اعلام تازه ترین تغییرات کنکور 1402؛ سؤالات دروس عمومی حذف شدند

به گزارش فیس راز، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه در کنکور سال آینده سؤالات عمومی از کنکور حذف می شوند، گفت: بر اساس قانون نو داوطلب می تواند دو بار در سال در کنکور شرکت کند و نمره کسب شده نیز تا دو سال اعتبار خواهد داشت.

اعلام تازه ترین تغییرات کنکور 1402؛ سؤالات دروس عمومی حذف شدند

به گزارش ایسنا، دکتر عبدالرسول پورعباس ضمن تشریح نحوه اجرای مصوبه تازه سنجش و پذیرش در دانشگاه ها از سال 1402 گفت: تغییرات کنکور مقوله ای است که از سال 1384 مورد بحث و آنالیز نهاده شد و از همان زمان حذف کنکور نیز مطرح شد و این موضوع در سال های بعد بخصوص در سال 1395 مجدداً طرح شد و در نهایت به مصوبه اصلاح و تکمیل سیاست های سنجش و پذیرش در دانشگاه ها رسیدیم که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز تصویب شد.

وی در ادامه تاکید نمود: قوانینی که در حوزه ورود به دانشگاه ها و برگزاری کنکور تصویب شده به توانمندی وزارت آموزش و پرورش در حوزه سوابق تحصیلی متکی شده است تا آزمون های سراسری و کشوری استاندارد را برگزار کند.

پورعباس تاکید نمود: در کنکور سال آینده اولا دروس عمومی نخواهیم داشت و تمامی سؤالات دروس عمومی از کنکور حذف می شوند و آنالیز آن ها به سوابق تحصیلی دانش آموزان منتقل خواهد شد که این سوابق در طول سال های 1402 تا 1405 آنالیز و اعمال می گردد. بعلاوه از سال آینده کنکور از دروس اختصاصی به صورت دو بار در سال برگزار می گردد و نتایج و نمره داوطلبان در این آزمون تا دو سال معتبر می باشد.

به گفته وی، یک شیوه پذیرش در دانشگاه ها نیز فقط بر اساس سوابق تحصیلی بر مبنای معدل معمولی دانش آموزان است و هم اکنون حدود 85 تا 86 درصد ظرفیت دانشگاه ها را شامل می گردد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اضافه نمود: پذیرش داوطلبان براساس آزمون و سوابق تحصیلی استاندارد از سال آینده حدود 15 درصد ظرفیت دانشگاه ها را شامل می گردد که این پذیرش بر مبنای 40 درصد تاثیر سابقه تحصیلی است و 60 درصد نیز آزمون سراسری در پذیرش داوطلبان تاثیر دارد.

وی با بیان اینکه از سال آینده هر داوطلب ورود به دانشگاه ها می توانند در دو نوبت آزمون سراسری شرکت نمایند، اعلام نمود: با توجه به اینکه نمره این آزمون ها تا دو سال معتبر است می توانند براساس آن برای ورود به دانشگاه ها تصمیم بگیرد و به طور طبیعی نمره ای که داوطلب از آزمون کسب می نماید را به علاوه تاثیر سوابق تحصیلی داوطلب با یکدیگر ترکیب خواهد شد و در نهایت یک نمره کل برای داوطلب در پذیرش داوطلبان اعمال خواهد شد.

معاون وزیر علوم که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، با بیان اینکه تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده به صورت قطعی اعمال خواهد شد، گفت: تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال جاری نیز به صورت مثبت اعمال می گردد به این معنی است که اگر داوطلبی نمره خوبی در کنکور کسب کرد معدل پایین و سوابق تحصیلی وی نمره کنکور را پایین نمی آورد، اما معدل در صورتی که بالا باشد، می تواند همین نمره را افزایش بدهد.

به گفته وی، از سال آینده نمره کنکور تحت تاثیر سوابق تحصیلی بالا یا پایین می رود یعنی اگر سوابق تحصیلی خوبی وجود داشته باشد نمره کنکور افزایش می یابد و اگر سوابق تحصیلی ضعیف باشد نمره کنکور نیز پایین می آید؛ بنابراین نمره کنکور و سوابق تحصیلی یک نمره کل برای آزمون داوطلب را می سازد و سوابق تحصیلی در شانس قبولی داوطلبان تاثیر خواهد داشت؛ لذا ضروری است داوطلبان به دو وجه یعنی سوابق تحصیلی و نمره کنکور توجه داشته باشند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با اشاره به اینکه از سال آینده زیرگروه ها در کنکور حذف می شوند، گفت: این تغییر بسیار مهم است و داوطلبان باید خود را برای این تغییر آماده نمایند و ما صرفا یک زیرگروه خواهیم داشت و زیرگروه های دو، سه یا چهار نخواهیم داشت. افراد بر مبنای یک نمره انتخاب رشته خواهند کرد. به سازمان سنجش آموزش کشور تکلیف شد این موضوع را تا خاتمه شهریورماه مشخص تکلیف شده و به داوطلبان اطلاع رسانی گردد که امیدواریم تا خردادماه به این هدف برسیم.

دکتر پورعباس با تاکید بر اینکه از سال 1403 کنکور کاغذی حذف شده و آزمون به شکل الکترونیکی برگزار می گردد، تاکید نمود: پیش بینی ما این است سالی 6 آزمون برگزار گردد که داوطلب مجاز است دو آزمون را به عنوان آزمون اصلی اعلام نماید و مابقی به صورت آزمایشی برای وی لحاظ خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2187

به "اعلام تازه ترین تغییرات کنکور 1402؛ سؤالات دروس عمومی حذف شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام تازه ترین تغییرات کنکور 1402؛ سؤالات دروس عمومی حذف شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید