واکسن بچه ها چه عارضه هایی دارد؟، هشدار به والدین مخالف واکسیناسیون

به گزارش فیس راز، رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ممانعت والدین از تزریق واکسن کرونا به بچه ها را ظلم به آنان تلقی کرد.

واکسن بچه ها چه عارضه هایی دارد؟، هشدار به والدین مخالف واکسیناسیون

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علیرضا ناجی، در پاسخ به این سوال که آیا واکسنی که به بچه ها تزریق می شود همان واکسن ساخت کمپانی سینوفارم است که تغییراتی در ساختار آن ایجاد شده، اظهار کرد: این واکسن در واقع همان واکسن سینوفارم مخصوص بزرگسالان است که با کمی تغییرات به لحاظ تغییر در اندازه غلظت برای بچه ها استفاده می شود.

وی اثر بخشی واکسن سینوفارم در برابر کرونا برای بچه ها را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: این واکسن برای بچه ها کاملاً ایمن بوده و عوارض آن دقیقاً همان عارضه های معمول است که از سایر واکسن ها انتظار می رود.

ناجی درد در محل تزریق، تب خفیف و یا بدن درد را عارضه طبیعی اغلب واکسن ها ذکر کرد و یادآور شد: واکسنی که برای بچه ها تزریق خواهد شد واکسن ایمن و کاملاً اثربخش است.

این استاد دانشگاه به والدینی که مانع از تزریق واکسن کرونا به بچه ها خود می شوند، هشدار داد: جلوگیری از استفاده از واکسن کرونا ظلمی در حق بچه ها محسوب می شود چرا که واکسیناسیون بچه ها و دانش آموزان از جنبه های مختلف حائز اهمیت است.

وی ضرورت استفاده از آموزش های حضوری برای رشد و تعالی بچه ها را یادآور شد و گفت: بچه ها نیاز دارند در محیط های واقعی و حضور و همچنین در تعامل با همسالان آموزش های لازم را دریافت کنند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه بچه ها می تواند به نام کانون های اساسی انتقال ویروس کرونا عمل کنند، اهمیت واکسیناسیون بچه ها و دانش آموزان علیه کووید 19 را یادآور شد و اضافه نمود: بچه ها توانایی رعایت دقیق و بی کم و کاست پروتکل های بهداشتی را ندارند بنابراین از این منظر هم واکسیناسیون دانش آموزان و بچه ها هم بر علیه کرونا مورد توجه است.

ناجی پوشش حداکثری واکسیناسیون علیه کووید را راهکار اساسی قطع زنجیره این بیماری دانست و ادامه داد: در شرایطی برای اینکه به ایمنی جمعی حاصل از واکسیناسیون دست یابیم، حتماً باید بچه ها و نوجوانان خود را در برابر کرونا واکسینه کنیم و با توجه به اینکه اکنون واکسن هایی در سطح جهان وجود دارد که می تواند برای تزریق به بچه ها مورد استفاده قرار گیرد، ما می توانیم با تزریق این واکسن ها به بچه ها و نوجوانان خود، تا حد امکان در مدت زمان کمتری به ایمنی جمعی در برابر کرونا دست یابیم.

وی در خاتمه بیان کرد: نمی توان گفت که با واکسیناسیون کامل بچه ها و نوجوانان در برابر کرونا، خطر ابتلای دانش آموزان به این بیماری بعد از بازگشایی حضوری مدارس به صفر می رسد، ولی ما هرچقدر سطح واکسیناسیون جامعه را افزایش دهیم و به بچه ها و نوجوانان خودمان واکسن کرونا تزریق کنیم، امکان چرخش ویروس در جامعه را کمتر کرده ایم و بنابراین واکسیناسیون بچه ها و نوجوانان در سطح جهان می تواند نقش مهمی در تبدیل کرونا از یک بیماری همه گیر جهانی به یک بیماری واگیر شایع در برخی منطقه ها داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مهر 1400 بروزرسانی: 21 مهر 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1918

به "واکسن بچه ها چه عارضه هایی دارد؟، هشدار به والدین مخالف واکسیناسیون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن بچه ها چه عارضه هایی دارد؟، هشدار به والدین مخالف واکسیناسیون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید