گفتگوی ظریف با خبرگزاری فرانسه ، اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد

به گزارش فیس راز، وزیر امورخارجه کشورمان با استقبال از پیشنهادات رئیس جمهور فرانسه تاکید نمود که اگر اروپا به تعهدات خود در برجام عمل کند، ایران نیز آماده است از گام هایی که برای کاهش اجرای تعهداتش برداشته است، بازگردد.

گفتگوی ظریف با خبرگزاری فرانسه ، اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد

برای رزرو قطار اروپا با بهترین ها مشورت کنید و مناسبترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

ایسنا نوشت: محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان که هفته گذشته به چند کشور اروپایی سفر نموده بود در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه تاکید نمود که پیشنهادات رئیس جمهور مکرون برای کاهش تنش ها پیرامون توافق هسته ای در راستا خوبی پیش می رود اما کار بیشتری باید انجام گردد.

ظریف در ادامه این گفت وگو که پس از دیدارش با امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در پاریس انجام گرفت، توضیح داد: رئیس جمهور مکرون هفته گذشته پیشنهاداتی را به رئیس جمهور روحانی ارائه داد و ما بر این باوریم که آنها در راستا درستی پیش می روند، هرچند که به طور قطع هنوز در جایی که باید قرار نداریم.

وی با بیان ینکه مذاکرات خوبی در پاریس داشته است، اضافه کرد: ما درباره احتمالات بحث کردیم. او (مکرون) اکنون قرار است با شرکای اروپایی و دیگر شرکا رایزنی کند تا ببیند از اینجا به کجا می توانیم برویم.

رایزنی ها میان وزیر امورخارجه ایران و رئیس جمهور فرانسه یک روز پیش از آن برگزار گردید که مکرون قرار است طی سه روز میزبان سران کشورهای عضو گروه هفت، شامل دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا باشد. انتظار می رود در این دیدارها موضوع توافق هسته ای با ایران که دولت ترامپ سال گذشته (میلادی) به طور یک جانبه از آن خارج شد از موضوعات اصلی مورد بحث باشد.

ایران یک سال پس از خروج آمریکا از این توافق و بازگرداندن تحریم های علیه تهران اجرای بعضی تعهداتش در توافق را کاهش داده است. هرچند آژانس بین المللی انرژی اتمی در تمامی گزارشات خود تائید نموده است که جمهوری اسلامی به طور کامل به توافق عمل می نماید و به آن پایبند است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که ایران خواستار رهایی از تحریم های آمریکا است که به گفته محمدجواد ظریف، فشار زیادی را بر مردم ایران وارد نموده است.

وی خاطر نشان کرد: اگر اطمینان یابیم که اروپایی ها می توانند شروع به عمل به تعهداتشان در توافق هسته ای و سهم خود را ایفا نمایند، ایران نیز می تواند از تصمیمات خود برای توسعه برنامه هسته ای اش بازگردد. چنان که اروپا اجرای تعهداتش را شروع کند، ایران نیز آماده است تا گام هایی را که برداشته لغو کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان بدون ارائه جزئیات درباره اینکه پیشنهادات پاریس چه بوده است، تاکید نمود که اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد حتی در شرایطی که آمریکا دیگر عضوی از توافق هسته ای نیست.

وی ادامه داد: ما نیز در حال یافتن راه هایی هستیم تا اروپا بتواند تعهداتش را به گونه ای اجرا کند که ما از گام هایی که برداشته ایم، بازگردیم. برای ما، آنچه اهمیت دارد این است که بتوانیم به تجارت خود با اتحادیه اروپا ادامه دهیم.

ظریف گفت که آنچه درباره اش رایزنی می گردد این است که چگونه این کار می تواند با یا بدون آمریکا انجام گیرد.

وزیر امورخارجه ایران در پیامی به اروپایی ها تاکید نمود که حل وفصل این مسئله حتی بدون حضور آمریکا در توافق هسته ای نیز امکانپذیر است.

وی توضیح داد: من فکر نمی کنم که آمریکا تمام کارت ها را در اختیار داشته باشد. اگر اروپا و جامعه بین الملل تصمیم به انجام این کار بگیرند، قادر خواهند بود اقدامات لازم را برای حفظ توافق هسته ای به کار گیرند.

ظریف در ادامه گفت که آمریکا در حال آزار دادن کشتی های ایرانی در آب های بین المللی است که مانعی برای آزادی دریانوردی به شمار می آید.

وی در پاسخ به سوالی درباره مقصد نفتکش آدریان دریا که نزدیک به دو ماه پیش توسط نیروهای انگلیس در جبل الطارق توقیف و هفته گذشته پایان آزاد شد، گفت: ما مقصد این کشتی را اعلام نمی کنیم چراکه آمریکا بیش از این دست به تخریب فعالیت های مالی ما خواهد زد.

وزیر امورخارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ایران خواستار جنگ با آمریکا نیست، خاطر نشان کرد که افزایش حضور دریایی غرب در خلیج فارس خطر وقوع حوادثی را افزایش خواهد داد که به گفته تحلیلگران می تواند به می تواند آتش یک درگیری گسترده تر را روشن کند.

ظریف تاکید نمود که ایران به دنبال درگیری نظامی نیست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 شهریور 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: faceraz.ir شناسه مطلب: 339

به "گفتگوی ظریف با خبرگزاری فرانسه ، اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفتگوی ظریف با خبرگزاری فرانسه ، اروپا باید راهی برای آسان تر شدن شرایط برای ایران بیابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید