بهترین کارگزاری بازار بورس تهران کدام است؟

به گزارش فیس راز، کارگزاری های بورس به عنوان یک نهاد واسط هستند که شرکت های بورسی با استفاده از خدمات آن ها امکان انتشار سهام خود و خرید و فروش آن را برای سهامداران مهیا می نمایند.

بهترین کارگزاری بازار بورس تهران کدام است؟

با ما همراه باشید و درباره safarbaran بیشتر بدانید.

کارگزاری های بورس به عنوان یک نهاد واسط هستند که شرکت های بورسی با استفاده از خدمات آن ها امکان انتشار سهام خود و خرید و فروش آن را برای سهامداران مهیا می نمایند. به همین دلیل کارگزاری ها به ازای این فعالیت، مبلغی را تحت عنوان کارمزد (که از طرف سازمان بورس مشخص می گردد)، دریافت می نمایند. تاسیس یک شرکت کارگزاری و مدیریت آن، دارای فرآیندهای پیچیده نظیر دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار، عضویت در کانون کارگزاران بورس، دارا بودن از کارشناسان خبره این حوزه و اثبات این موضوع با شرکت در آزمون های مربوطه است. همچنین کارگزاری ها قادر هستند که علاوه بر وظیفه اصلی خود، خدمات متنوعی را نیز با دریافت مجوزهای مربوطه، ارائه دهند و امکانات متفاوتی را برای کاربران فراهم نمایند. کارگزاری ها براساس نوع خدماتی که ارائه می دند و مجوزهایی که دریافت نموده اند در رده های مختلفی تقسیم بندی می شوند و مورد استقبال مردم قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم به المان های تشخیص یک کارگزاری خوب و مزایای بهترین کارگزاری های بورس ایران بپردازیم.

کارگزاری ها چه خدماتی ارائه می دهند؟

خدمات کارگزاری ها در چند دسته مختلف قرار می گیرد که برخی از آن ها احتیاجمند اخذ مجوز جداگانه بوده و تعدادی دیگر در واقع زیرمجموعه خدمات اصلی قرار می گیرند. برای درک بیشتر توجه داشته باشید که پشتیبانی از کاربران یا مشتریان، یکی از خدمات کارگزاری هاست که فرآیند آن به وسیله تماس تلفنی، ایمیل، تیکت و... امکان پذیر است. همین امر یک گام مهم برای ارائه خدمات کارگزاری به شمار می رود. این فرایند احتیاجی به دریافت مجوز مجزا ندارد و در واقع تنها موجب رضایت بیشتر کاربران می گردد.

لیست مجوزهایی که کارگزاری ها می توانند از سازمان بورس و اوراق بهادار دریافت نمایند به توضیح زیر است:

معاملات برخط اوراق بهادار سبدگردانی مشاوره سرمایه گذاری بورس انرژی مشاوره پذیرش فرابورس معاملات فرابورس مشاوره پذیرش کالا معاملات محصولات سیمان معاملات آینده کالا معاملات محصولات کشاورزی معاملات محصولات نفت و پتروشیمی معاملات محصولات فلزی مشاوره پذیرش اوراق مشاوره عرضه اوراق معاملات آینده اوراق تعهد پذیره نویسی پردازش اطلاعات اقتصادی

رتبه بندی کارگزاری ها بر چه اساسی است؟در بخش قبلی به مجوزهای دریافتی کارگزاری ها اشاره نمودیم. به همین دلیل کارگزاری ها بر اساس این مجوزها، خدماتی را برای کاربران فراهم می نمایند و بر اساس همین خدمات رتبه های متفاوتی را از طرف سازمان بورس دریافت می نمایند. درنظر داشته باشید که معیارهای سازمان بورس برای رتبه بندی کارگزاری ها به دو بخش عادی و تشویقی تقسیم می شوند.

معیارهای عادی شامل مواردی هستند که هر کارگزاری به مرور زمان و با بهبود کیفیت خدمات امکان دستیابی به آن را دارد؛ مانند: تعداد شعب کارگزاری، تعداد مشتری ها، حجم معاملاتی که به وسیله سامانه کارگزاری انجام می گردد و... . اما معیارهای تشویقی احتیاج به سرمایه گذاری سنگین، جذب نیروی متخصص بیشتر و دریافت مجوز جداگانه است؛ برای این بخش می توان به موارد زیر اشاره نمود: سبدگردانی اختصاصی، تشکیل صندوق های سرمایه گذاری و... .

رتبه بندی کارگزاری ها بر اساس امتیاز به توضیح زیر است:

رتبه الف: 80 درصد عادی و 65 درصد از مجموع عادی و تشویقی. رتبه ب: 65 درصد عادی و 55 درصد از مجموع عادی و تشویقی. رتبه ج: 50 درصد عادی و 40 درصد از مجموع عادی و تشویقی. رتبه د: 35 درصد عادی و 30 درصد از مجموع عادی و تشویقی. رتبه ه: کمتر از 35 درصد عادی و 30 درصد از مجموع عادی و تشویقی.معیارهای انتخاب یک کارگزاری چیست؟تا اینجا متوجه شدیم که برای انتخاب یک کارگزاری در گام اول باید به خدماتی که می خواهیم از آن استفاده کنیم توجه نماییم ؛ در گام بعدی رتبه کارگزاری معیار مناسبی برای انتخاب ما خواهد بود.

درنظر داشته باشید که استفاده از خدمات خاص یک کارگزاری نظیر صندوق های سرمایه گذاری، احتیاجمند تحقیقات کافی و دقیق از عملکرد و مجوزهای قانونی آن دارد که کارگزاری های رتبه الف با توجه به اینکه بیش از 65 درصد خدمات عادی و تشویقی را ارائه می دهند، بی شک مجوزهای مربوطه را اخذ نموده و در ارائه این خدمات پیشگام هستند. علاوه بر موارد فوق که تا این بخش اشاره نمودیم، برخی موارد دیگر هستند که قصد داریم در ادامه به آن ها بپردازیم:

گام اول برای ورود به بازار بورس، انتخاب یک کارگزاری و دریافت کد معاملاتی است. تقریبا فرآیند کدگیری تمامی کارگزاری ها شبیه به هم است. اما برخی از کارگزاری ها خدماتی مانند ثبت نام سجام به صورت رایگان و احراز هویت غیرحضوری را به مشتریان ارائه می دهند. گام دوم توجه دقیق به ساز و کار سامانه معاملاتی کارگزاری ها است؛ امکاناتی که در سامانه ها تعبیه شده، سرعت اجرا، عدم قطع شدن ارتباط و همچنین ارائه نسخه های مختلف برای دسترسی به وسیله سیستم عامل های مختلف، موجب محبوبیت سامانه های معاملاتی می شوند. برای مثال برخی از سامانه های معاملاتی نسخه های وب، اندروید و ios را در دسترس مشتریان قرار می دهند و همچنین امکانات مختلفی مانند: تحلیل تکنیکال، آنالیز عملکرد سبد سهام، مشاهده سوابق گردش حساب و... بر روی این سامانه ها فراهم شده است. حجم معاملات اجرا شده در طول روز در کارگزاری نیز از عوامل مهم برای انتخاب کارگزاری مناسب است. دقت داشته باشید که دو مورد حجم معاملات و میزان سرمایه معامله شده از عوامل بسیار مهم هستند؛ اگر یک کاربر با دارایی سنگین و یا یک مشتری حقوقی، معاملات بزرگی را به وسیله کارگزاری انجام دهد، میزان سرمایه جابه جا شده به واسطه آن کارگزاری قابل توجه است، اما از زاویه دیگر تعداد معاملات اجرا شده کم است. در اینجا باز هم الویت دادن به مشتریان اصلی مطرح می گردد. بنابراین افزایش حجم معاملات با توجه به میزان سرمایه جابه جا شده می تواند نکته مثبتی برای کارگزاری در جذب کاربران باشد. در نظر داشته باشید که دسترسی مشتری به کارگزاری در شهرهای مختلف و خدمات پشتیبانی که قبل تر راجع به آن صحبت شد، از موارد مهمی تلقی می شوند که شاید جزو احتیاجهای ساده و اولیه به شمار آیند، اما از دید کاربران اهمیت بالایی دارند.دو کارگزاری معروف مطلع و مفید دارای شعبه های زیادی در سراسر ایران هستند و خدمات متنوعی در شعب خود به مشتریان ارائه می نمایند. به عنوان مثال: تمامی خدمات آموزشی که کارگزاری مطلع در شعبه اصلی خود در تهران ارائه می دهد، همین خدمات با کیفیت برابر در سایر شعبه های سراسر کشور به تمامی علاقه مندان ارائه می گردد.

خدماتی نظیر ارائه تخفیفات ویژه و بسته های اعتباری تحت شرایط و چهارچوب های تعریف شده می تواند در انتخاب یک کارگزاری موثر باشد. سازمان بورس و اوراق بهادار در بازه های زمانی مختلف، قوانینی را جهت ارائه اعتبار معاملاتی از طرف کارگزار به کاربران، جهت افزایش سرمایه گذاری آن ها وضع می نماید. برخی از کارگزاری ها از این امکان به خوبی استفاده نموده و بسته های اعتباری بدون بهره را در اختیار کاربران قرار می دهند. صندوق های سرمایه گذاری بستری امن برای سرمایه گذاری افراد مبتدی در بازار بورس و یا اشخاصی که دارای ریسک پذیری کمتری هستند ایجاد می نماید. کارگزاری ها ممکن است صندوق های سرمایه گذاری با شرایط مختلفی را ارائه دهند که میزان بازخورد آن ها سالانه از طرف سازمان بورس به صورت رسمی ارائه می گردد. قوانین این صندوق ها به وسیله کارگزاری ها برای عموم در دسترس است و حتی میزان بازدهی آن قابل مشاهده و آنالیز است. از معروف ترین صندوق های سرمایه گذاری می توان به: صندوق سرمایه گذاری مشترک مطلع، صندوق سرمایه گذاری هستی بخش، صندوق سرمایه گذاری یاقوت (همگی مربوط به کارگزاری مطلع)؛ و همچنین صندوق های سرمایه گذاری مشترک پیشتاز، سرمایه گذاری مشترک ممتاز، سرمایه گذاری مشترک پیشرو، سرمایه گذاری مشترک امید توسعه، سرمایه گذاری قابل معامله اطلس و سرمایه گذاری ثابت حامی (مربوط به کارگزاری مفید) اشاره نمود. و در گام آخر دقت داشته باشید که ارائه خدمات آموزش بورسی و خدمات تحلیلی-مشاوره ای برای انجام یک سرمایه گذاری پر سود می تواند معیار انتخاب کارگزاری باشد. همانطور که مطلع هستید تزریق سرمایه بدون داشتن مهارت و دانش کافی نسبت به بازار می تواند عواقب سنگینی را بری سرمایه گذار به همراه داشته باشد. از همین جهت مجهز بودن سرمایه گذار در بورس به مهارت های اقتصادی و تحلیل و ارزیابی، از عوامل مهم برای سرمایه گذاری پیروز به شمار می آید. به همین دلیل چه بهتر که این آموزش ها از جانب یک نهاد معتبر، تحت نظارت سازمان بورس انجام گردد. برای مثال کارگزاری مطلع دوره های آموزش بورس را به صورت مجازی در تمام طول هفته و همچنین حضوری در تمامی شعب در سه سطح پایه، مقدماتی و پیشرفته برگزار می نماید. همچنین درج بیش از 500 مقاله آموزشی رایگان، تهیه ویدئوهای آموزشی و پکیج های خودآموز از دیگر خدمات این کارگزاری در زمینه آموزش است که با استقبال بی نظیر کاربران در سطح کشور روبه رو شده است.سخن آخرشاید قبل از خواندن این مقاله این موارد برای شما اهمیتی نداشت یا به اندازه کافی به آن ها توجه نمی کردید. با استفاده از نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره شد می توانید با آنالیز و ارزیابی های خود، کارگزاری خوب و ایده آل را برای انجام معاملات خود انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که تک تک عواملی که به آن ها اشاره شد از اهمیت بالایی برخوردار است و به مرور زمان به اهمیت آن ها پی خواهید برد. در نهایت برای نتیجه گیری میتوان اذعان داشت که در بین کارگزاری هایی که به آن ها اشاره شد دو کارگزاری مطلع و مفید از صندلی خاصی بین سرمایه گذاران برخوردار هستند و بخش زیادی از سرمایه گذاران از این 2 کارگزاری به عنوان مبدا فعالیت بورسی خود استفاده می نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1329

به "بهترین کارگزاری بازار بورس تهران کدام است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین کارگزاری بازار بورس تهران کدام است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید