انگیزه هکرها از جرایم سایبری چیست؟

به گزارش فیس راز، انگیزه یک هکر از جرایم سایبری چیست؟ پول یا شهرت؟ همیشه انگیزه های مالی نیست که هکرها را به انجام جرایم دیجیتالی تشویق می نماید؛ هکرها به توانایی خود در هک، تغییر و به هم ریختن برنامه های ایجادشده توسط کارشناسان حرفه ای افتخار می نمایند.

انگیزه هکرها از جرایم سایبری چیست؟

به گزارش فیس راز، جای شکی نیست که مجرمان سایبری برای انجام جرایم انگیزه های مادی و مالی دارند، اما براساس تحقیقات جدید در دنیای مجازی بازیگران شروری وجود دارند که به خاطر غرور یا تحت تاثیر عوامل اجتماعی - اقتصادی و روانشناختی به سمت جرایم دیجیتال راهنمایی می شوند. انگیزه های اصلی جرایم سایبری دربرگیرنده فاکتورهای اجتماعی - اقتصادی، مهارت های کافی، عوامل روانی مانند انتقام یا حس غرور است.

در ویکی پدیا در تعریف هکرهای کلاه سفید آمده است: هکر کلاه سفید (white hat hacker) به آن دسته از هکرهایی گفته می گردد که کارهای مفیدی انجام می دهند، نفوذ می نمایند اما بدون نیت بد. دلیل کار آن ها معمولاً آنالیز امنیت سیستم هاست؛ چیزی که در جامعه امنیت کامپیوتری به آن تست نفوذ می گویند. این افراد ممکن است با شرکت ها قراردادی برای کشف نقاط ضعف سیستم آن ها ببندند و کوشش نمایند تا با رعایت کلیه اصول هک اخلاقی به سیستم آن ها نفوذ نمایند.

هدف هکرهای کلاه سفید نشان دادن ضعف سیستم های امنیتی شبکه های کامپیوتری است و به همین دلیل این گروه به نام هکرهای خوب معروف هستند. این دسته نه تنها مضر نیستند، بلکه در تحکیم دیواره حفاظتی شبکه ها نقش اساسی دارند. کلاه سفیدها داری خلاقیت عجیبی هستند و معمولاً هر بار با روش جدیدی از دیواره امنیتی عبور می نمایند. مثل یافتن نقص در سیستم امنیتی و جلوگیری از ورود رخنه گرهای کلاه سیاه. معمولاً تمامی گروه های هکری کلاه سفید در اکثر کشورها به صورت آزادانه فعالیت دارند و تقریباً قانونی هستند.

در مقابل، هکرهای کلاه سیاه (Black Hat Hacker) هستند. هکر کلاه سیاه کسی است که برای سود شخصی یا نیت های غیراخلاقی دست به نفوذ به سیستم ها می زند و کارهای مخرب می نماید و سایت ها را تخریب نموده یا اطلاعاتی را می دزدد و بنابر قوانین جرایم رایانه ای مجرم شناخته می گردد. این همان شخصیتی است که معمولاً در فیلم های هالیوودی و رسانه ها از هکر به نمایش گذاشته می گردد.

بر اساس اطلاعات منتشر گردیده در سایت پلیس فتا، معمولاً بخش بزرگی از این نفوذ وابسته به اشتباهات انسانی کاربران است. مثلاً انتخاب سال تولد یا شماره تلفن به عنوان پسورد دعوت یک هکر کلاه سیاه است به نفوذ به یک سیستم. این گروه به طور کاملاً پنهانی دست به عملیات خراب کارانه می زنند. اولین چیزی که به فکر کلاه سیاه ها می رسد، نفوذ به سیستم قربانی است. کلاه سیاه ها همه ویروس نویسند و با ارسال ویروس نوشته گردیده خود روی سیستم قربانی به آن سیستم نفوذ پیدا می نمایند و در واقع یک جاسوس به سیستم قربانی می فرستند.

با آنالیز این فاکتورها و انگیزه های جرایم سایبری و ایجاد یک شخصیت عمومی جنایی سایبری، می توان انگیزه های متخلف برای اشکال خاص از جرایم سایبری مانند مهندسی اجتماعی و ایجاد بدافزار را با دقت معین و معین کرد. تشخیص انگیزه مجرمان سایبری از انجام جرم، می تواند به عنوان یک راه کار برای کمک به آن ها و تبدیل مجرمین سایبری به هکرهای کلاه سفید مفید باشد، زیرا همواره یک خط بسیار نازک مرز بین هکرهای کلاه سفید و کلاه سیاه وجود دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آبان 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 46

به "انگیزه هکرها از جرایم سایبری چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انگیزه هکرها از جرایم سایبری چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید