70 درصد جامعه باید واکسن کرونا بزنند تا به آزادی های قبلی برگردیم

به گزارش فیس راز، یک فوق تخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: فعلا برای جلوگیری از بیمار شدن باید همچنان حفظ فاصله اجتماعی، زدن ماسک، شست و شوی دست ها و خودداری از حضور در تجمعات را داشته باشیم تا حداقل 70 درصد جامعه واکسن بزنند و وقتی 70 درصد جامعه واکسن زدند و ایمنی نسبی ایجاد شد، می توانیم آزادی های قبلی را مجددا داشته باشیم.

70 درصد جامعه باید واکسن کرونا بزنند تا به آزادی های قبلی برگردیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، دکترحمید ابوسعیدی درباره جهش های ویروس کرونا اظهار کرد: همه ویروس ها همیشه در حال جهش هستند و یکی از رازهایی که ویروس ها میلیاردها سال توانسته اند خود را در طبیعت حفظ کنند، جهش هایی است که پیدا می کنند.

وی اضافه نمود: وقتی ویروس جهش می یابد در واقع قدرت سازگاری پیدا می کند و این باعث می شود در طبیعت باقی بماند و ویروس کرونا هم از این قاعده مستثنی نیست و وقتی مقدار زاد و ولد و افزایش تعداد ویروس ها به شدت بالا می رود و وارد بدن انسان می شوند، جهش های ژنتیکی پیدا می کنند که به نفع خودشان باشد.

ابوسعیدی با اشاره به اینکه حداقل دو سه نوع جهش مختلف را در ویروس کرونا داریم، شرح داد: درباره نوع انگلیسی می گویند قدرت انتقال ویروس بیشتر شده و به نام مثال در کووید19 اگر در محیط چهار نفره در مدت نیم ساعت دو نفر درگیر می شدند، در نوع انگلیسی هر چهار نفر درگیر می شوند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: اینکه قدرت کشندگی، بیماری زایی و شدت علائم کرونای انگلیسی بیش از نوع قبلی است، هنوز دقیقا معلوم نیست و ویروس های دیگر هم به همین ترتیب(ویروس افریقایی، برزیلی و ...).

وی با اشاره به اینکه این جهش ها ادامه خواهد داشت و تمام نمی شود، گفت: علائم درگیری بچه ها و نوجوانان به کرونای جهش یافته همان علائم و شدت کووید 19 است.

ابوسعیدی درباره درمان های خودسرانه در مقابله با کرونا اظهار کرد: بعد از گذشت 14 ماه از عمر کروناویروس نباید بگوییم آنچه که مردم خودسرانه و طبق دستور همسایه و فامیل مصرف کنند، موثر است.

وی شرح داد: هیچ کدام از مواردی که مطرح می شود، در کشتن ویروس هیچ نقشی ندارد و تا کنون هیچ دارویی پیدا نشده که ویروس کرونا را به طور کامل از بین ببرد و ما فقط به بیمار کمک می کنیم سیستم ایمنی بدنش بتواند ویروس را از بین ببرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: جای امیدبخش در مقابله با کرونا، واکسن است و خوشبختانه واکسن ها بسیار موثر بوده اند و احتمال زیاد با همین واکسن ها بتوانیم ویروس را ریشه کن کنیم.

وی اظهار کرد: فعلا برای جلوگیری از بیمار شدن باید همچنان حفظ فاصله اجتماعی، زدن ماسک، شست و شوی دست ها و خودداری از حضور در تجمعات را داشته باشیم تا حداقل 70 درصد جامعه واکسن بزنند و وقتی 70 درصد جامعه واکسن زدند و ایمنی نسبی در جامعه ایجاد شد، می توانیم آزادی های قبلی را مجددا داشته باشیم.

ابوسعیدی در بخش پایانی سخنانش شرح داد: پیشنهاد می کنم مردم اطلاعات درباره پیشگیری، درمان و واکسن کرونا را از دانشگاه های علوم پزشکی و معاونت های بهداشتی دانشگاه بگیرند و دربند مسائل فضای مجازی و شبکه های اجتماعی که مطالب راست و دروغ زیاد می گویند، نباشند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شرایط ورود واکسن کرونا بهتر شده، نباید سوال کنیم کدام واکسن را بزنیم؛ هر واکسنی که بود باید بزنیم تا بتوانیم بیماری را کنترل کنیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1813

به "70 درصد جامعه باید واکسن کرونا بزنند تا به آزادی های قبلی برگردیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "70 درصد جامعه باید واکسن کرونا بزنند تا به آزادی های قبلی برگردیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید