پایش و مرمت مداوم و مشارکت بازاریان، کلیدواژه صیانت از بازار جهانی تبریز

به گزارش فیس راز، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه لازمه صیانت و حفاظت از بازار تاریخی تبریز به عنوان یک اثر فرهنگی جهانی، پایش و مرمت مداوم و جلب مشارکت بازاریان است، از تداوم عملیات سامان دهی و مرمت این اثر فاخر تاریخی اطلاع داد.

پایش و مرمت مداوم و مشارکت بازاریان، کلیدواژه صیانت از بازار جهانی تبریز

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش روابط عمومی فیس راز به نقل از میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار با اشاره به اینکه بازار سرپوشیده تبریز، سند باشکوه، فرهنگ، هنر، تاریخ، سیاست و اقتصاد آذربایجان به شمار می رود، گفت: با توجه به اینکه تبریز به صورت شعاعی در اطراف بازار گسترش یافته است، به نوعی این اثر تاریخی بخش بزرگی از شریان اصلی پویایی در بافت تاریخی تبریز را در خود جای داده است و از این رو به صورت مداوم از منظر کالبدی و آسیب های احتمالی توسط متخصصان و کارشناسان خبره میراث فرهنگی در حال پایش است.

آبدار با بیان اینکه موضوع ساماندهی، استحکام بخشی و سبک سازی بناهای واقع در بازار سرپوشیده تبریز به منظور مقاوم سازی بخش های مختلف آن در گذر زمان یکی از موضوعات مهم و مورد توجه است، ادامه داد: مرمت و بازسازی طاق ها و گنبدها، بازسازی دیوارها و اجرای طاق نماها، استحکام بخشی دیوارهای در معرض خطر و... از اقداماتی که پیش از این برای ساماندهی این مجموعه تاریخی انجام گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هر فاز از مراحل مرمت و ساماندهی این اثر فاخر فرهنگی و تاریخی با تامین اعتبار لازم و برنامه ریزی های اداره کل، پایگاه میراث جهانی بازار تبریز و جلب مشارکت اصناف و بازاریان انجام می شود، اضافه نمود: پیرو اولویت بندی های اجرا شده در امسال پایش و مرمت بخش های مختلف بازار سرپوشیده تبریز از جمله تکمیل کف سازی معابر عمومی بازار با مشارکت کسبه و ارگان های ذی ربط از جمله شهرداری، اتمام مرمت بخش آسیب دیده سرای ایکی قاپیلی، ادامه سبک سازی، تداوم ایزولاسیون و لکه گیری پشت بام، جداره سازی ورودی های اصلی بازار و... با اعتباری بالغ بر 12میلیارد ریال در دستور کار قرار گرفته است.

با استناد به متون موجود پیشینه تاریخی بازار تبریز، دست کم به هزار سال پیش بازمی شود. این مجموعه با مساحتی نزدیک به 27هکتار به عنوان یک بلوک شهری و کامل ترین سازمان اجتماعی در بازارهای ایران، در سال 1389 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 540

به "پایش و مرمت مداوم و مشارکت بازاریان، کلیدواژه صیانت از بازار جهانی تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایش و مرمت مداوم و مشارکت بازاریان، کلیدواژه صیانت از بازار جهانی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید