نکات مهم کرونایی برای بیماران کلیوی

به گزارش فیس راز، متخصص نفرولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بخش دیالیز بیمارستان لقمان حکیم با حداکثر توان به بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی خدمات ارائه می دهد، از انجام تمهیدات لازم در این بیمارستان در زمینه مقابله با شیوع بیماری کرونا اطلاع داد.

نکات مهم کرونایی برای بیماران کلیوی

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، دکتر فرزانه فتوحی چکاپ های دوره ای برای اطمینان از سلامت کلیه ها را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: حتی ممکن است فردی در کودکی دچار اختلال در عملکرد کلیه ها شده باشد و این بیماری در بزرگسالی علائم بیشتری از خود نشان دهد، بنابراین باید به محض مشاهده هر علامت مشکوکی در سیستم ادراری مثل قطع و وصل شدن، تنگی مجاری، انحراف راستا و یا شب ادرای در بچه ها به پزشک مراجعه گردد.

وی با بیان این که به دلیل ضعف سیستم ایمنی، مبتلایان به نارسایی های کلیوی بیش از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند، اعلام نمود: عفونت هایی که در پی ابتلا به ویروس کووید 19 ایجاد می گردد تهدیدی برای بیماران کلیوی محسوب می گردد.

وی هشدار داد: بیماران دچار نارساهایی کلیوی باید به محض مشاهده علائم مشکوک ابتلا به کرونا سریعا به مراکز درمانی مراجعه نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه با تاکید بر اهمیت رعایت نکات بهداشتی برای به حداقل رساندن ریسک ابتلا به کرونا در بیمارانی که برای انجام دیالیز ناگزیرند مرتبا به مراکز درمانی مراجعه نمایند، گفت: بیماران و یا احیانا همراهانشان باید هنگام ورود به مراکز درمانی دست های خود را ضدعفونی نموده و حتما از ماسک استفاده نمایند، همچنین باید تا جائیکه ممکن است فاصله حدود دو متر را با دیگران رعایت نموده و از مصاحبه و نزدیک شدن به سایر بیماران یا همراهانشان پرهیز نمایند.

این متخصص نفرولوژی دانشگاه در ادامه درباره بیمارانی که ویروس کرونا دارند و یا مشکوک به ابتلا هستند و تحت دیالیز نیز قرار می گیرند، شرح داد: به این بیماران برای حفظ سلامت خود و سایر بیماران تحت دیالیز، در بخش های ایزوله و یا در ساعاتی متفاوت از سایر بیماران خدمات ارائه می گردد.

فتوحی با اشاره به این که علایم ابتلا به ویروس کووید 19 در بیمارانی که تحت دیالیز قرار می گیرند همان علامت های ذکر شده همانند بدن درد، سرفه، تنگی تنفس و یا درد قفسه سینه و از دست دادن حس بویایی و چشایی است، خاطر نشان کرد: این بیماران باید بدانند به دلیل شرایط بیماری و داروهایی که مصرف می نمایند احتمال این که با ورود عفونت تب نکند نیز زیاد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این که بیماری های کلیوی قابل پیشگیری هستند، اعلام نمود: بیماران مبتلا به بیماری فشار خون و قند باید از آنالیز دوره ای شرایط کلیه ها غافل نشوند، همچنین افرادی که کلیه سنگ ساز و یا مبتلا به پروستات هستند نیز باید تحت نظر پزشک متخصص باشند تا احیانا کارکرد کلیه ها به دلیل ابتلا به این بیماری ها دچار اختلال نگردد.

فتوحی در سرانجام با بیان این که در بعضی موارد بیماریهای مربوط به اختلال در فرایند کارکرد کلیه ها بدون علامت و یا کم علامت است به افرادی که دارای سابقه خانوادگی نارسایی کلیوی هستند نیز توصیه کرد: این افراد باید از 20 سالگی آزمایشات دوره ای همانند فشار خون، دیابت و آنالیز کارکرد کلیه ها را برای دو بار در سال انجام دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1448

به "نکات مهم کرونایی برای بیماران کلیوی" امتیاز دهید

2 کاربر به "نکات مهم کرونایی برای بیماران کلیوی" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم کرونایی برای بیماران کلیوی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید