راستا صادرات ICT را هموار می کنیم

به گزارش فیس راز، به گزارش روابط عمومی فدراسیون فاوا در ابتدای این نشست محمدرضا طلایی، رئیس هیئت مدیره فدراسیون به معرفی فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخت. وی در ادامه درخواست های فدراسیون از سازمان توسعه تجارت را مطرح و بیان کرد: اکنون مهمترین خواسته فعالین حوزه ICT پیگیری تصویب آیین نامه اجرایی حمایت از توسعه صادرات نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات کشور است که علی رغم تصویب آن در کمیته کارشناسی شورای عالی صادرات، این آیین نامه همچنان در انتظار تصویب نهایی برای اجرایی سازی آن است. طلایی در ادامه بیان کرد که تصویب این آیین نامه، فعالان حوزه فراوری و صادرات نرم افزار را تشویق می نماید که حضور فعالانه تری در بازارهای داخلی و بین المللی داشته باشند و گسترش فعالیت به افزایش اشتغال نیز یاری خواهد نمود.

راستا صادرات ICT را هموار می کنیم

درخواست دیگر رئیس هیئت مدیره فدراسیون از رییس سازمان توسعه تجارت، حمایت از حضور فعالان حوزه ICT در نمایشگاه های خارجی بود. او همچنین خواهان حمایت سازمان برای برند سازی و دریافت گواهینامه های معتبر بین المللی از فراوری نمایندگان و صادرنمایندگان در حوزه ICT شد.

طلایی در ادامه سخنان خود پیشنهاد داد تا فدراسیون فاوا در قالب یک همکاری مشترک با سازمان توسعه تجارت بتوانند بازارهای هدف صادراتی محصولات ICT ایران را شناسایی و با رفع موانع فراوری و مقررات زدایی به فعالان این حوزه بخصوص در امر صادرات یاری نمایند. او برای اجرای این امر نیز پیشنهاد تشکیل کارگروه مشترک فی مابین سازمان توسعه تجارت، اتاق بازرگانی ایران و فدراسیون فاوا جهت رصد دائمی محیط کسب و کار حوزه فاوا در کشور را ارایه داد.

طلایی در انتها به موضوع اکسپو 2020 پرداخت و گفت: در این زمینه احتیاجمند یک کار مشترک جدی هستیم. اکنون نسبت به اجرایی سازی برنامه های خود در این نمایشگاه عقب هستیم در صورتی که رقبای ما از مدت ها قبل در حال برنامه ریزی برای حضور در این رویداد هستند؛ چرا که پیش بینی می شود طی 6 ماه این نمایشگاه حدود 30 میلیون بازدید نماینده خواهد داشت و ایران هنوز قدم های معین نماینده و برنامه ریزی جدی در این زمینه صورت نداده است.

حمایت از صادرات اپلیکیشن های موبایلی

سعید رسول اف رییس انجمن فراوری نمایندگان نرم افزار تلفن همراه نیز در این نشست با اشاره به حوزه تخصصی خود مطرح نمود که ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه فراوری محتوا و طراحی اپلیکیشن در بازارهای خارج از کشور وجود دارد، اما به دلیل مسائل عرضه محصولات در بازارهای بین المللی فروش نرم افزار تلفن همراه چندان با استقبال جدی روبرو نمی شود. از طرفی حضور ما در نشست های بین المللی بسیار مهم است. مهمترین رویداد برای حوزه ما GSM است که مهمترین رویداد در عرصه فراوری محتوای موبایلی محسوب می شود اما هنوز کار چندانی در این زمینه انجام نشده است. نکته دیگر این است که بیشتر شرکت ها در این حوزه شرکت های کوچک و متوسطی هستند که به لحاظ ابعاد، توانایی حضور در این رویدادها و برقراری ارتباط با مشتریان خارجی برای آنها کار دشواری است؛ اما زیرساخت های آماده ای دارند که اگر راهنمایی شوند می توانند فعالیت های گسترده ای داشته باشند. ما پیشنهاداتی نیز آماده در زمینه صادرات نرم افزارهای موبایلی داریم که میتوانیم در فرصت مناسب ارایه دهیم.

احتیاج به تغییر حمایت ها

علی اکبریان نیز از اتحادیه فراوری نمایندگان و صادر نمایندگان نرم افزار ایران در این نشست مطرح نمود: با توجه به شرایط مالی کنونی ایران، بسیاری از قوانین گذشته دیگر کارگشا نیست. چرا که حتی اگر یارانه ای را نیز پرداخت می کنیم، در این حوزه باید انتظار بازگشت آن به نحو سابق را نداشته باشیم و دیگر به شیوه گذشته نمی توان فعالیت کرد. بعضی موانع قانونی اکنون با یک اصلاحیه محدود رفع نمی شود بلکه باید یکبار دیگر آنها را بازتعریف کرد و نوع حمایت ها احتیاج به یک تغییر اساسی دارد. هرچند در تغییر نحوه حمایت ها در شرایط کنونی ممکن است سوء استفاده هایی شکل بگیرد اما شیوه هایی وجود دارد که می توان این موارد را به حداقل ممکن رساند.

متولیان متعدد حوزه ICT

در بخش دیگر این نشست حمیدرضا احمدیان مشاور کمیسیون فاوای اتاق نیز مطرح نمود: ICT یکی از بخش های مظلوم کشور است و مشکل اصلی تعدد نهادهایی است که قصد دارند این مظلوم را از روی زمین بلند نمایند. این تکثر نهادی، تا کنون عملا هم افزایی خوبی برای این بخش به همراه نداشته است. یکی از مسایلی که سازمان توسعه تجارت با آن دخیل است، کارگزاران نمایشگاهی این سازمان است که به شکل غیر هدفمند، هیئت هایی را برای نمایشگاه ها اعزام می نمایند. احتیاج برای حضور در یک نمایشگاه بخصوص در بخش ICT به نوعی مطالعه بازارهای هدف است که کارگزاران این کار را انجام نمی دهند و افرادی هم که به این نمایشگاه ها می فرایند، چشم اندازی برای حضور ندارند و عملا کاری از پیش نمی برند.

در نمونه اخیر حضور فعالان ICT در افغانستان، برای افرادی که از قبل به شکل شخصی برنامه ریزی نموده بودند این نمایشگاه موفقیت آمیز بود؛ اما افرادی که تازه و بدون برنامه وارد شده بودند عملا دستاوردی نداشتند. وی در ادامه مطرح نمود که ما باید بتوانیم از ظرفیت سازمان برای شناخت و ادبیات ورود به بازار هدف استفاده کنیم. به گفته او ما برای ICT احتیاج به یک انتهاه صادراتی موقت داریم که میتواند از یک نشست و یا ایجاد یک فضای کار مشترک(Cowork) شروع شود. معاونت علمی ریاست جمهوری پیشتر برای ایجاد فضاهای کار مشترک اعلام آمادگی نموده و باید دید در سازمان توسعه تجارت چه ظرفیت هایی وجود دارد که به عنوان یک برنامه ملی در یک یا دو کشور بتوان آن را پیش برد.

او در بخش دیگر سخنان خود به مسائل شرکت های فراوری نماینده نرم افزار در کمیته ماده 19 اشاره و مطرح نمود که شرکت ها برای حضور در این کمیته احتیاج به مشاوره دارند و در آیین نامه جدید در صورت تصویب، یک کمیته تحت عنوان کمیته ماده 15 برای شرکت های حوزه ICT پیش بینی شده است.

تغییر رویکرد نمایشگاه ها

علی مسعودی عضو هیئت مدیره فدراسیون فاوای ایران و نماینده اتحادیه سراسری شرکتهای فنی مهندسی حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی نیز در این نشست به فعالیت های حوزه مربوطه خود اشاره و مطرح نمود: فراوری نمایندگان داخلی این حوزه در حال بالا بردن کیفیت محصولات خود طی سال های اخیر هستند و کوشش می نمایند موقعیت خود چه در فراوری و چه در توسعه خدمات فنی و مهندسی را افزایش دهند. وی اضافه نمود: ما در حال برنامه ریزی برای برگزاری نمایشگاه تجهیزات حفاظت الکترونیک و شبکه های ایمنی در سال آینده هستیم. مسعودی همچنین تاکید نمود باید نمایشگاه ها از حالت تجاری محور خارج و تشکل ها نیز به نمایشگاه تخصصی نگاه نمایند. زیرا تشکل ها دنبال درآمدزایی نیستند و به دنبال آن هستند تا منافع در اختیار شرکت ها قرار گیرد و شرکت های زیر مجموعه نیز این مطالبه را از ما به عنوان تشکل دارند.

دوراهکار پیش رو

افشین کلاهی عضو هیئت مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات نیز در سخنان خود مطرح نمود: برای انجام یک کسب و کار باید یکسری واقعیت ها را در نظر گرفت و فرصت ها را آنالیز کرد تا بتوان از آن طریق درآمدزایی کرد. ما طی 15 سال کار توانستیم محصولاتی را فراوری کنیم تا تبدیل به محصول صادراتی شوند و در دوره اجرای کامل برجام توانستیم قراردادهای میلیون دلاری را منعقد کنیم که بعد از تحریم ها با مشکل روبرو شد. ما به عنوان فعال مالی منتظر شرایط کشور نمی مانیم و به دنبال راهکارهایی خواهیم بود تا بتوانیم با شرایط دیگر به کار خود ادامه دهیم. وی ادامه داد که کشور در شرایط عادی به سر نمی برد و اگر بخواهیم کاری در این حوزه انجام دهیم، باید حقیقت ها را در نظر بگیریم. اکنون دوراه برای سازمان بیشتر باقی نمانده است. راه اول این است که سازمان توسعه تجارت بر مبنای قوانین و مقررات پیشین خود کار را ادامه دهد و عملا از زیر بار مسائل شانه خالی کند و مسائل را به فعالان مالی منتقل کند یا اینکه سازمان به عنوان یک یاری نماینده وارد شود و ببیند فعالان چه مسائلی دارند تا آنها را رفع کند.چرا که قوانین و مقررات وحی منزل نیستند و میتوان آن را بر مبنای شرایط بازنگری کرد. اگر دیدگاه دوم در سازمان وجود داشته باشد ما احتیاج به یک بازنگری در قوانین داریم و باید به فعالان شناخته شده در این حوزه اعتماد کرد. عملا اکنون پاویون جمهوری اسلامی ایران در هیچ نمایشگاهی معنا و مفهومی ندارد و تنها هدر دادن پول است. تشکل ها اکنون ارتباطاتی در فضای کاری خود دارند که با حمایت میتوانند کار را پیش ببرند. آنها بهترین جایی هستند که فعالان یک حوزه میتوانند برای دریافت حمایت های دولتی راستی آزمایی شوند. ما میتوانیم به شما بگوییم در این شرایط چگونه می توان کار کرد؛ زیرا کاری که کردیم تجربه آن را داریم و چرا که در حوزه ICT در شرایط کنونی دیگر نمیتوان به اسم ایران فعالیت انجام داد.

فعالان حوزه از ما مطالبه نمایند

پس از مطرح شدن مباحث اعضای فدراسیون در این نشست آقای زادبوم به عنوان رییس سازمان توسعه تجارت ایران در خصوص صحبت های مطرح شده مطرح نمود: در موضوع اکسپو و تاخیری که در فرآیند اجرایی سازی اقدامات ایران انجام شده بخشی از آن به نظام تصمیم گیری در کشور باز می شود. عربستان حدود 3سال برای حضور در اکسپو خود را آماده می نماید و ما در بهمن 97 توانستیم مصوبه حضور را از هیئت دولت دریافت کنیم و در حدود 7 میلیون دلار برای این اتفاق در نظر گرفته شد. هرچند دیر اقدام شد، ولی کمیته فناوری اطلاعات با حضور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری و تعدادی از نمایندگان شرکت های دانش بنیان برگزار گردید و قرار بر این شد که مسئولیت کمیته اکسپو در اختیار معاونت علمی و فناوری قرار بگیرد. با این حال رویداد اکسپو کاملا ملی است و احتیاج به یک کار بین بخشی دارد. از همین رو ما باید میز فناوری اطلاعات را فعال تر کنیم تا در همه حوزه ها حضور پیدا نمایند تا یک کار بین بخشی و موفقیت آمیز شکل بگیرد.

وی در ادامه مطرح نمود: ما در کوششیم که شکل مجوزهای نمایشگاهی را تغییر دهیم. در خصوص شکل برگزاری نمایشگاه ها و اینکه تشکل ها متولی باشند یا مجریان نمایشگاهی، اختلاف نظر جدی وجود دارد. نمی خواهیم که مجوزها خریدو فروش شود و این بستگی به اتحادیه ها و تشکل ها دارند.

زادبوم در خصوص حمایت از صادرات محصولات ICT اعلام آمادگی کرد و گفت: کوشش میکنیم راستای که برای اجرایی سازی آیین نامه صادرات نرم افزار باید طی شود، سریعتر انجام شود و کمیته ماده 15 نیز در راستا اجرایی سازی قرار گیرد.

رییس سازمان توسعه تجارت در خصوص حضور فعالان ICT در خارج از کشور و نحوه حمایت دولت نیز گفت: این موضوع مورد توجه هم سازمان و هم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری واقع شده است و از بخش خصوصی می خواهیم که مدل پیشنهادی خود برای این حمایت را ارایه دهند. زیرا کار در حوزه ICT کاملا خاص است و باید فعالان در این حوزه یاری نمایند. وی در ادامه مطرح نمود:مثل ستاد تنظیم بازار، ستاد توسعه صادرات را پیشنهاد کردیم که بناست طی روزهای آینده با دستور معاون اول ریاست جمهوری راه اندازی شود. همه دستگاه های مرتبط و درگیر با صادرات در این کمیته حضور دارند و فعالان بخش ICT نیز میتوانند مسائل خود را برای پیگیری به ستاد ارجاع دهند.

زادبوم با تایید عادی نبودن شرایط مالی کشور تاکید نمود: نظام اداری کشور کارمندی اداره می شود و بخش خصوصی است که باید به کارمندان دولتی تلنگر وارد کند؛ چرا که شرایط جنگی است و در شرایط جنگی نمیتوان به شکل عادی به سربازخانه در یک ساعت معین رفت و آمد کرد. در این شرایط ویژه بخش خصوصی باید دایم مطالبه داشته باشد تا اقدامات مورد نظر انجام شود؛ در غیر اینصورت کارمندان علاقه مند هستند راستا عادی روزانه را طی نمایند. ولی شما نیز باید مطالبات را صریح تر بیان کنید و حتما به ما طرح و برنامه دهید. بخصوص در بحث انتهاه های صادراتی میتوانید برنامه ارایه دهید تا در راستای اجرایی سازی آن کوشش کنیم. میتوانیم تجربیات یکدیگر را برای حضور صادراتی در خارج از کشور نیز در میان بگذاریم.

وی در خصوص همایش صادراتی در حوزه ICT مطرح نمود: سازمان این آمادگی را دارد میزبان این همایش باشد. ولی باید برای آن برنامه ریزی کرد. حتی میتوانیم جلسات مشترکی نیز با معاونت علمی و همچنین وزارت ارتباطات داشته باشیم و به نظر من میتوان سازمان شهرک های صنعتی صنایع کوچک و متوسط را نیز در این زمینه دخیل کرد. در بحث تعهد ارزی آیین نامه ای در خصوص محصولات خدماتی در حال تنظیم است و در کمیته ماده 19 نیز تصمیماتی در خصوص تعهد ارزی خدمات فنی مهندسی اتخاذ شده که باید برای موضوع خدمات و محصولات ICT نیز اقدامات لازم در این زمینه صورت گیرد و باید جداگانه آن را مورد آنالیز قرار داد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 808

به "راستا صادرات ICT را هموار می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راستا صادرات ICT را هموار می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید