الکترونیکی شدن عوارض آزادراه ها با اعتبار200 میلیاردی

به گزارش فیس راز، الکترونیکی شدن عوارض آزادراه های کشور در سال های گذشته با چالش های بسیاری روبرو شد و نهایتا جز چند آزادراه دولتی، کسی از سرمایه گذاران بخش خصوصی تمایلی به اجرای این طرح که البته مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا هم بود، نشان نداد اما به نظر می رسد با اعتباری حدود 200 میلیارد تومان این مشکل قابل حل است.

الکترونیکی شدن عوارض آزادراه ها با اعتبار200 میلیاردی

به گزارش خبرنگاران، از ماه های پایانی سال 1397 الکترونیکی شدن عوارض آزادراهی در دستور کار دولت و وزارت راه و شهرسازی نهاده شد و مقرر شد تا باجه های عوارضی از آزادراه های کشور جمع شوند و جای خود را به دوربین های پلاک خوانی بدهند که نرخ عوارض مصوب آزادراهی را برای هر یک از رانندگان و مالکان خودرو و محاسبه و به آن ها اعلام کند تا مردم بتوانند این نرخ را به صورت آنلاین و به وسیله روش های مختلف پیش بینی شده پرداخت نمایند.

اما مشکل اساسی که در این زمینه سد راه اجرای این طرح شد بد حسابی بسیاری از رانندگانی بود که با وجود استفاده از آزادراه ها و ارسال چند باره پیامک، توجهی به آن نکرده و در این سال ها بدهی شان به بهره برداران آزادراه های الکترونیکی تلنبار شد.

همین مساله سبب شد تا بعضی از آزادراه های الکترونیکی دوباره باجه ها را برگرداندند و بسیاری از سرمایه گذاران آزادراه های کشور که هم اکنون به 27 آزادراه رسیده است اقبالی برای الکترونیکی شدن عوارض نشان ندهند و حتی در این راستا و در برابر دستور وزیر و مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا هم مقاومت نمایند.

جالب تر اینکه بعضی از رانندگان با وجود امضاء تفاهم نامه بین پلیس و وزارت راه و شهرسازی برای جریمه رانندگان بد حساب، جریمه 40 هزار تومانی را به عوارض چند هزار تومانی ترجیح می دهند و جریمه هم نتوانست آن ها را مجاب به پرداخت آنلاین کند. این در حالی است که اگر همین آزادراه ها دوباره باجه های خود را برگردانند مجبور می شوند در صف منتظر بمانند و نرخ عوارض را به صورت دستی به مامور آزادراه پرداخت نمایند.

اما به نظر می رسد می توان با تخصیص اعتباری حدود 200 میلیارد تومان از سوی دولت این مشکل و گره کور را حل کرد و همه آزادراه های کشور را در بازه زمانی کوتاهی مجهز به تجهیزات الکترونیکی به جای باجه های عوارضی کرد.

بر اساس آخرین اطلاعات خبرنگار خبرنگاران در آخرین جلسات برگزار شده بین سرمایه گذاران بخش خصوصی آزادراه ها و مسئولان وزارت راه و شهرسازی، پیشنهادی مطرح شده که اگر دولت می خواهد همه آزادراه های کشور الکترونیکی شدن عوارض را پرداخت کند، نباید این کار را به قیمت پرداخت نکردن عوارض آزادراهی و زیان سرمایه گذاران تمام گردد.

در این راستا سرمایه گذاران آزادراه های خصوصی پیشنهاد دادند تا دولت اعتباری تحت عنوان تن خواه یا جبران مطالبات وصول نشده مردم در این حوزه اختصاص دهد تا هر عوارضی از سوی مردم پرداخت نشد، آن ها بتوانند به بخشی از سرمایه شان که از این راه تامین می گردد برسند و سپس دولت این اعتبار را از محل عوارضی های وصول نشده و جریمه در نظر گرفته شده برای مردم جبران کند. چرا که از این طریق سرمایه گذاران رغبت بیشتری برای الکترونیکی کردن عوارض آزادراه ها پیدا می نمایند، این طرح که مصوبه ستاد ملی مقابله با کروناست اجرا می گردد و هم دولت بهتر می تواند این مطالبات را از مردم دریافت کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 خرداد 1400 بروزرسانی: 18 خرداد 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1740

به "الکترونیکی شدن عوارض آزادراه ها با اعتبار200 میلیاردی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکترونیکی شدن عوارض آزادراه ها با اعتبار200 میلیاردی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید