صادرات گاز به عمان صنعت فولاد کشور را تهدید می نماید

به گزارش فیس راز، یکی از مسائل در کشور ما نبود هماهنگی لازم میان بخش های مختلف و عدم توجه به اولویت ها در برنامه ریزی های مالی است که نمونه شاخص آن را در تصمیم برای صادرات گاز به عمان می بینیم.

صادرات گاز به عمان صنعت فولاد کشور را تهدید می نماید

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش فیس راز، کیوان جعفری طهرانی با اشاره به سهم تعیین ایران در بازار محصولات معدن و صنایع معدنی و شرایط جدید حاصل از بازگشت تحریم ها گفت: در این شرایط سایر رقبا دست روی دست نخواهند گذاشت و بیکار نخواهند ماند. بر این اساس، از دست رفتن سهم ایران در بازار های صادراتی موضوعی جدی است.

کارشناس حوزه معدن و فولاد اضافه نمود: هرچند فارغ از مساله تحریم ها، صادرات 15 الی 20 میلیون تنی فولاد در افق 1404 (سال 2025 میلادی) را در برنامه داریم اما نباید فراموش کنیم کشورهای آسیای غربی بویژه هندوستان و کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا بویژه شیخ نشین های خلیج فارس طرح های جامع فولاد و آلومینیوم را در برنامه دارند و نباید از آنها غافل شد.

وی اضافه نمود: ابرپروژه طرح جامع فولاد هندوستان با فراوری 220 میلیون تن در افق 2025 و 300 میلیون تن در افق 2031، طرح جامع فولاد 15 میلیون تنی عربستان در افق 2030 که با بازنگری در آن به 20 میلیون تن افزایش می یابد، طرح جامع فولاد قطر هرچند عدد آن قابل توجه نیست، بحرین در طرح جامع فراوری آلومینیوم، مصر در طرح جامع فولاد 15 میلیون تنی، برنامه های امارات متحده عربی در فراوری فولاد و همچنین طرح توسعه فراوری آلومینیوم این کشور از 1.5 میلیون تن فعلی به 6 میلیون تن در افق 2025 جهت تبدیل این کشور به بزرگترین فراوری کننده شمش آلومینیوم دنیا و همچنین طرح جامع فولاد از سوی سلطان نشین عمان، از جمله این طرح ها و پروژه هاست که هر یک رقیبی برای صنعت فولاد و آلومینیوم کشور بحساب می آیند.

این استاد دانشگاه با اشاره به علاقه مندی شرکت های خارجی برای سرمایه گذاری در بخش فولاد عمان، معضل بزرگ پیشبرد این هدف را عدم برخورداری از گاز طبیعی برشمرد و گفت: این کشور با طرح انتقال خط لوله گاز از ایران در عمق یک کیلومتری زیر دریا به بندر صحار، به دنبال تحقق هدف یاد شده است.

جعفری طهرانی اضافه نمود: هرچند ایران در این طرح به دنبال درآمدزایی به وسیله فروش گاز است اما فراموش نکنیم که این پروژه همچون شمشیر دولبه عمل خواهد نمود؛ زیرا به محض دستیابی عمان به گاز طبیعی، می تواند به توسعه کارخانجات فولادی خود پرداخته و برنامه فراوری 26 میلیون تن فولاد در افق 2030 را عملی کند.

وی توضیح داد: نداشتن افق تصمیم گیری مناسب برای بکارگیری راه چاره یک مسئله و اخذ تصمیم های مقطعی، یکی از ضعف های اساسی تصمیم سازی در کشورمان است که در این زمینه خاص، صادرات گاز به عمان مشابه وضع عوارض صادراتی بر روی مواد معدنی خام، با از دست رفتن بازارهای صادراتی صنایع بالا دستی معدنی و فولاد سازان کشورمان همراه خواهد شد.

کارشناس حوزه معدن و فولاد گفت: با توجه به مسائل یاد شده، به نظر می رسد صادرات 10 تا 11 میلیون تنی فولاد در افق 1404 به واقعیت نزدیک تر باشد.

گفتنی است خط لوله انتقال گاز ایران به عمان هر چند به ظاهر برای دسترسی ایران به بازار LNG طراحی شده است و هدف این طرح، عرضه روزانه 43 میلیون متر مکعب گاز ایران به عمان به وسیله خط لوله برای مدت 15 سال است، ولی هدف جانبی آن تامین گاز مورد احتیاج صنایع فولادسازی و حتی آلومینیوم سازی (در آینده) در منطقه آزاد صحار است.

پروژه انتقال گاز ایران به عمان در دو بخش خشکی در خاک ایران (ایستگاه های تقویت فشار و اندازه گیری) و خاک عمان (تسهیلات و تجهیزات دریافت کننده گاز) و یک بخش دریایی (خط لوله ای به طول حدود 200 کیلومتر و به قطر 56 اینچ در عمق آب 1،340 متری) تعریف شده است. محل خروج این خط لوله از ایران در منطقه ساحلی کوه مبارک و ورود آن به عمان در بندر صحار می باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 589

به "صادرات گاز به عمان صنعت فولاد کشور را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات گاز به عمان صنعت فولاد کشور را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید