راه های درمان استرس حاد

به گزارش فیس راز، از روش های مختلفی می توان برای درمان استرس حاد استفاده کرد. مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT)، مواجهه درمانی، آموزش تلقیح استرس، پرورش مهارت های مقابله ای و مدیریت اضطراب و گروه درمانی.

راه های درمان استرس حاد

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - خوشبختانه، اختلال استرس حاد قابل درمان است. اختلال استرس حاد می تواند دنیای یک فرد را زیر و رو کند. تجربه یک ضربه روحی و ابتلا به اختلال استرس حاد می تواند موجب بروز علائم ناگواری شده و فرد احساس کند که در این شوک روحی - روانی گرفتار شده است. به همین دلیل، درمان زودهنگام این اختلال می تواند بسیار مفید باشد. در طی درمان، فرد متوجه خواهد شد که این شوک روحی - روانی، تمام زندگی وی را در برنگرفته است.

درمان اولیه اختلال استرس حاد

اولین گام مهم در درمان استرس حاد این است که به فرد بیمار کمک کنیم تا حس کنترل خود را دوباره به دست آورد. ضربه های روحی-روانی باعث از بین رفتن حس امنیت و بروز آشفتگی و بی نظمی می شوند، بنابراین اول از همه، فرد باید احساس نظم و ترتیب داشته باشد.

مولفه های مهم در درمان اولیه اختلال استرس حاد عبارتند از: ایجاد حس حمایت، امنیت، توانمند سازی فردی و امید. بر این اساس، یک درمانگر به فردکمک می کند تا:

 • مسائلش را به قسمت های قابل کنترل و مهار پذیر تبدیل کند
 • اهداف درمانی ایجاد کند
 • افکار و احساسات خود را مدیریت کند
 • از طریق تنفس و تکنیک های آرامش بخش، هیجان و برانگیختگی خود را کاهش دهد
 • مهارت های مقابله ای خود را پرورش دهد
 • یک روال برای خواب خود ایجاد کند

روش های خاص برای درمان اختلال استرس حاد

از روش های مختلفی می توان برای درمان استرس حاد استفاده کرد. درمان شناختی - رفتاری (CBT) و مواجهه درمانی از رایج ترین روش های درمانی هستند. دیگر روش ها عبارتند از:

 • حساسیت زدایی با حرکات متناوب چشم و پردازش مجدد (EMDR)، ترکیبی از تحریک حساسیتی و خاطرات ضربه روحی-روانی
 • آموزش تلقیح استرس
 • پرورش مهارت های مقابله ای و مدیریت اضطراب
 • گروه درمانی

به طور معمول، برای درمان استرس حاد، دارو تجویز نمی شود. با این حال، گاهی اوقات برای افسردگی، اضطراب یا بهبود خواب، به طور موقت دارو تجویز خواهد شد.

درمان های متداول برای اختلال استرس حاد

اغلب برای اختلال استرس حاد، درمانی مورد نیاز نخواهد بود، اگر شما با ضربه روحی - روانی کنار آمده و علائم اختلال از بین بروند. ممکن است شما دریابید، تمام چیزی که نیاز دارید، صحبت با یک فرد مورد اعتماد است.

با این حال، اگر دچار اختلال استرس حاد هستید و فکر می کنید علائم آن بهتر نشده است، بهتر است از افراد متخصص کمک بگیرید. اختلال استرس حاد می تواند روابط شما را تحت تاثیر قرار داده و موجب بروز حس تنهایی در شما شود.

مولفه اصلی در درمان این اختلال، برگرداندن حس توانمندسازی در شما است. شما باید به همراه درمانگر خود، حس امنیت، امید و حمایت را ایجاد کنید.

درمان شناختی-رفتاری (CBT)

درمان شناختی رفتاری متمرکز بر تروما (TF-CBT)، نوعی از صحبت درمانی است که در آن گفته می شود که تفکر به یک روش خاص می تواند برخی از مسائل مربوط به سلامت روان را تحریک کند. درمانگر به شما کمک می کند تا الگو های ذهنی خود را شناخته و موارد و عوامل غیر مفید را شناسایی کنید. در این حالت، شما می توانید طرز تفکر خود را تغییر داده و الگو های فکری شما کمتر آزاردهنده و نگران کننده خواهند شد.

در درمان شناختی - رفتاری (CBT)، مسائل و مسائل به پنج حوزه تقسیم می شوند:

 1. اقدامات
 2. شرایط ها
 3. احساسات جسمی
 4. احساسات روحی
 5. افکار

درمان شناختی-رفتاری بر این باور است که تمام این حوزه ها به طور کامل به یکدیکر مرتبط بوده و بر روی یکدیگر تاثیر می گذارند. درمان شناختی - رفتاری باعث شناسایی و معین کردن مسائل خاص می شود و صحبت درباره این مسائل به شما کمک خواهد کرد که به جای گذشته، بر روی زمان حال تمرکز کنید.

دارو برای درمان اختلال استرس حاد

گاهی اوقات، ممکن است برای درمان اختلال استرس حاد دارو تجویز شود. دارو هایی مانند:

 • مسدود کننده های بتا. این دارو ها می توانند برخی از نشانه های ناشی از ترشح هورمون استرس را از بین ببرند. این دارو ها خواب آور نبوده و مانند آرام بخش ها عمل نمی کنند، بنابراین می توانید بدون نگرانی، آن ها را مصرف کنید.
 • دیازپام. دیازپام نوعی آرام بخش است. این دارو اغلب برای درمان اختلال استرس حاد مورد استفاده قرار نمی گیرد، زیرا اثرات آن تنها برای چند روز باقی می ماند. همچنین، دیازپام به نوعی اعتیاد آور است.

در پایان باید اشاره کنیم، اگر علائم اختلال استرس حاد بیش از یک ماه طول کشید، حتما به پزشک مراجعه کنید. این نوع اختلال با کمک یک مشاور یا متخصص قابل درمان است.

منبع: setare.com
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1603

به "راه های درمان استرس حاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های درمان استرس حاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید