حکم اعدام 86 ایرانی در مالزی

به گزارش فیس راز، خبرنگاران: 86 زن و مرد از میان 221 زندانی ایرانی در مالزی محکوم به اعدام هستند. این را مرتضی جاودان، کنسول ایران در مالزی اعلام نموده است.

حکم اعدام 86 ایرانی در مالزی

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش فیس راز، وطن امروز نوشت: 86 زن و مرد از میان 221 زندانی ایرانی در مالزی محکوم به اعدام هستند. این را مرتضی جاودان، کنسول ایران در مالزی اعلام نموده است. جاودان یکی از چالش های سال های گذشته مقامات ایرانی در مالزی را زندانیان ایرانی در این کشور دانست و گفت در حال حاضر 221 ایرانی در 12 زندان مالزی دربند هستند. وی با اعلام اینکه 31 نفر از این زندانیان زن و 190 نفر مرد هستند، گفت 6 نفر از زنان و 80 نفر از مردان زندانی ایرانی در مالزی به اعدام محکوم شده اند. بیشتر زندانیان ایرانی متهم به قاچاق مواد مخدر هستند. به گزارش وطن امروز دولت مالزی در توجیه این حکم سنگین ادعا نموده در بازرسی از این 86 نفر مواد مخدر کشف نموده است، این در حالی است که ناظران و کارشناسان اساسا چنین مسائلی را بهانه می دانند. به عبارتی اراده ای از سوی دولت مالزی برای این اعدام های سنگین دیده می گردد. به عنوان نمونه آبان ماه سال گذشته خبری مبنی بر حکم اعدام 2 دختر ایرانی در مالزی به اتهام قاچاق مواد مخدر در رسانه ها منتشر شد. این اقدام اگرچه با واکنش وزارت امور خارجه و هشدار تهران درباره تاثیر منفی اعدام 2 دختر ایرانی در مالزی بر روابط 2 کشور روبرو شد اما وزارت خارجه مالزی تاکید نمود حکم اعدام این 2 ایرانی باید روال قانونی خود را در سیستم قضایی مالزی طی کند. به گزارش ایسنا، وزارت خارجه مالزی در بیانیه ای بیان کرد، اگرچه برای روابط با ایران ارزش قائل است اما نمی تواند فعالیت های غیرقانونی را که به چهره و امنیت مالزی آسیب وارد می نماید، تحمل کند. بیانیه وزارت خارجه مالزی همچنین مطرح نموده بود: مالزی به ایران اطمینان می دهد سیستم قضایی مستقلی دارد و امیدواریم ایران متوجه باشد تصمیمات دادگاه های ما براساس روال قانونی صورت می گیرد. براساس این گزارش شهرزاد و ندا 2 دختر 32 و 27 ساله ایرانی در ماه سپتامبر 2013 به جرم قاچاق مواد مخدر به اعدام محکوم شدند. این دو در ماه دسامبر سال 2010 و به محض ورود به فرودگاه بین المللی کوالالامپور دستگیر شدند.

فعالیت های ضدشیعی در کشور مالزی طی چند سال اخیر بشدت تشدید شده و شیعیان در این کشور همانطور که بارها نیز از سوی شخصیت های مختلف مالزی اعلام شده، تحت کنترل شدید هستند. براساس آمار موجود بخشی از این شیعیان را ایرانیان مقیم در این کشور از جمله دانشجویان، تجار و افراد تحصیلنموده تشکیل می دهند. نگاهی گذرا به برخی اقدامات ضدشیعی و ضدایرانی در کشور مالزی به خوبی این گزاره را که اعدام 86 ایرانی در این کشور نیز می تواند بخشی از یک پروژه ضدشیعی و ضد ایرانی باشد، تایید می نماید.

بازداشت 200 شیعه در مالزی

در راستای سیاست های ضددینی مقامات مالزی علیه شیعیان، دی ماه سال گذشته حدود 200 تن از شیعیان در مراسم جشن میلاد حضرت زینب(س) که در شهر پراک برگزار شده بود، بازداشت شدند. به گزارش ابنا، نیروهای امنیتی مالزی همزمان با میلاد باسعادت عقیله بنی هاشم حضرت زینب کبری(س) با یورش به مراسم جشن پیروان اهل بیت عصمت و طهارت در شهر پراک (PERAK) حدود 200 نفر از آنان را بازداشت کردند. عبدالعزیز محمدکمال ظهیری یکی از شیعیان برجسته مالزی که خود نیز بازداشت شده بود، گفته بود این اقدام هنگامی روی داد که ده ها نفر از پیروان اهل بیت(ع) در حال برگزاری مراسم جشن حضرت زینب(س) بودند. وی با محکوم کردن این اقدام ضدشیعی و وحدت ستیزانه دولت مالزی اضافه کرد: در میان بازداشت شدگان تعدادی از زنان و بچه ها نیز وجود داشتند. همچنین قبل از این اقدام، شورای ملی فتوای مالزی، تعالیم تشیع را در این کشور ممنوع اعلام نموده و در خطبه های نماز آدینه اخیر مالزی شیعیان را تهدیدی برای مسلمانان و کشور خوانده است. برگزاری سمینار مقابله با ویروس شیعه، رونمایی از کتاب ضدشیعی و توزیع آن در مساجد، ممنوعیت تعالیم و آموزه های شیعی و طرح ضدشیعی در مجلس، تنها بخشی از اقدامات دولت مالزی برای مقابله با شیعیان بوده است که با افتراهای بسیار به شیعیان، آنان را خطرناک تر از یهودیان عنوان نموده اند!

رسانه های ضدایرانی در مالزی

طی چند سال اخیر نیز برخی روزنامه ها و رسانه های مالزی بویژه روزنامه مالای میل موضع گیری آشکاری علیه ایرانی های مقیم مالزی اتخاذ می نمایند. به گزارش نشریه پارسی زبانان مالزی، این موضع گیری در یکی از گزارش های این روزنامه که در صفحه اول و با فونت درشت چاپ شده، ایرانی ها را عوامل اصلی قاچاق مواد مخدر دانسته است. در متن گزارش، تعداد زیادی آمار بی پشتوانه، غلط و مغرضانه وجود دارد. موضع گیری این رسانه ها در تخریب چهره ایرانیان زمانی آشکار می شد که برخورد و رویکرد آنها را با مقوله موادمخدر و البته قاچاقچیان سایر ملیت ها تجزیه و تحلیل کنیم. همچنین این روزنامه تعداد ایرانیان را 17 هزار نفر اعلام نموده در حالی که آمارهای رسمی خود این کشور حضور 70 هزار ایرانی را در این کشور اعلام عمومی نموده اند. این روزنامه 80 درصد ایرانیان مقیم این کشور را مرتبط با قاچاق موادمخدر دانسته و در متن گزارش نیز تعداد زیادی نقل قول از افراد بی نام و نشان آورده و بر آنها تکیه نموده است.

پیگیری طرح ضدشیعی در مجلس مالزی

گروه های مختلف سیاسی مجلس مالزی در اقدام ضدشیعی دیگری در سال گذشته کوشش کردند تا از یکسو با اصلاح یک قانون فقط جامعه اهل سنت را به عنوان مسلمان به رسمیت بشناسند و از سوی دیگر شیعیان را خارج از دین اسلام معرفی نمایند. به گزارش ابنا، شاخه جوانان حزب سازمان ملی متحده مالزی (UMNO Youth) بزرگ ترین حزب سیاسی این کشور، از نمایندگان گروه های دیگر مجلس خواست از اصلاحیه قانون اساسی فدرال که طبق آن فقط پیروان اهل سنت به عنوان مسلمان به رسمیت شناخته می شوند، پشتیبانی و حمایت خود را اعلام نمایند. نماینده این شاخه از حزب سازمان ملی متحده مالزی مدعی شده بود این اصلاحیه برای نجات اسلام از خطر نفوذ شیعیان است. عزیز الجاسمی محمد در سخنرانی مجمع عمومی حزبش در مرکز تجارت جهانی پوترا در کوالالامپور، شیعیان را دشمن اسلام خطاب کرد و اضافه کرد: شاخه جوانان حزب سازمان ملی متحده مالزی حمایت بی شائبه خود را از حکومت در دفاع از دشمنان اسلام اعلام می نماید و از دولت درخواست می نماید با کسانی که به پیامبر و اسلام توهین می نمایند، بشدت برخورد کند. همچنین عزیز الجاسمی همان موقع از محی الدین یاسین معاون حزب سیاسی UMNO به خاطر پیشنهاد اصلاحیه قانون اساسی پشتیبانی کرد. خیر الازوان هارون معاون شاخه جوانان، با تایید این اظهارات از دولت خواست با شیوه های زندگی انحراف آمیز (اشاره به شیعیان) برخورد و از آن جلوگیری کند. وی مذهب تشیع را فرهنگی منحرف خواند و از دولت خواست از فرهنگ هایی که علیه مذهب و ارزش های اسلامی مالزی است بشدت جلوگیری کند. این اقدام البته تنها کوشش برای فشار و سرکوب شیعیان نیست و نخواهد بود. چندی پیش شورای ملی فتوای مالزی، آموزه های تشیع را در این کشور ممنوع اعلام نموده و در عین حال در خطبه های نماز آدینه اخیر مالزی شیعیان را تهدیدی برای مسلمانان و کشور خوانده است.

وزیر مالزیایی: آموزه های شیعه تهدیدآمیز است

به عنوان نمونه ای دیگر از اقدامات ضدشیعی در مالزی سال گذشته یک وزیر افراطی ضدشیعه در اظهاراتی وحدت شکنانه به جمعیت مسلمانان اهل سنت این کشور درباره آنچه وی آن را انواع تهدیدات در این کشور از قبیل آموزه های شیعی خواند، هشدار داد. جمیل خیر، وزیر امور اسلامی در دپارتمان نخست وزیری این کشور مدعی شده بود این فاکتورهای منفی می تواند اثرات نامطلوبی روی کسانی که دانش زیادی درباره مسائل مذهبی ندارند از جمله جوانان، داشته باشد. وی در جلسه بحثی با عنوان تقویت ایمان: روبروه با تهدیدات شیعیان و لیبرالیسم گفته بود این وضعیت حتما کشور را به مخاطره خواهد انداخت، زیرا جوانان سرمایه های این کشور هستند و آینده به دست آنان است. وی اظهار امیدواری نموده بود کوشش ها برای مبارزه با مذاهب مختلف با یاری دیگر احزاب به نتیجه برسد. همچنین براساس اخبار رسیده از ایالت پرلیس مالزی فعالیت های شیعیان در این ایالت بشدت زیر نظر است. خیری حسن، رئیس کمیته امور اسلامی پرلیس گفته است پرلیس (کوچک ترین ایالت مالزی) فعالیت های شیعیان را با وجود اینکه برخی از آنان به صورت پنهانی هستند، بشدت زیر نظر دارد. وی گفته بود یکی از گروه های مورد نظر در این ایالت دانشجوهای بین المللی هستند.

منبع: تسنیم
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 475

به "حکم اعدام 86 ایرانی در مالزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم اعدام 86 ایرانی در مالزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید