اسکن؛ آنچه بیماران کرونا باید بدانند

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، یک فوق تخصص ریه با بیان اینکه ابتلای مجدد میان بیماران بهبودیافته کرونا به کرات مشاهده شده است، گفت: ایمنی فرد مبتلا به کرونا به مقدار آنتی بادی و شدت بیماری بستگی دارد؛ ممکن است مقدار آنتی بادی در افرادی که به نوع شدیدتر کرونا مبتلا شده اند بیشتر باشد که ایمنی طولانی تری خواهند داشت.

حانیه راجی اظهار کرد: همه افراد باید واکسن کرونا را دریافت نمایند و حتی کسانی که به کرونا مبتلا شده اند هم پس از بهبود باید واکسن را دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه زمان مناسب تزریق واکسن به شدت علائم و درمان بیمار مربوط می گردد، اضافه نمود: در صورتی که بیماران درمان آنتی بادی را دریافت نموده باشند، حداقل باید پس از گذشت سه ماه واکسن را تزریق نمایند. البته اکنون درمان تجویز آنتی بادی به بیماران در دستور کار نیست و کمتر شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: در شرایط فعلی، افراد مبتلا پس از بهبودی کامل و سرانجام مدت زمان قرنطینه می توانند واکسن را دریافت نمایند.

وی با بیان اینکه ابتلای مجدد میان بیماران بهبودیافته کرونا به کرات مشاهده شده است، اضافه نمود: ایمنی فرد مبتلا به کرونا به مقدار آنتی بادی و شدت بیماری بستگی دارد. ممکن است مقدار آنتی بادی در افرادی که به نوع شدیدتر کرونا مبتلا شده اند بیشتر باشد که ایمنی طولانی تری خواهند داشت. ایمنی در فرد مبتلا به کرونا از سه ماه به بالا خواهد بود، اما نمی دانیم ایمنی تا چه مدت پس از سه ماه در بدن باقی می ماند بنابراین فرد مبتلا به کرونا در مدت یک و نیم تا سه ماه نسبت به ابتلای مجدد ایمن است.

این فوق تخصص ریه گفت: اکنون واکسن های برکت، سینوفارم و آسترازنکا در درسترس هستند و قبلا اسپوتنیک هم در دسترس بود. سینوفارم و برکت واکسن های فراوری شده از ویروس کشته شده هستند.

وی اضافه نمود: بر اساس توصیه سازمان بهداشت جهانی هیچ کسی منتظر برند خاص واکسن نباشد و برترین واکسن، در دسترس ترین واکسن است.

راجی در مورد زمان مناسب برای انجام سی تی اسکن، اعلام کرد: ابتلا به کرونا مراحل مختلفی دارد؛ در مراحل اولیه یک سری علائم مانند تب، بدن درد، کوفتگی، بی اشت هایی و آبریزش بینی بروز می یابد و تا یک هفته هم ادامه پیدا می نماید، پس از آن بیمار وارد فاز التهابی می گردد و درگیری ریه در این فاز رخ می دهد، اما همه افراد وارد فاز التهابی نمی شوند و ممکن است تنها علائم خفیف را تجربه نمایند.

وی اضافه نمود: بعضی مبتلایان علائم خفیفی دارند و علائم درگیری ریه در آن ها بروز پیدا ننموده است، اما سی تی اسکن انجام می دهند و شاید در سیر بیماری سه تا چهار مرتبه سی تی اسکن انجام دهند در حالی که چنین کاری احتیاج نیست و اشعه سی تی اسکن هم عوارضی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز گفت: گاهی اوقات سی تی اسکن ضروری است، اما نباید هر بیمار سی تی اسکن انجام دهد. مهم ترین معیار پایش بیماران، علائم و مقدار اکسیژن خون آن ها است و در صورت نرمال بودن اکسیژن خون و شدید نبودن علائم، احتیاجی به سی تی اسکن نیست.

وی اعلام کرد: بعضی اوقات بیماران اصرار دارند یا بعضی همکاران به انجام سی تی اسکن مصر هستند و پس از سرانجام دوره مصرف دارو مجددا از بیمار سی تی اسکن گرفته می گردد در حالی که زمان انجام سی تی اسکن برای بهبودی در این بازه زمانی نیست و با تاخیر یعنی حداقل یک تا یک و نیم ماه بعد ایجاد می گردد.

راجی اضافه نمود: برای آنالیز شدت بیماری در صورت شدیدتر شدن علائم بالینی و افت اکسیژن خون بیمار، باید سی تی اسکن انجام گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 شهریور 1400 بروزرسانی: 21 شهریور 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1886

به "از واکسن تا سی تی اسکن؛ آنچه بیماران کرونا باید بدانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از واکسن تا سی تی اسکن؛ آنچه بیماران کرونا باید بدانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید