بانک مرکزی ، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

به گزارش فیس راز، خبرنگاران - ضمن اعلام نتیجه سی و نهمین مرحله از حراج اوراق بدهی دولتی مورخ 5 اسفند ماه 1399، به اطلاع می رساند حراج جدید اوراق یاد شده و سومین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام در تاریخ 12 اسفند ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

بانک مرکزی ، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (5 اسفند ماه 1399)

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 28 بهمن ماه 1399 در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری سی و نهمین مرحله از این حراج، دو بانک و موسسه اعتباری سفارش های خود را به ارزش 6.6 هزار میلیارد ریال در سامانه بازار بین بانکی ثبت کردند. وزارت امور مالی و دارایی نیز ضمن پذیرش یک درخواست با فروش 6.1 هزار میلیارد ریال اوراق اراد70 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهاد مالی برنده در روز سه شنبه 5 اسفند ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

طی هفته گذشته، 10.8 هزار میلیارد ریال اوراق اراد65 با نرخ بازده تا سررسید 21.5 درصد و 0.9 هزار میلیارد ریال اوراق اراد70 با نرخ بازده تا سررسید 20.5 درصد در بورس فروخته شد. بنابراین در مجموع، 17.9 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولتی طی هفته منتهی به 5 اسفند ماه 1399 توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (12 اسفند ماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله چهلم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، موسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 12 اسفند ماه 1399 اجرا می کند. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:

همچنین در روز سه شنبه 12 اسفند ماه 1399، سومین مرحله از حراج اوراق سلف موازی استاندارد نفت خام به شرح جدول زیر برگزار می شود:

بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت 12 روز یکشنبه 10 اسفند ماه 1399 تنها از طریق سامانه بازار بین بانکی اقدام کنند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12 روز یکشنبه 10 اسفندماه 1399 از طریق سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 12 اسفندماه 1399 انجام خواهد شد. کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارشهای خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال کنند.

شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای مزبور 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج توصیه می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته ضروری است که وزارت امور مالی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور مالی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده از طریق تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.

همچنین بر اساس جزء (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و موسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1597

به "بانک مرکزی ، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی ، اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی و برگزاری حراج جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید