چگونه می توان مرگ ومیر کرونا را در کشورهای مختلف مقایسه کرد؟

به گزارش فیس راز، گزاره برگ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید 19، در مورد چگونگی مقایسه منطقی فرایند مرگ های کرونایی در کشورهای مختلف، منتشر شد.

چگونه می توان مرگ ومیر کرونا را در کشورهای مختلف مقایسه کرد؟

به گزارش خبرنگاران، الگوی پاندمی کووید 19 در کشورهای مختلف یکسان نیست و میزان ابتلا و کشندگی گزارش شده در کشورهای مختلف متفاوت است.

علت این امر می تواند ناشی از سیاست گذاری های مختلف کشورها، دسترسی به مراقبت های با کیفیت متفاوت، تعداد تست های روزانه، کشف زودرس بیماری، نظام مراقبت و ساختار سنی متفاوت کشورها و همچنین میزان درک خطر توسط مردم و رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک، باشد.

یکی از جنبه های مهم در مقایسه مرگ ومیر در کشورها، توجه به هرم سنی کشورها و تاثیر سن در مرگ ومیر است. چرا که وجود سالمندان بیشتر، باعث افزایش تعداد موارد مرگ ومیر می گردد.

به همین دلیل در گزاره برگ کمیته ساماندهی تحقیقات کووید 19، چگونگی مقایسه منطقی فرایند مرگ های کرونایی در کشورهای مختلف، مورد آنالیز و تحلیل قرار گرفته است.

در این گزاره برگ آمده است: نسبت مرگ های تجمعی به علت کرونا به کل مرگ های گزارش شده در سال 2019(RCD) می تواند یک عامل موثر برای نشان دادن فرایند اپیدمی در کشورهای مختلف باشد. چرا که وقتی جامعه ای پیر می گردد، هم تعداد کل مرگ ها و هم مرگ به دلیل کروناویروس افزایش می یابد.

بر اساس آنالیز های اجرا شده در این گزاره برگ از تاریخ 22 مهر تا 10 بهمن 1399 در 136 کشور معین شد که این مقیاس در کشورهایی نظیر ایران، ایتالیا، اسپانیا، انگلستان، آمریکا، مکزیک، شیلی و برزیل بالا است.

این مطالعه توسط کمیته ساماندهی تحقیقات کووید 19، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دانشگاه علوم پزشکی همدان، مرکز تحقیقات مدل سازی در سلامت، مرکز تحقیقات مراقبت اچ آی وی و عفونت های آموزشی اجرا شده است.

بر اساس نتایج به دست آمده از این آنالیز؛ به نظر می رسد سرعت مرگ های ناشی از کووید 19 می تواند پس از این که نسبت مرگ های تجمعی به علت کووید 19 به کل مرگ های گزارش شده در سال 2019 به حدود 15.7 درصد برصد، ثابت شده و کم کم کاهش پیدا کند که این خود می تواند ناشی از ابتلای بالایی از جمعیت یک کشور و کاهش جمعیت حساس آن کشور باشد. البته باید توجه داشت که تغییر رفتار مردم، وجود واریانت های جدید، ابتلای مجدد افرادی که مبتلا شده اند در طول زمان و افزایش مجدد جمعیت مستعد ابتلا، معادلات و ورودی های این مدل سازی را می تواند تغییر دهد.

این گزاره برگ به وسیله لینک زیر قابل دسترسی است:

گزاره برگ تاثیر نسبت مرگ های تجمعی به علت کووید-19 به کل مرگ ها بر روی فرایند مرگ روزانه در کشورهای مختلف

منبع: ایسنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 1711

به "چگونه می توان مرگ ومیر کرونا را در کشورهای مختلف مقایسه کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه می توان مرگ ومیر کرونا را در کشورهای مختلف مقایسه کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید