تصویب قطعنامه در شورای حکام با هدف فشار سیاسی بر ایران است

به گزارش فیس راز، کنعانی در واکنش به پیشنهاد صدور قطعنامه علیه ایران گفت: بانیان اصلی این قطعنامه با هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران، پیشنهاد تصویب آن را داده اند.

تصویب قطعنامه در شورای حکام با هدف فشار سیاسی بر ایران است

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اقدام چهار کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در زمینه پیشنهاد قطعنامه ای علیه کشورمان در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: جمهوری اسلامی ایران اقدام آمریکا و سه کشور اروپایی انگلیس، فرانسه و آلمان در پیشنهاد قطعنامه ضد ایرانی به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی را محکوم نموده و آن را غیرقابل قبول و مردود می داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: در حالی که طی هفته های اخیر هیأت سازمان انرژی اتمی ایران با نگاهی رو به جلو در حال مصاحبه و تعامل با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی برای یافتن راه حلی عملی جهت حل و فصل موضوعات پیچیده و فنی پادمانی بود، هیچ علت موجه فنی یا فوریت پادمانی برای ارائه قطعنامه علیه ایران وجود ندارد.

کنعانی تاکیدکرد: هیچ تردیدی نیست که آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان به عنوان بانیان اصلی این قطعنامه ضد ایرانی با سوء استفاده از شرایط اخیر، صرفا با انگیزه و هدف اعمال فشار سیاسی بر ایران، پیشنهاد تصویب این قطعنامه را به شورای حکام داده اند، اقدامی که تاثیر منفی بر روند حل و فصل فنی موضوعات مدنظر آژانس خواهد گذاشت.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در ادامه گفت: ارائه این قطعنامه غیر ضروری و مخرب و سوء استفاده سیاسی از جایگاه و ظرفیت آژانس بین المللی انرژی اتمی به وسیله آمریکا و سه کشور اروپایی، بار دیگر نیت واقعی این کشورها برای پیشبرد دسیسه ها و اهداف سیاسی شان را به وضوح به نمایش گذارده است.

کنعانی اضافه کرد: انتظار داریم که آن دسته از کشورهای مستقل و عدم تعهد عضو شورای حکام که بی طرفی، استقلال و حفظ اعتبار آژانس به عنوان یک نهاد فنی برای آنها اهمیت دارد، با این قطعنامه همراهی ننمایند و موضع خود را صریحا اعلام نمایند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بعلاوه توضیح داد: جمهوری اسلامی ایران به اجرای موافقتنامه جامع پادمان و تداوم همکاری با آژانس بر اساس این موافقتنامه متعهد است. این واقعیت را نباید فراموش کرد که اجرای بدون وقفه پادمان و فعالیت های گسترده راستی آزمایی آژانس در ایران طی دو دهه اخیر تنها در پرتو همکاری و حسن نیت ایران امکان پذیر بوده است.

کنعانی در خاتمه با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران ضمن پایبندی به اصل وفای به عهد در اجرای تعهدات بین المللی خود، در دفاع از منافع و حقوق کشور و مقابله با فشارها و زیاده خواهی های آمریکا و کشورهای غربی مصمم و پایدار خواهد بود، اضافه کرد: بی تردید در صورت تصویب قطعنامه، پاسخ تهران قاطع و موثر خواهد بود.

خبرنگاران سیاسی سیاست خارجی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 26 آبان 1401 بروزرسانی: 26 آبان 1401 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 2262

به "تصویب قطعنامه در شورای حکام با هدف فشار سیاسی بر ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویب قطعنامه در شورای حکام با هدف فشار سیاسی بر ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید